Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Լիբանանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանի հետ
20.02.2018Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Լիբանանի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մայա Դաղերի հետ: Շնորհավորելով դեսպանին Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունը սկսելու առթիվ՝ քաղաքապետը համոզմունք է հայտնել, որ դեսպանատան հետ ձևավորված ջերմ հարաբերությունները կլինեն շարունակական, ինչն իր հերթին կնպաստի Երևանի և Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութի միջև հաստատված բարեկամական ու գործնական հարաբերությունների էլ ավելի ընդլայնմանը:
«Հաշվի առնելով հայ-լիբանանյան հարաբերությունների ներկայիս բարձր մակարդակը` մենք շատ ենք կարևորում փոխգործակցության ամրապնդումն ու ընդլայնումը նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջև: Այս հարցում, անշուշտ, մեծ է ինչպես Ձեր դերը, տիկին դեսպան, այնպես էլ Լիբանանի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանի: Երևանում ունենք լիբանանյան կապիտալով գործող ընկերությունների լավ օրինակներ և, հաշվի առնելով, որ մեզ մոտ այսօր առկա է ներդրումային բավականին լայն և բարենպաստ դաշտ, ակնկալում եմ, որ Ձեր լիազորությունների շրջանակում կանեք հնարավորը՝ լիբանանյան նոր ընկերություններ Երևան ներգրավելու ուղղությամբ: Համոզված եղեք, որ Երևանի քաղաքապետարանն իր լիազորությունների շրջանակում միշտ բաց և պատրաստակամ է փոխշահավետ համագործակցության համար», - նշել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով շնորհավորանքի և համագործակցության ընդլայնման պատրաստակամության համար՝ ՀՀ-ում Լիբանանի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մայա Դաղերը նշել է, որ իր լիազորությունների շրջանակում կանի առավելագույնը երկուստեք կապերի ամրապնդմանն ու էլ ավելի խորացմանն ուղղված բոլոր նախաձեռնություններին և ծրագրերին աջակցելու և օժանդակելու համար:
«Պարոն քաղաքապետ, մեր երկու երկրների միջև իսկապես առկա են պատմական ամուր կապեր, և ես ուրախ եմ, որ առաքելություն եմ ստանձնել՝ այդ հարաբերություններն էլ ավելի ակտիվացնելու ու ամրապնդելու համար: Վստահեցնում եմ, որ իմ լիազորությունների շրջանակում կանեմ հնարավորը երկու մայրաքաղաքների միջև բազմոլորտ համագործակցությունն ընդլայնելու և քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում փոխգործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ: Հատկապես հաշվի առնելով, որ երկուստեք հարաբերությունների էլ ավելի ամրապնդման ու ընդլայնման հարցում կա Ձեր պատրաստակամությունը, ինչն անչափ կարևոր է, վստահ եմ, որ այն առաջիկայում կստանա գործնական ընթացք: Երևանն իսկապես ունի զարգացման մեծ ներուժ և, որ կարևոր է, առանձնանում է իր հյուրընկալ ու ջերմ բնակիչներով, ինչում արդեն իսկ հասցրել եմ համոզվել այս մեկ ու կես ամսվա ընթացքում», - նշել է դեսպանը:
Հանդիպման ավարտին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նաև նշել է, որ ուրախ կլինի այս տարի հյուրընկալելու Բեյրութի գործընկերոջը՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ Երևանն այս տարի նշելու է հիմնադրման 2800-ամյակը:

Мэр Тарон Маргарян встретился с новоназначенным чрезвычайным и полномочным послом Ливанской Республики в Республике Армения
20.02.2018
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с новоназначенным чрезвычайным и полномочным послом Ливанской Республики в Республике Армения Майей Дагер. Поздравив посла с началом дипломатической миссии в Армении, мэр выразил уверенность, что сформированные теплые отношения с посольством продолжатся и впредь, что в свою очередь будет способствовать дальнейшему расширению дружеских и деловых отношений между Ереваном и столицей Ливана-Бейрутом.
«Учитывая нынешний высокий уровень армяно-ливанских отношений, мы придаем особую важность укреплению и расширению взаимодействия между органами самоуправления. В этом вопросе велика как Ваша роль, госпожа посол, так и роль чрезвычайного и полномочного посла РА в Ливанской Республике. В Ереване есть хорошие примеры действующих компаний с ливанским капиталом, и учитывая тот факт, что на сегодняшний день создана благоприятная инвестиционная среда, ожидаю, что в рамках своих полномочий Вы сделаете все возможное для привлечения новых ливанских компаний. Будьте уверены, что мэрия Еревана всегда готова для взаимовыгодного сотрудничества»,-отметил Тарон Маргарян.
Выразив благодарность за поздравления и готовность к расширению сотрудничества, чрезвычайный и полномочный посол Ливанской Республики в Республике Армения Майя Дагер отметила, что готова содействовать всем программам и инициативам по укреплению и углублению двусторонних связей.
«Господин мэр, наши страны имеют сильные исторические связи, и я рада, что взяла на себя миссию укреплять и активизировать эти отношения. Заверяю Вас, что в рамках своих полномочий сделаю все возможное для расшрения взаимодействия между двумя столицами и развития сотрудничества в различных сферах городской экономики. Учитывая тот факт, что в вопросе укрепления и расширения двусторонних отношений есть также Ваша готовность, я уверена, что в скором времени они перейдут в более деловую плоскость. Ереван, действительно, имеет большой потенциал развития, и что важно, выделяется гостеприимством и теплотой, в чем уже успела убедиться за эти полтора месяца»,-отметила посол.
В завершение встречи мэр Тарон Маргарян отметил, что будет рад принять мэра Бейрута в этом году в Ереване, особенно учитывая тот факт, что столица Армении будет отмечать 2800-летие основания.