Հիմնանորոգումից հետո վերաբացվել է Երևանի քաղաքապետարանի «Քանաքեռ-Զեյթուն» ծննդատունը
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ներկա է գտնվել մայրաքաղաքի «Քանաքեռ-Զեյթուն» ծննդատան վերաբացման հանդիսավոր արարողությանը: Միջոցառմանը ներկա են գտնվել նաև ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը, Մայր Աթոռ Սբ Էջմիածնի Դիվանապետ, Գերաշնորհ Տեր Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյանը և մայրաքաղաքի տարբեր բուժհաստատությունների ղեկավարներ: Հիմնանորոգված ծննդատան հանդիսավոր վերաբացման պատիվը տրվել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին և «Քանաքեռ-Զեյթուն» ծննդատան տնօրեն Կարեն Կուտոյանին:
Հարկ է նշել, որ 1958 թվականից գործող ծննդատունը, որը մայրաքաղաքի Քանաքեռ-Զեյթուն և Արաբկիր վարչական շրջանների մանկաբարձական և գինեկոլոգիական ծառայություններ մատուցող միակ բուժհաստատությունն է, երբևէ չէր հիմնանորոգվել ու վերջին տարիներին հայտնվել էր անմխիթար վիճակում: Բուժհաստատության սարքավորումների մեծ մասն էլ խորհրդային արտադրության էին, որոնք հնարավորություն չէին ընձեռում մատուցել ժամանակակից պահանջներին համապատասխան բուժօգնություն: Նախորդ տարի վարչական շրջան կատարած հերթական աշխատանքային շրջայցի ժամանակ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, ծանոթանալով ծննդատան անմխիթար պայմաններին, պատասխանատուներին հանձանարարել էր բուժհաստատության հիմնանորոգման աշխատանքներն ընդգրկել Երևանի քաղաքապետարանի տարեկան ծրագրում և հնարավորին սեղմ ժամկետում այն ավարտել ու ապահովել բնակիչների պատշաճ սպասարկումը:
Ծննդատան հանդիսավոր վերաբացման արարողությունից հետո Երևանի քաղաքապետը շրջել է բուժհաստատության հարկաբաժիններում, ծանոթացել իրականացված աշխատանքներին, առողջապահական որակյալ ծառայություն մատուցելու նպատակով ծննդատանը ստեղծված պայմաններին, զրուցել է բուժանձնակազմի ներկայացուցիչների հետ: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին ներկայացնելով իրականացված աշխատանքները` տնօրենը նշել է, որ ծննդատունն արդեն ապահովված է ժամանակակից բուժսարքավորումներով ու նոր գույքով, իսկ հիմնանորոգման ծրագրի շրջանակում էլ հնարավորություն է ընձեռվել ընդլայնել ծննդատանը մատուցվող բժշկական ծառայությունների ծավալն ու ստեղծել լրացուցիչ կաբինետներ: Կարեն Կուտոյանը նաև վստահեցրել է, որ հիմնանորոգման արդյունքում ծննդատունը դարձել է մայրաքաղաքի ժամանակակից ու մրցունակ բժշկական կենտրոններից մեկը: Շնորհավորելով ծննդատան բուժանձնակազմին` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն էլ վստահեցրել է, որ մայրաքաղաքի բուժհաստատությունների պայմանների բարելավմանն ուղղված ծրագրերը կլինեն շարունական:
«Իրականում մեծ ծավալի աշխատանք է կատարվել ծննդատանը՝ ինչպես հիմնանորոգման, այնպես էլ ամբողջությամբ նոր սարքավորումներով համալրման ու գույքի թարմացման ուղղությամբ: Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության պոլիկլինիկաներն ու բժշկական կենտրոնները շարունակելու են մնալ մեր հատուկ ուշադրության կենտրոնում: Մենք հստակ քայլեր ենք ձեռնարկելու համայնքային ենթակայության բոլոր պոլիկլինիկաների հիմնանորոգման, ժամանակակից բուժսարքավորումներով վերազինման, նոր գույքով ապահովելու, ինչպես նաև մեր բուժաշխատողների վերապատրաստման ուղղությամբ: Եվ համոզված եմ, մի քանի տարվա ընթացքում մենք այլևս չվերանորոգված պոլիկլինիկաներ չենք ունենա Երևանում», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով Երևանի քաղաքապետին՝ ծրագիրը կյանքի կոչելու հարցում ցուցաբերած աջակցության և հետևողականության համար, ծննդատան աշխատակիցներն էլ վստահեցրել են, որ տասնամյակներ սպասված ծրագրի իրականացման արդյունքում ծննդատանն արդեն ապահովված աշխատանքային և մասնագիտական լիարժեք պայմաններում, ներդնելով նաև մասնագիտական իրենց հմտությունները, քաղաքացիներին կմատուցեն պատշաճ և որակյալ ծառայություն:

После капитального ремонта вновь открыт родильный дом «Канакер-Зейтун»
Мэр Еревана Тарон Маргарян присутствовал на торжественной церемонии открытии родильного дома «Канакер-Зейтун». На мероприятии присутствовали также министр здравоохранения РА Левон Алтунян, глава Канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина епископ Аршак Хачатрян и руководители других столичных медицинских учреждений. Честь открытия капитально отремонтированного родильного дома была предоставлена мэру Еревана Тарону Маргаряну и директору родильного дома «Канакер Зейтун» Карену Кутояну.
Стоит отметить, что действующий с 1958 года родильный дом не был ранее отремонтирован и находился и находился в неудовлетворительном состоянии. Большая часть медицинского оборудования была советского производства и не позволяла оказывать медицинскую помощь, отвечающую современным требованиям. В прошлом году во время своего очередного рабочего визита в административный район, мэр Тарон Маргарян ознакомившись с условиями родильного дома, поручил ответственным лицам включить работы по капитальному ремонту медицинского учреждения в годовую программу мэрии Еревана, в короткие сроки завершить ремонт и обеспечить надлежащее медицинское обслуживание граждан.
После торжественной церемонии открытия родильного дома, мэр Еревана прошелся по зданию медицинского учреждения, ознакомился с реализованными работами, условиями, созданными для оказания качественных услуг, побеседовал с представителями медицинского персонала. Представляя мэру Тарону Маргаряну проделанную работу, директор отметил, что родильный дом обеспечен современным медицинским оборудованием, а в рамках программы по капитальному ремонту была предоставлена возможность расширить спектр медицинских услуг и создать дополнительные кабинеты приема. Карен Кутоян также заверил, что в результате капитального ремонта родильный дом стал одним из современных и конкурентоспособных медицинских центров столицы. Поздравив персонал родильного дома, мэр Тарон Маргарян в свою очередь подчеркнул, что программы, направленные на улучшение условий медицинских учреждений столицы будут продолжаться и в дальнейшем.
«В родильном доме, действительно проделана большая работа. Муниципальные поликлиники и медицинские центры и впредь будут находиться в центре нашего особого внимания. Мы предпримем конкретные шаги по капитальному ремонту всех муниципальных поликлиник, оснащению современным медоборудованием, а также повышению квалификации медработников. Я также уверен, что через несколько лет в Ереване больше не будет неотремонтированных поликлиник»-подчеркнул Тарон Маргарян.