Երևանյան լճի տարածքից տեղափոխվել է շուրջ 650 մեքենա աղբ. առաջիկայում կմեկնարկի ծրագրի երկրորդ փուլը
Ծավալուն շինարարությունը չպետք է անհարմարություն պատճառի քաղաքի բնակիչներին: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը դժգոհություն է հայտնել շինհրապարակների ոչ պատշաճ կազմակերպման առնչությամբ: Հանձնարարվել է ստուգայցերով մշտական հսկողություն սահմանել և հետևել, որ շինհրապարակներում պահպանվեն կազմակերպման և սանիտարական նորմերի ապահովման պարտադիր պայմանները:
Երևանի քաղաքապետարանի տարեկան ծրագրով կշարունակվեն Երևանյան լճի և Հրազդանի կիրճի մաքրման աշխատանքները: Առաջիկայում կմեկնարկի գործընթացի երկրորդ փուլը: Հարկ է նշել, որ առաջին փուլում լճի տարածքից տեղափոխվել է շուրջ 650 մեքենա աղբ:
Երևանյան լճի մաքրմանը զուգահեռ՝ աղբաորսիչ միջոցառումներ իրականացնելու նպատակով Հրազդան գետի վրա տեղադրվել է ճաղավանդակ: Հանձնարարվել է ըստ անհրաժեշտության ավելացնել դրանց քանակը:
Տարեկան ծրագրով հանգստի կազմակերպման համար հարմարավետ պայմաններ կապահովվեն Աբովյան պուրակում: Համալիր բարեկարգմամբ ամբողջությամբ կարդիականացվի արտաքին լուսավորության և ոռոգման ցանցը, կտեղադրվեն նստարաններ, աղբամաններ, կանաչապատման նոր լուծումներ կլինեն: Աշխատանքներն ընթացքում են:
Ալբերտ Ազարյանի անվան մարմնամարզության օլիմպիական հերթափոխի մանկապատանեկան մարզադպրոցի համար նոր շենք կկառուցվի: «Հրազդան» մարզադաշտի մոտակայքում համայնքն ազատ տարածք ունի, որն էլ կօգտագործվի այդ նպատակով: Նախագծային մրցույթն արդեն կայացել է:
«Վեոլիա Ջուր» ընկերությունը մաքրել է 10 դիտահոր և 87 հեղեղատար: Քաղաքապետը առաջարկել է դիտահորերի ցանկը տրամադրել վարչական շրջանների ղեկավարներին՝ գործընթացը համայնքի կողմից ևս մշտական հսկողության տակ պահելու նպատակով:
Արդիականացվել է Շենգավիթ վարչական շրջանի Արթուր Կարապետյանի անվան զբոսայգու և հարակից խաղահրապարակի արտաքին լուսավորության ցանցը:
Մի քանի փուլով իրականցվող ծրագրով Երևանում ընդհանուր առմամբ կկառուցվի շուրջ 100 նոր հիդրանտ, ևս 150-ն էլ կնորոգվի: 90 հասցեում աշխատանքներն արդեն ավարտվել են:

С территории Ереванского озера вывезли около 650 машин мусора: вскоре состоится второй этап программы
01.08.2022
Широкомасштабное строительство не должно создавать неудобства для жителей. В ходе очередного рабочего совещания мэр Грачья Саргсян выразил недовольство относительно неудовлетворительной организации строительных площадок. Поручено установить постоянный контроль посредством инспекций и следить за тем, чтобы соблюдались организационные и санитарные нормы.
В рамках годовой программы мэрии продолжается очистка Ереванского озера и Разданского ущелья. Скоро начнется второй этап работ. Следует отметить, что первым этапом с территории озера было вывезено около 650 машин мусора.
Параллельно с очисткой озера на реке Раздан установлены ловушки для мусора. Поручено при необходимости увеличить число ловушек.
В сквере Абовяна будут созданы все условия для организации отдыха. В рамках программы комплексного благоустройства будут модернизированы сеть наружного освещения и система ирригации, будут установлены скамейки, мусорные урны, применены новые ландшафтные решения. Работы уже ведутся.
Для детско-юношеской школы олимпийского резерва по гимнастике им. Альберта Азаряна будет построено новое здания. Недалеко от стадиона «Раздан» община владеет участком, который и будет использован с этой целью. Проектные конкурс уже состоялся.
Компания «Веолия джур» очистила 10 канализационных колодцев и 87 желобов: Мэр предложил передать список канализационных колодцев руководителям административных районов, чтобы установить постоянный надзор.
Модернизирована система наружного освещения в парке им. Артура Карапетяна и близлежащей игровой площадки в административном районе Шенгавит.
В рамках осуществляемой программы в Ереване, в общей сложности, будет построено 100 новых пожарных гидрантов и отремонтировано 150 действующих. Работы завершены по 90 адресам.