«Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբի համերգը Ստեփանակերտում
Երևանի քաղաքապետի՝ Ստեփանակերտ կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում հունիսի 13-ին Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատում տեղի է ունեցել «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբի համերգը: Ողջույնի իր խոսքում Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը մասնավորապես նշել է.
«Անչափ ուրախ եմ, որ հերթական անգամ տեսնում եմ մեր արևելյան մայրաքաղաքը՝ պայծառ, մաքուր, կոկիկ ու, ամենակարևորը՝ անամպ երկնքի տակ: Ընդ որում, այստեղ մաքուր են ոչ միայն փողոցներն ու պուրակները, այստեղ մաքուր են մարդկանց աչքերն ու հոգիները, և մենք, այո՛, Արցախի հերոս ժողովրդի ջերմությունն ու մաքրությունը պետք է հետներս տանենք ու փոխանցենք ձեր երևանաբնակ եղբայրներին ու քույրերին: Ուրախությամբ եմ ուզում նշել, որ մեր երկու մայրաքաղաքներն իրար հետ շփման բազմաթիվ առիթներ են ունենում՝ սկսած փոխայցելություններից, համատեղ կառուցապատման ու բարեկարգման ծրագրերից, վերջացրած՝ մշակութային ու մարզական միջոցառումներով: Եվ առավել ուրախ եմ, որ այդ միջոցառումները գնալով ավելի մեծ թափ են հավաքում և արդեն միջազգային մասշտաբներ են ձեռք բերում: Մի քանի շաբաթ հետո Երևանն ընդունելու է Ֆուտբոլի միչև 19 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունը: Սա մեր քաղաքի համար իսկապես խոշոր իրադարձություն է լինելու, թերևս ամենախոշոր մարզական միջոցառումը մեր երկրի պատմության մեջ: Իսկ բոլորովին վերջերս Արցախում ու մասնավորապես, Ստեփանակերտում բարձր մակարդակով անցկացվեց ֆուտբոլային մեկ այլ միջազգային մրցաշար՝ CONIFA-ի գավաթը: Մենք ոգևորությամբ էինք հետևում այդ խաղերին: Ավելի մեծ ոգևորությամբ սպասում ենք Համահայկական 7-րդ խաղերի մեկնարկին, որոնք նույնպես կայանալու են Արցախի հյուրընկալ հողում»:
Երևանցի տաղանդավոր փոքրիկներն իրենց կատարումներով հրաշալի երեկո են պարգևել արցախցիներին:
Արցախում Երևանի մշակութային օրեր կլինեն
Այս տարի՝ օգոստոսի 30-ից սեպտեմբերի 2-ը, Արցախում Երևանի մշակութային օրեր կլինեն: Միջոցառումների շրջանակներում սեպտեմբերի 1-ին` Արցախի անկախության տոնին ընդառաջ, Ստեփանակերտի հրապարակում ՀՀ կառավարության աջակցությամբ կկազմակերպվի Տիգրան Մանսուրյանի 80-ամյակին նվիրված մեծ համերգ, որի ընթացքում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը կկատարի մաեստրո Մանսուրյանի ստեղծագործությունները` նրա մասնակցությամբ:

Концерт хора «Маленькие певцы Армении» в Степанакерте
13-го июня, в рамках официального визита мэра Еревана в Степанакерт, во дворце культуры и молодежи Республики Арцах состоялся концерт хора «Маленькие певцы Армении».
В своей приветственной речи мэр Еревана Айк Марутян в частности отметил: «Я безмерно рад, что снова вижу нашу восточную столицу яркой, чистой, и, самое главное, под безоблачным небом. Более того, здесь чисты не только улицы и парки, здесь чисты глаза и души людей, и мы должны передать тепло и искренность героического арцахского народа вашим ереванским братьям и сестрам. С радостью хочу отметить, что наши столицы имеют множество совместно реализованных программ, начиная со строительства и благоустройства, заканчивая культурными и спортивными мероприятиями. Радует также тот факт, что эти мероприятия приобретают международный масштаб. Через несколько недель Ереван примет чемпионат Европы по футболу до 19 лет. Для нашего города это будет знаменательным событием, пожалуй, крупнейшим спортивным событием в истории нашей страны. А еще совсем недавно в Арцахе, в частности в Степанакерте, на высоком уровне был проведен еще один международный футбольный турнир - ConIFA. Мы с особым воодушевлением следили за играми. С еще большим воодушевлением ждем начала седьмых Панармянских игр, которые также будут проходить на гостеприимной арцахской земле».
Маленькие и талантливые певцы Армении своими выступлениями подарили прекрасный вечер жителям Арцаха.
В этом году с 30-го августа по 2-е сентября в Арцахе пройдут Дни культуры Еревана. В рамках мероприятий 1-го сентября, в преддверии Дня независимости Арцаха, на Степанакертской площади будет организован большой концерт, посвященный 80-летию Тиграна Мансуряна, в ходе которого Государственный симфонический оркестр Армении исполнит произведения маэстро Мансуряна.