Գործարկվել է մանկապարտեզներում երեխաների հերթագրման և հաճախելիության հաշվառման էլեկտրոնային համակարգը
«Էրեբունի-Երևան 2797» տոնակատարության նախապատրաստական աշխատանքները հիմնականում ավարտված են: Ընթացքում է միջոցառումների շրջանակում անցկացվող սոցիալական ծրագիրը: Հոկտեմբերի 1-ից մինչ օրս նախատեսված 2797 ընտանիքներից Երևանի քաղաքապետարանի կողմից որպես նվեր կենցաղային տեխնիկա է ստացել 1590 ընտանիք: Այս մասին զեկուցվել է Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ, որը վարել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Քաղաքաշինության ոլորտում նախորդ շաբաթվա ընթացքում իրականացված հսկողության արդյունքում արձանագրվել է ապօրինի շինարարության և հողազավթման 5 դեպք: Քանդման աշխատանքներ են իրականացվել 4 հասցեներում:
Բացօթյա ապօրինի առևտրի կանխարգելման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների վերաբերյալ զեկուցվել է, որ նախորդ շաբաթվա ընթացքում կազմվել է 11 վարչական արձանագրություն: Քաղաքացիների, ինչպես նաև իրավաբանական անձանց կողմից աղբը ոչ սահմանված վայրերում թափելու դեպքերի հայտնաբերման և երևույթի կանխարգելման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների ընթացքի վերաբերյալ զեկուցվել է, որ նախորդ շաբաթ 68 վարչական արձանագրություն է կազմվել: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարել է այս հարցում լինել ավելի հետևողական:
4-րդ կարգի վթարային շենքերի բնակիչների վերաբնակեցման համար կառուցվող շենքերի շինարարական աշխատանքների ընթացքի և բնակարանների բաշխման գործընթացի վերաբերյալ զեկուցվել է, որ կառուցվող 4 շենքերից մեկն արդեն ամբողջությամբ հանձնված է շահագործման, մյուս 3-ում շինարարական աշխատանքներն ավարտական փուլում են: Նաև զեկուցվել է, որ աշխատանքներ են տարվում տվյալ շենքերի հարակից տարածքների բարեկարգման ուղղությամբ, և միչև տարեվերջ բոլոր երեք շենքերն ամբողջությամբ կհանձնվեն շահագործման:
Զեկուցվել է, որ գործարկվել է քաղաքապետարանի ենթակայության մանկապարտեզներում երեխաների հերթագրման և հաճախելիության հաշվառման էլեկտրոնային համակարգը, որը հնարավորություն է տալիս բացառելու մանկապարտեզներում երեխաների կրկնակի հերթագրման դեպքերը: Առանձնակի կարևորելով համակարգի ներդրումը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը պատասխանատուներին հանձնարարել է հընթացս մանրակրկիտ ուսումնասիրել համակարգի աշխատանքն ու քայլեր ձեռնարկել ապագայում այն քաղաքացիների համար ևս հասանելի դարձնելու ուղղությամբ:
«Մեր հաշվարկներով՝ ամեն տարի մոտ 9500 երեխա ավարտում է քաղաքապետարանի ենթակայության մանկապարտեզներն ու հաճախում է դպրոց: Սա նշանակում է, որ սեպտեմբերին 9500 երեխա էլ ընդունվում է մանկապարտեզ: Մինչ համակարգի ներդրումը այնքան էլ հստակ չէր, թե իրականում որքան է կազմում հերթագրված երեխաների քանակը: Ներկայացվում էին տարբեր ուռճացված թվեր, մինչդեռ այս համակարգի ներդրման արդյունքում հնարավորություն ունեցանք լիարժեք պատկերացում կազմելու, թե իրականում որքան է կազմում հերթագրված այն երեխաների թիվը, ովքեր արդեն իսկ պետք է հաճախեին մանկապարտեզ: Ըստ այդմ, հերթագրված 3 տարեկանից բարձր երեխաների թիվը շուրջ 2500 է, հետևաբար, խնդիրը լուծելու համար մեզ անհրաժեշտ է ապահովել լրացուցիչ 2000-2500 տեղ: Համակարգի ներդրումը, փաստորեն, բացահայտեց նաև հերթագրման թվերի ուռճացման պատճառները, որոնց թվում էր նաև նույն երեխայի կրկնակի, անգամ՝ եռակի հերթագրումը: Բացի այդ, հերթագրվածների մեջ քիչ չէին նաև մինչև մեկ տարեկան երեխաները: Հատկապես այս մասով լուրջ աշխատանք կա կատարելու բոլոր այն ծնողների հետ, ովքեր իրենց 2-3 ամսեկան երեխաներին հերթագրում են մանկապարտեզներում: Պետք է լուծել անհրաժեշտ տեղերի հարցն ու բացատրել ծնողներին, որ երբ լրանա երեխայի մանկապարտեզ հաճախելու տարիքը, նրա համար արդեն իսկ ստեղծված կլինեն բոլոր պայմաններն, ու որևէ խնդիր չի առաջանա: Իսկ ծրագրի կատարելագործման հարցում պետք է լինել ավելի հետևողական, ընթացքում նկատվող բոլոր թերությունները վերացնել, որպեսզի որոշ ժամանակ անց համակարգից օգտվելու հնարավորություն ընձեռենք նաև մեր քաղաքացիներին»,-ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Աշխատանքային խորհրդակցության ավարտին զեկուցվել է, որ այս պահի դրությամբ «Էրեբունի-Երևան 2797» տոնակատարությանը մասնակցելու նպատակով Երևան կժամանի 13 երկրներից քույր և գործընկեր քաղաքների 28 պատվիրակություն:

