Հայկ Մարությանն այցելել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն այսօր Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում հյուրընկալվել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին։
Ողջունելով քաղաքապետի առաջին պաշտոնական այցը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին՝ Նորին Սրբությունը հաջողություններ է մաղթել քաղաքապետին և քաղաքային վարչակազմին՝ կարևորելով բոլոր այն նախաձեռնությունները, որոնք ուղղված են մայրաքաղաքի բնականոն կենսագործունեության ապահովմանը և առկա խնդիրների լուծմանը: Հայոց Հովվապետը գնահատանքով անդրադարձել է նաև Մայր Աթոռի և Երևանի քաղաքապետարանի միջև առկա արդյունավետ գործակցությանը։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ քաղաքապետն իր հերթին Նորին Սրբությանը ներկայացրել է մայրաքաղաքի առջև ծառացած հիմնական մարտահրավերներն ու դրանց հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը։ Հայկ Մարությանը պատրաստակամություն է հայտնել հնարավորինս աջակցել Եկեղեցու և քաղաքի միջև փոխգործակցության խորացմանը և ընդլայնմանը՝ ի նպաստ երևանցիների։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև մայրաքաղաքում եկեղեցապատկան կառույցների՝ երեք հայորդյաց տների, մանրանկարչության դպրոցի, հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար վարպետաց տան, բարեգործական ճաշարանների, մանուկների խնամքի ցերեկային կենտրոնի գործունեությանը, ինչպես նաև եկեղեցիների խնամքին ու պահպանությանը վերաբերող հարցերին։

Айк Марутян посетил Католикоса всех армян
Сегодня мэр Еревана Айк Марутян посетил Католикоса всех армян Гарегина II в Первопрестольном Эчмиадзине.
Приветствуя первый официальный визит мэра в Первопрестольный Эчмиадзин, Его Святейшество пожелал успехов мэру и городским властям. Католикос подчеркнул важность усилий, направленных на решение проблем города, а также высоко оценил успешное взаимодействие, сформированное между Первопрестольным Эчмиадзином и мэрией Еревана.
Выразив благодарность за прием, мэр представил основные проблемы столицы и усилия, направленные на их преодоление. Айк Марутян выразил готовность всесторонне содействовать в углублении и расширении связей между Церковью и городом.
В ходе встречи стороны также коснулись вопросов, связанных с церковными организациями: тремя организациями «Айордац тун», школой живописи, школой ремесел для детей-инвалидов, благотворительными столовыми, дневным детским центром, а также обсудили вопросы по уходу и сохранению церквей.