Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Մոսկվայի պատվիրակության ղեկավարների հետ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է «Մոսկվայի օրերը Երևանում» միջոցառումների շրջանակում Երևանում գտնվող Մոսկվայի կառավարության նախարար, արտաքին տնտեսական և միջազգային կապերի դեպարտամենտի ղեկավար Սերգեյ Չերյոմինի և Մոսկվայի քաղաքային դումայի նախագահ Ալեքսեյ Շապոշնիկովի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Մոսկվայում Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցչության ղեկավար Մակար Նահապետյանը։
Բարձր գնահատելով երկու մայրաքաղաքների միջև ձևավորված բարեկամական սերտ կապերն ու գործընկերային հարաբերությունները՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է երկուստեք հարաբերությունների խորացման և ամրապնդման կարևորությունը՝ նկատելով, որ «Մոսկվայի օրերը Երևանում» միջոցառումների անցկացումը ևս մեկ հնարավորություն է` քննարկելու երկու մայրաքաղաքների միջև իրականացվող ծրագրերի ընթացքն ու նախանշելու առաջիկա անելիքները:
«Երկու մայրաքաղաքների միջև հաստատված համագործակցության շրջանակում իրականացվել և իրականացվում են բազմաթիվ ծրագրեր, որոնք աչքի են ընկնում արդյունավետությամբ: Այդ ամենն իր հերթին նպաստել է Երևան-Մոսկվա գործնական կապերի ամրապնդմանը, և համոզված եմ, որ ձևավորված գործնական մթնոլորտը շարունակելու է զարգանալ՝ ապահովելով համատեղ ծրագրերի շարունակականությունը: Ու վստահ եմ, որ համատեղելով մեր ուժերը, նոր որակ կհաղորդենք երկու մայրաքաղաքների փոխգործակցության ամրապնդմանն ու ընդլայնմանը»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Մոսկվայի կառավարության նախարար, արտաքին տնտեսական և միջազգային կապերի դեպարտամենտի ղեկավար Սերգեյ Չերյոմինն ու Մոսկվայի քաղաքային դումայի նախագահ Ալեքսեյ Շապոշնիկովը նախ Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինի ջերմ ողջույններն են փոխանցել քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին՝ ընդգծելով, որ Մոսկվան բարձր է գնահատում Երևանի հետ փոխգործակցությունը, և վստահեցրել են, որ այն էլ ավելի ընդլայնելու և զարգացնելու ուղղությամբ տարվող աշխատանքները շարունակական են:
«Հայ-ռուսական բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի: Դա նպաստել է, որ մենք այսօր ունենանք ոչ միայն գործընկերային, այլև ջերմ բարեկամանական հարաբերություններ: Եվ մենք նույնպես վստահ ենք, պարոն քաղաքապետ, որ երկու մայրաքաղաքների գործընկերային հարաբերությունները հետզհետե կզարգանան ու կընդլայնվեն համագործակցության ուղղությունները: Պետք է առանձնակի կարևորեմ նաև Երևանում Մոսկվայի և Մոսկվայում Երևանի օրերի անցկացումը. այս նախաձեռնությունն իսկապես սիրված և սպասված է դարձել երկու մայրաքաղաքների բնակիչների համար»,-նշել է Սերգեյ Չերյոմինն ու շնորհակալություն հայտնել Երևանում Մոսկվայի օրերի բարձր մակարդակով անցկացման համար:

Мэр Тарон Маргарян встретился с руководителями делегации Москвы
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с министром Правительства Москвы, руководителем Департамента внешнеэкономических и международных связей города Москвы Сергеем Черёминым и председателем Московской городской Думы Алексеем Шапошниковым, которые находятся в Ереване в рамках программы «Дни Москвы в Ереване».
На встрече присутствовал также руководитель представительства мэрии Еревана в Москве Макар Нагапетян.
Высоко оценив дружеские и партнёрские отношения между двумя народами, мэр Еревана Тарон Маргарян подчеркнул важность укрепления и углубления двусторонних отношений, и отметил также, что проведение мероприятий «Дни Москвы в Ереване» ещё одна возможность для обсуждения дальнейших программ сотрудничества, реализуемых между двумя столицами.
«В рамках сотрудничества между двумя столицами были осуществлены и реализуются многочисленные программы, которые выделяются своей эффективностью. Все это в свою очередь способствует укреплению деловых связей между Ереваном и Москвой. Я уверен, что объединив наши силы, мы придадим новый импульс укреплению и расширению сотрудничества между двумя столицами»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Поблагодарив за теплый прием, министр Правительства Москвы, руководитель Департамента внешнеэкономических и международных связей города Москвы Сергей Черёмин и председатель Московской городской Думы Алексей Шапошников, передали мэру Тарону Маргаряну теплые приветствия от мэра Москвы Сергея Собянина, подчеркнув, что Москва высоко ценит сотрудничество с Ереваном и заверили, что работы, направленные на расширение и развитие взаимодействия, будут носить продолжительный характер.
«Дружба армянского и русского народов имеет многовековую историю. И как результат- сегодня мы имеем не только деловые, но и дружественные отношения. И мы также уверены, господин мэр, что деловые отношения двух столиц будут постепенно развиваться, а также будут расширены направления сотрудничества. Должен подчеркнуть особую важность проведения дней Москвы в Ереване и дней Еревана в Москве: эта инициатива действительно стала любимой и ожидаемой для жителей двух столиц»,-отметил Сергей Черемин и выразил благодарность за организацию на высоком уровне «Дней Москвы в Ереване».