Запущена система электронной очереди и посещаемости в детские сады, подведомственные мэрии Еревана
Подготовительные работы к празднествам «Эребуни-Ереван 2797» в основном завершены. Продолжается программа социальной поддержки, которая проводится в рамках праздничных мероприятий. С 1-го октября из предусмотренных 2797 семей уже 1590 получили от мэрии Еревана в подарок бытовую технику.
Об этом было доложено в ходе очередного рабочего совещания в мэрии Еревана, которое провел мэр Тарон Маргарян.
В сфере градостроительства на прошлой неделе было обнаружено 5 случаев несанкционированного строительства, а ранее обнаруженные 4 постройки были снесены. В результате контроля над незаконной уличной торговлей за прошедшие две недели было выявлено 11 случаев нарушений. Относительно выявления и предупреждения случаев выброса мусора в непредусмотренных местах было доложено, что за прошедшую неделю было составлено 68 протоколов об административных правонарушениях. Мэр Тарона Маргаряна поручил руководителям административных районов быть более последовательными в этом вопросе.
В установленные сроки продолжаются строительные работы жилых зданий, предназначенных для переселения жителей зданий 4-ой степени аварийности. Одно здание уже сдано в эксплуатацию, в остальных 3-х зданиях работы находятся на завершающем этапе. Также было доложено, что ведутся работы по благоустройству прилегающих к зданиям территирий, и до конца года все 3 здания будут сданы в эксплуатацию.
Во время совещания было также доложено, что запущена система электронной очереди и посещаемости в детские сады, подведомственные мэрии Еревана, которая предоставлет возможность исключить случаи двойных записей в очередь. Подчеркнув особую важность внедрения системы, мэр Тарон Маргарян поручил ответственным лицам тщательно изучить работу системы и принять соответствующие меры, чтобы система стала доступной для граждан.
«По нашим расчетам каждый год примерно 9500 детей выходят из дошкольного возраста. Это означает, что в сентябре в школы поступает 9500 детей. До внедрения системы было не так ясно, какое количество детей на самом деле записано в очередь. Представленные цифры были завышены, в то время как в результате внедрения этой системы у нас появилась возможность составить полное представление о числе тех детей, которые уже должны посещать детский сад. Соответственно, число записанных в очередь детей старше 3-х лет составляет примерно 2500, следовательно, мы должны обеспечить дополнительные 2000-2500 мест. Внедрение системы, на самом деле, выявило также причины завышения цифр. Среди записанных в очередь детей были также дети до 1 года. Особенно по этой части должна быть проведена серьезная работа с теми родителями, которые записывают в очередь своих 2-3 месячных детей. Надо решить проблему необходимых мест и объяснить родителям, что когда ребенок достигнет дошкольного возраста длля него уже будут созданы все необходимые условия и не возникнет никаких проблем. В вопросе совершенствования программы нужно быть более последовательным, устранить недостатки, чтобы в скором времени система была доступна также для наших граждан»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
По завершении рабочего совещания было доложено, что для участия в празднестве «Эребуни-Ереван 2797» в Ереван прибудут 28 делегаций городов-партнеров и городов-побратимов из 13 стран.