ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանը Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալի ուղեկցությամբ ծանոթացել է Ժամանակակից արվեստի թանգարանի հոբելյանական ցուցահանդեսին
03.08.2022
Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանի ուղեկցությամբ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոն ծանոթացել է Ժամանակակից արվեստի թանգարանի 50 և Հենրիկ Իգիթյանի 90-ամյակներին նվիրված ցուցահանդեսին ներկայացված գործերին: Թանգարանի փոխտնօրեն Զառա Այրումյանը նշել է, որ մշակութային այս նախագծի շրջանակում չցուցադրվող ֆոնդերում տասնամյակներ շարունակ պահվող ավելի քան 300 բացառիկ գործ է ներկայացված, այդ թվում՝ Ժանսեմի, Գառզուի, Մինաս Ավետիսյանի, Աշոտ Հովհաննիսյանի, Վրույր Գալստյանի, Ռուդոլֆ Խաչատրյանի, Էլիբեկյանների:
Հունիսի 16-ին բացված ցուցահանդեսը մեկ ամսվա ընթացքում շուրջ 2000 այցելու է ունեցել: Ցուցադրությունը կգործի մինչև օգոստոսի 12-ը ներառյալ:
Նախագիծն իրականացվել է Երևանի քաղաքապետարանի, ինչպես նաև Հայաստանի ազգային հերոս Էդուարդո Էռնեկյանի աջակցությամբ:

Посол Франции в Армении в сопровождении первого заместителя мэра посетила юбилейную выставку в Музее современного искусства
03.08.2022
Чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении г-жа Анн Луйо в сопровождении первого заместителя мэра Еревана Левона Оганнисяна посетила выставку, посвященную 50-летию Музея современного искусства и 90-летию Генрика Игитяна. Заместитель директора музея Зара Айрумян отметила, что в рамках данного культурного проекта выставлено около 300 ранее не выставлявшихся работ, среди которых картины Жансема, Гарзу, Минаса Аветисяна, Ашота Оганнисяна, Вруйра Галстяна, Рудольфа Хачатряна, Элибекянов.
Выставку, открытую 16-го июня, уже посетило 2000 человек. Выставка открыта до 12 августа включительно. Проект осуществлен при содействии мэрии Еревана и национального героя Армении Эдуардо Эрнекяна.