Հայկ Մարությանն այցելել է Երևանի բարեկարգվող այգիներ
Երևանի քաղաքապետարանը բարեկարգման ծավալուն ծրագրեր է իրականացնում մայրաքաղաքի հանգստի գոտիներում: Աշխատանքների ընթացքին ծանոթացել է Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը: Տարեկան ծրագրով ամբողջությամբ հիմնանորոգվում է շուրջ 3 հա տարածք զբաղեցնող «Նոր Արաբկիր» զբոսայգին՝ ժողովրդին առավել հայտնի «Մոլոկանի այգի» անունով:
«Նոր Արաբկիր զբոսայգին երբևիցե չէր հիմնանորոգվել, այժմ մեծածավալ աշխատանքներ ենք սկսել: Մինչ աշխատանքներին անցնելը, կցանկանայի նշել, որ մասնավորի հետ բանակցությունների շնորհիվ կարողացել ենք այնպես անել, որ վերադարձնենք համայնքին ու սկսենք այս շինարարությունը: Աշխատանքներն ընթանում են ամբողջ ծավալով»,- ընդգծում է քաղաքապետը:
Համալիր բարեկարգմամբ հանգստի գոտին կապահովվի ոռոգման նոր համակարգով ու արտաքին լուսավորության նոր ցանցով, կտեղադրվեն էներգախնայող ԼԷԴ լուսատուներ, կկառուցվեն թեքահարթակներ, կվերագործարկվեն շատրվաններն ու ջրթափները, կվերանորոգվի «Նոր Արաբկիր» հուշարձանը, կբարեկարգվեն ճեմուղիները: Այգին ապահովված կլինի նստարաններով, զրուցարաններով, կկառուցվեն սանհանգույցներ:
Քանաքեռ ՀԷԿ թաղամասի զբոսայգում բարեկարգման ծրագիրն արդեն ավարտական փուլում է:
Զբոսայգու ընդարձակ կանաչ գոտին ոռոգելու նպատակով կառուցվել է հատուկ ջրավազան և անցկացվել ճնշումային ոռոգման համակարգ: Բարեկարգվել են ճեմուղիները, կառուցվել են թեքահարթակներ, համերգային հարթակ, ավազածածկ խաղահրապարակ, հանգստի գոտին ապահովվել է ժամանակակից գեղարվեստական լուսավորությամբ, տեղադրվել են զրուցատաղավարներ, նստարաններ ու աղբամաններ: Իհարկե, նաեւ նոր ծառեր են տնկվել:
Շրջայցի ընթացքում ծանոթանալով կատարված աշխատանքին՝ քաղաքապետ Մարությանը նաև մի շարք դիտարկումներ արեց:
«Կան աշխատանքներ, որոնք պետք է շտկվեն: Այդ բոլոր դիտողություններն արել եմ և վարչական շրջանին, և մեր կանաչապատման կազմակերպությանը, և շինբարեկարգման վարչությանը: Իրենք այդ ուղղությամբ կաշխատեն, որ վերջնական՝ 100%-ով հանձնենք մեր բնակչությանը: Ընդհանուր առմամբ գոհ եմ, բավականին մեծ տարածք է և արդեն մարդիկ իրենց հանգիստն են վայելում այստեղ»,- ասում է Հայկ Մարությանը:
Մարտիրոս Սարյանի անվան պուրակում ևս բարեկարգման փուլի վերջին շտկումներն են: Հանգստի այս գոտու նորոգումը հնարավոր դարձավ «Ակտիվ քաղաքացի» հարթակի շնորհիվ, երբ այն դարձավ հաղթող նախագծերից մեկը:
Շուտով բնակիչների տնօրինմանը կհանձնվի ևս մեկ նոր հանգստի գոտի. Երևանը ժամանակակից հանրային սքեյթ-պարկ կունենա: Այն լինելու է Օղակաձև զբոսայգու տարածքում: Այս նախագծին զուգահեռ՝ քաղաքապետարանը նախաձեռնեց նաև զբոսայգու ամբողջ 6-րդ հատվածի բարեկարգումը, որը ևս ավարտական փուլում է:

Айк Марутян посетил столичные парки, где ведутся работы по благоустройству
Мэрия Еревана осуществляет широкомасштабное благоустройство столичных зон отдыха. Мэр Еревана Айк Марутян ознакомился с ходом работ в некоторых парках. В рамках годовой программы полностью благоустраивается парк «Новый Арабкир», наиболее известный среди горожан как «Молоканский парк». Территория парка занимает площадь около 3 га.
«В парке Новый Арабкир благоустройство ранее не проводилось, н сейчас ведутся объемные работы. Хочу отметить, что благодаря переговорам с частным сектором стало возможным начать работы, чтобы вернуть парк общине в обновленом виде. Сейчас работы идут полным ходом»,-подчеркнул мэр.
В рамках комплексного благоустройства зона отдыха будет обеспечена новой ирригационной системой и наружным освещением, оснащенным энергосберегающими лампами, будут построены пандусы, перезапущены фонтаны, отремонтирован памятник Новый Арабкир, благоустроены аллеи, установлены скамейки, беседки, санузлы․
В парк квартала Канакерской ГЭС программа благоустройства находится на стадии завершения.
С целью орошения большой зеленой зоны парка построен специальный бассейн с водонассосной системой․ Благоустроены аллеи, построены пандусы, концертная сцена, песочная игровая площадка, проведено современное художественное освещение, установлены беседки, скамейки и мусорные урны, и, конечно, посажены новые деревья.
Ознакомившись с проделанными работами, мэр сделал ряд замечаний, отметив, что выявленные недостатки требуют коррекции и дал указания соответствующим подразделениям и структурам. Парки должны быть переданы горожанам полностью благоустроенными. В целом, мэр выразил удовлетворение проделанной работой.
В парке имени Мартироса Сарьяна благоустройство также находится на стадии завершения. Обновление этой зоны отдыха стало возможным благодаря платформе «Активный гражданин», так как проект обновления был предложен на этой платформе и стал одним из победителей.
Скоро в эксплуатацию будет сдан еще один новый парк – современный скейт-парк. Он находится на территории Кольцевого парка. Параллельно с этим проектом мэрия начала благоустройство всего 6-го участка парка, которое также находится на стадии завершения.