Եվս 5 ավտոբուս կահավորվել է հատուկ կարիքներ ունեցող անձանց համար նախատեսված վերելակներով
Երևանի քաղաքապետարանի «Երևանի ավտոբուս» ընկերության ևս 5 ավտոբուսներ կահավորվել են հատուկ կարիքներով անձանց տեղափոխման համար նախատեսված վերելակներով: Հիշեցնենք, որ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հանձնարարությամբ առաջին տասը վերելակներն ավտոբուսներում տեղադրվել էին դեռ 2014 թվականին, ևս տասը` 2015-ին: Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տրանսպորտի վարչության պետ Հենրիկ Նավասարդյանը հատուկ վերելակներով կահավորված ևս 5 ավտոբուսների երթուղի դուրս գալուց առաջ տեղեկացրել է, որ ներկայումս հատուկ կարիքներով անձանց համար նախատեսված վերելակներով ավտոբուսներ են աշխատում ներքաղաքային հասարակական տրանսպորտի 8՝ թիվ 3, 13, 14, 20, 22, 28, 33 և 35 երթուղիներում: Ընդ որում, անհրաժեշտությունից ելնելով՝ թիվ 13 երթուղում վերելակներ են տեղադրված 11 ավտոբուսներից 8-ում: Երթուղիների ընտրության սկզբունքն այն է, որ գրեթե բոլոր վարչական շրջաններից հատուկ կարիքներով անձինք քաղաքի կենտրոն հասնելու և վերադառնալու հնարավորություն ունենան: Վերելակների աշխատանքն ու ընձեռած հնարավորությունները փորձարկած շահառուները նշել են, որ դրանք իսկապես հարմարավետ են, և շնորհակալություն են հայտնել ցուցաբերվող մշտական ուշադրության ու հոգածության համար: Վերելակներով կահավորված ավտոբուսների կողային և դիմային հատվածներում առկա են համապատասխան տարբերանշաններ, ինչպես նաև ծանուցման կարգով փակցված է հեռախոսահամար, որով կարելի է ստանալ անհրաժեշտ տեղեկություններ: Ծրագիրը կշարունակվի նաև 2017 թվականին:
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի քարտուղարի տեղակալ Սամվել Մերթարջյանը, ընդգծելով, որ այս նախաձեռնությունը «Ավելի մատչելի Երևան» ծրագրի մի մասն է, հավելել է, որ մայրաքաղաքի քաղաքաշինական նախագծերում ևս հաշվի են առնվում հատուկ կարիքներով անձանց խնդիրները: Խոսելով մայրաքաղաքի հետիոտնային անցումներն ու մայթերը թեքահարթակներով կահավորելու 2013 թվականից սկիզբ առած ծրագրից՝ Սամվել Մերթարջյանը տեղեկացրել է, որ այս տարի թեքահարթակների թիվը Երևանում ավելացել է 275-ով, ևս 420-ը կկառուցվի առաջիկայում:
2016 թվականից մեկնարկել է տեսողության խնդիրներ ունեցող անձանց համար խաչմերուկներում դեղին գունանշված հատուկ գոգավոր սալիկների տեղադրման ծրագիրը: Քաղաքապետի հանձնարարությամբ առաջիկա տարիներին նման սալիկներով կկահավորվեն Երևանի բոլոր վարչական շրջանների ամենաբանուկ խաչմերուկները: Կշարունակվի նաև տեսողության խնդիրներ ունեցող անձանց համար կանգառի ազդանշաններով ձայնագրությունների ապահովումն ավտոբուսներում: Խաչմերուկներում էլ կավելանան կանաչ լույսի սկիզբն ու ավարտն ազդարարող ձայնային ազդանշաններով լուսացույցները:

В Ереване еще 5 автобусов оснащены подъемниками для перевозки людей с особыми потребностями
Еще 5 автобусов компании «Еревани автобус» мэрии Еревана оснащены подъемниками для перевозки людей с особыми потребностями. Напомним, что по поручению мэра Еревана Тарона Маргаряна в 2014 году подъемниками были оснащены 10 автобусов, еще 10-в 2015 году.
Начальник управления транспорта аппарата мэрии Еревана Генрих Навасардян сообщил, что на сегодняшний день автобусы, оборудованные для людей с ограниченными возможностями, обслуживают 8 маршрутных линий-N3, N13, N14, N20, N22, N28, N33 и N35.
Маршруты автобусов разработаны по тому принципу, чтобы люди с особыми потребностями имели возможность доехать до центра города и вернуться обратно. Бенефициары, проверившие технические возможности лифтов отметили, что они действительно комфортабельны и поблагодарили за проявленное внимание и заботу.
На боковых и фронтальных частях автобусов приклеены соответствующие наклейки с телефонным номером диспетчерских служб маршрутов, по которому можно получить необходимую информацию. Программа продолжится также в 2017 году.
Заместитель секретаря аппарата мэрии Еревана Самвел Мертарджян подчеркнул, что эта инициатива рассматривается также как часть программы «Более доступный Ереван» и добавил, что в столичных градостроительных проектах также принимаются во внимание проблемы лиц, с особыми потребностями. Коснувшись стартовавшей с 2013 года программы по строительству пандусов, Самвел Мертарджян сообщил, что в этом году количество пандусов в столице увеличилось на 275 единиц, еще 420 будет построено в скором времени.
С 2016 года началась программа по оснащению улиц специальными желтыми плитками для слабовидящих людей. По поручению мэра Еревана в ближайшие годы аналогичными плитками будут оборудованы все многолюдные перекрестки административных районов столицы.
На перекрестках увеличится также число светофоров, которые звуковыми сигналами извещают, что загорелся зеленый свет.