Հայկ Մարությանը ՎԶԵԲ պատվիրակության հետ քննարկել է էլեկտրական տրանսպորտի զարգացման հեռանկարը
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հանդիպել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի Արևելյան Եվրոպայի և Կովկասի տարածաշրջանի գործադիր տնօրեն Մատեո Պատրոնեի գլխավորած պատվիրակության հետ: Բանկի ներկայացուցիչները քաղաքապետին համագործակցության մի շարք նոր ծրագրեր են առաջարկել, մասնավորապես էլեկտրական տրանսպորտի ցանցի, այդ թվում՝ մետրոպոլիտենի զարգացման և ճոպանուղու կառուցման ծրագրերին օժանդակության վերաբերյալ:
Շնորհակալություն հայտնելով համագործակցության պատրաստակամության համար՝ քաղաքապետը կարևորել է էլեկտրական տրանսպորտի զարգացումը՝ նշելով դրա մի շարք առավելությունները, այդ թվում՝ բնապահպանական խնդիրների լուծման տեսանկյունից:
Անդրադառնալով մետրոյի նոր կայարանի կառուցմանը՝ քաղաքապետը նշել է, որ այս պահին ակտիվ քննարկումներ են ընթանում միջազգային տարբեր կառույցների և շահագրգիռ բոլոր կողմերի հետ՝ ծրագիրն իրագործելու նպատակով: Քաղաքապետը նշել է, որ վերգետնյա էլեկտրական տրանսպորտի նոր շարժակազմերի ներդրումը կարող է ընթանալ նաև տրանսպորտային բարեփոխման ծրագրի իրագործմանը զուգահեռ:
ՎԶԵԲ Արևելյան Եվրոպայի և Կովկասի տարածաշրջանի գործադիր տնօրեն Մատեո Պատրոնեն իր հերթին նշել է, որ բանկը պատրաստ է նաև տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունների ու նախագծանախահաշվային ծրագրերի իրականացմամբ մասնակից դառնալ Երևանի տրանսպորտային համակարգի բարեփոխումների ծրագրին՝ ակնկալելով նաև պետության մասնակցությունը գործընթացին:
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել առաջիկայում քննարկել հստակ առաջարկներ՝ նախանշվող ծրագրերը գործնական փուլ տեղափոխելու նպատակով:

Айк Марутян обсудил с представителями ЕБРР перспективы развития электротранспорта
Мэр Еревана Айк Марутян встретился с делегацией, возглавляемой управляющим директором Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) в странах Восточной Европы и Кавказа Маттео Патроне. Представители ЕБРР предложили мэру Еревана ряд новых программ по сотрудничеству, в частности, в сфере электротранспорта, в том числе по содействию реализации программ, касающихся развития метрополитена и строительства канатной дороги.
Выразив благодарность за готовность к сотрудничеству, мэр подчеркнул важность развития электротранспорта, отметив ряд его преимуществ, в том числе - с точки зрения решения экологических проблем.
Относительно строительства новой станции метрополитена, Айк Мaрутян отметил, что для реализации данного проекта в настоящее время ведутся активные обсуждения с различными международными структурами и всеми заинтересованными сторонами. Мэр подчеркнул, что процесс внедрения нового подвижного состава может идти параллельно с реализацией программы транспортной реформы.
В свою очередь, управляющий директор Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) в странах Восточной Европы и Кавказа Маттео Патроне подтвердил готовность банка принять участие в программе реформирования транспортной системы Еревана, проведя исследования и составив программы, ожидая также участия государства в этом процессе.
Стороны договорились в ближайшее время обсудить конкретные предложения по переводу программ в практическую стадию.