Հայկ Մարությանը մասնակցել է Լենինգրադի պաշարման ավարտի տարեդարձին նվիրված արարողությանը
27.01.2021Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը մասնակցել է Լենինգրադի պաշարման ավարտի 77-ամյա տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր արարողությանը: Քաղաքապետը և Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը ծաղիկներ են դրել Արաբկիրի մանկական այգում գտնվող Լենինգրադի երեխաներին նվիրված հուշարձանի առաջ:
Արարողությանը մասնակցել են Երևանի ավագանու անդամներ, Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններ, Երևանի Ա. Պուշկինի և Ա. Բլոկի անվան դպրոցների սաներ:
Հայրենական մեծ պատերազմի ընթացքում 872 օր՝ 1941 թվականի սեպտեմբերի 8-ից մինչև 1944 թ. հունվարի 27-ը տևած Լենինգրադի պաշարմանը զոհ է գնացել շուրջ 630 հազար խաղաղ բնակիչ: Քաղաքի ազատագրմանը մասնակցել է 100 հազար հայ, որոնցից շուրջ 20 հազարը զոհվել է: Պաշարման ընթացքում Լենինգրադի 7 մանկատների և գյուղական մանկապարտեզների 500 երեխա տարհանվել և ապաստան է գտել Հայաստանում:
Իր խոսքում քաղաքապետ Հայկ Մարությանը նշել է, որ պաշարված Լենինգրադի ժողովրդի սխրանքը պետք է վառ օրինակ ծառայի ներկա և գալիք սերունդների համար:

Айк Марутян принял участие в церемонии, посвященной годовщине снятия блокады Ленинграда
Мэр Еревана Айк Марутян принял участие в торжественной церемонии, посвященной 77-й годовщине завершения блокады Ленинграда. Мэр и чрезвычайный и полномочный посол Российской Федерации в Армении Сергей Копыркин возложили цветы к памятнику детям Ленинграда, который находится в Детском парке района Арабкир.
На мероприятии также присутствовали члены Совета старейшин, ветераны ВОВ, ученики школ им. А. Пушкина и А. Блока.
Во время Ленинградской блокады, продлившейся 872 дня, с 8-го сентября 1941 г. до 27-го января 1944 г., погибло около 630 тысяч людей. В освобождении города приняло участие 100 тысяч армян, 20 тысяч из которых стало жертвами. Дети из 7 детдомов и сельских детских садов Лениграда были эвакуированы в Армению, где нашли приют.
В своей речи мэр Айк Марутян отметил, что героизм ленинградцев должен служить примером для будущих поколений.