Հրապարակները պետք է ծառայեն որպես հրապարակներ. Շահումյան հրապարակում մեքենաներ չեն կայանի
Հունվարի 29-ին գումարված արտահերթ նիստում Երևանի ավագանին հավանություն տվեց կազմակերպված ծառայողական ավտոկայանատեղիների շահագործումը շարունակելու իրավունք տալու մասին որոշման նախագծին: Այսպիսով, շուրջ 40 տարբեր կազմակերպություն քաղաքի 53 տարբեր հատվածներում ծառայողական ավտոկայանատեղիների գործունեությունը շարունակելու թույլտվություն ստացավ:
Մեկ այլ որոշմամբ ավագանին մերժեց Շահումյան հրապարակում ծառայողական կայանատեղի կազմակերպելու առաջարկը: «Էլիտ-Պլազա» և «Ամերիա» ՓԲԸ-ները զրկվեցին Շահումյան հրապարակում ծառայողական կայանատեղի կազմակերպելու իրավունքից: Մերժվեցին նաև քաղաքացիներ Սարգիս Կարապետյանի և Իգոր Խաչատուրովի՝ համապատասխանաբար, Տերյան 69 և Նալբանդյան 98 շենքի հ. 13, 16, 26 և 35 հասցեների հարակից ճանապարհահատվածներում ծառայողական ավտոկայանատեղի կազմակերպելու դիմումները:
Երևանի քաղաքապետը մեկ անգամ ևս ընդգծեց, որ ոլորտը կանոնակարգելու նպատակով անհրաժեշտ է մշակել հստակ մոտեցումներ, իսկ մինչ այդ Հայկ Մարությանն ակնկալեց ճանապարհային ոստիկանության հետևողական գործունեությունը: Անդրադառնալով հրապարակներում ծառայողական ավտոկայանատեղիներ կազմակերպելու հարցին՝ քաղաքապետ Մարությանն ընդգծեց, որ հրապարակները պետք է լինեն և ծառայեն որպես հրապարակներ:
«Շահումյան հրապարակը մենք վերադարձնում ենք երևանցիներին: Սա շատ սիրուն հրապարակ է: Երեկոյան ես մեկ-մեկ զբոսնում եմ, և երբ մեքենաներ չկան, նոր միայն տեսնում եմ այդ հրապարակի գեղեցկությունը: Ես կցանկանայի, որ բոլորս նաև ցերեկվա ժամերին այդ գեղեցկությունը վայելենք: Գնդակն այս պահին ոստիկանության դաշտում է, և իրենք պետք է ապահովեն այս որոշման իրականացումը»,- նշել է քաղաքապետը:

Площади должны служить в качестве площадей: на площади Шаумяна машины парковаться не будут
На внеочередном заседании, созванном 29-го января, Совет старейшин Еревана одобрил проект решения о предоставлении права на дальнейшую эксплуатацию организованных служебных автостоянок. Таким образом, около 40 различных организаций на 53 различных участках города получили разрешение на продолжение деятельности служебных автостоянок. Другим решением Совет старейшин отклонил предложение об организации служебной парковки на площади Шаумяна. В частности, ЗАО «Элит-Плаза» и «Америя» лишились права на организацию служебной парковки на площади Шаумяна. Были отклонены также заявления граждан Саргиса Карапетяна и Игоря Хачатурова об организации служебной парковки на территориях, прилегающих, соответственно к зданию Теряна 69 и Налбандяна 98, номер 13, 16, 26 и 35.
Мэр Еревана в очередной раз подчеркнул, что с целью регулирования данной сферы необходимо разработать четкие подходы, отметив, что  до этого ожидает последовательную деятельность дорожной полиции. Коснувшись  вопроса об организации служебных стоянок на площадях, мэр Марутян подчеркнул, что площади должны служить в качестве площадей.
«Mы возвращаем площадь Шаумяна ереванцам. Это очень красивая площадь. Иногда вечером я  гуляю и вижу красоту этой площади именно тогда,  когда нет машин. Мне бы хотелось, чтобы мы наслаждались этой красотой и днем. На данный момент мяч на поле полиции, и она должна обеспечить реализацию этого решения», – отметил мэр столицы.