Համայնքային ենթակայության դպրոցներն ու մանկապարտեզները շահագործման համար անվտանգ են
14.02.2021Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը ՀՀ ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայության մասնագետների ուղեկցությամբ այսօր այցելել է համայնքային դպրոցներ ու մանկապարտեզներ, որտեղ երկրաշարժից հետո նկատվել են որոշակի խնդիրներ։
Շրջայցին մասնակցել է նաև փոխքաղաքապետ Գայանե Մելքոմ Մելքոմյանը, վարչական շրջանների ղեկավարներ։
ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայության կառուցվածքների սեյսմակայունության վարչության պետ Զավեն Խլղաթյանը հավաստիացրել է, որ դպրոցների ու մանկապարտեզների կրող պատերն անվտանգ են. «Երկրաշարժի ազդեցությունը զգացվել է միայն ծեփամածիկի վրա առկա ճաքերի զարգացման տեսքով, որոշակի տեղերում ծեփերը թափվել են, իսկ կրող կոնստրուկցիաների վրա որևէ ազդեցություն չի թողել: Տեղերում խորհուրդ ենք տվել մաքրել ծեփերը, ինչից հետո շահագործման համար միանշանակ անվտանգ կլինեն»:
Քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ընդգծել է, որ խնդիրը պահանջում է համակարգային լուծում։ Քաղաքապետարանն իր մասով արդեն սկսել է աշխատանքները․ հիմնանորոգվել է 12 մանկապարտեզ, ևս վեցը կհիմնանորոգվի այս տարի։ Բացի այդ էներգաարդյունավետության ծրագրով կհիմնանորոգվի 15 մանկապարտեզ, որից երկուսում աշխատանքներն մեկնարկել են։
Երկուշաբթի՝ փետրվարի 15-ին, բոլոր դպրոցներն ու մանկապարտեզները սահմանված ժամանակացույցով կընդունեն երեխաներին:

Муниципальные школы и детские сады безопасны для эксплуатации
Мэр Еревана Айк Марутян, в сопровождении специалистов Службы сейсмической защиты МЧС РА посетил муниципальные школы и детские сады, где после землетрясения были выявлены некоторые проблемы. Заместитель мэра Гаянэ Мелком Мелкомян, руководители административных районов также приняли участие в визите.
Руководитель управления сейсмоустойчивости Службы сейсмозащиты МЭС Завен Хлгатян заверил, что стены школ и детских садов прочны и безопасны. От землетрясения на штукатурке стен появились трещины, но несущие конструкции не пострадали.
Мэр Айк Марутян подчеркнул, что проблема требует внимания и системного решения. Мэрия, в свою очередь, уже отремонтировала 12 детских садов, еще 6 будут отремонтированы в этом году. Кроме того, 15 детских садов будет отремонтировано в рамках программы по повышению энергоэффективности; в двух из указанных детских садов работы уже начаты.
В понедельник, 15-го февраля школы и детские сады примут детей в соответствии с установленным графиком.