Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է ՌԴ Դոնի Ռոստովի վարչակազմի ղեկավարի հետ
Երևանի քաղաքապետի հրավերով պաշտոնական այցով մայրաքաղաքում գտնվող ՌԴ Դոնի Ռոստովի վարչակազմի ղեկավար Սերգեյ Գորբանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հետ: Հանդիպմանը ներկա է գտնվել նաև Դոնի Ռոստով քաղաքում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արարատ Գոմցյանը: Ողջունելով գործընկերոջն ու շնորհակալություն հայտնելով հրավերն ընդունելու համար` Տարոն Մարգարյանը բարձր է գնահատել Երևանի և Ռուսաստանի Դաշնության մարզերի ու քաղաքների հետ հարաբերությունների ներկա մակարդակը՝ ընդգծելով, որ այս հարցում, անշուշտ, իր դերակատարումն ունի երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը: Համառոտ ներկայացնելով Երևանի կառավարման հարցում իր մոտեցումներն ու առաջնահերթությունները՝ Տարոն Մարգարյանը հատկանշել է այն ոլորտները, որոնց շրջանակում Երևանի քաղաքապետարանն այսօր արդյունավետ փոխգործակցություն է ծավալում գործընկեր քաղաքների հետ: Քաղաքապետը հույս է հայտնել, որ Դոնի Ռոստովի վարչակազմի հետ նախատեսվող 2015-2020թթ. առևտրատնտեսական, գիտատեխնիկական և մշակութային համագործակցության ծրագրի ստորագրումով առավել կսերտանա նաև փոխգործակցությունը Երևանի քաղաքապետարանի և Դոնի Ռոստովի վարչակազմի միջև:
«Մենք իսկապես բավականին անելիքներ ունենք երկու քաղաքների միջև գործընկերային հարաբերություններն ամրապնդելու ուղղությամբ: Երևանի և Դոնի Ռոստովի վարչակազմի միջև համագործակցության ծրագրի ստորագրումը կարևորվում է մեր կողմից, և վստահ եմ, որ մեր համատեղ աշխատանքի շնորհիվ կարճ ժամանակում բավականին շոշափելի արդյունքներ կունենանք, ինչն, անշուշտ, լրացուցիչ խթան կհանդիսանա նաև երկու քաղաքների բարեկամությունն առավել ամրապնդելու և այն նոր հիմքերի վրա դնելու համար», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանն ու առաջարկել արդեն իսկ ստեղծել աշխատանքային խմբեր, որոնք կհստակեցնեն գործնական ծրագրերի իրականացման ժամանակացույցը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության և հրավերի համար` Սերգեյ Գորբանը, կարևորելով երկու քաղաքների միջև համագործակցության ծրագրի ստորագրումը, իր հերթին ընդգծել է, որ կանի հնարավորը, որպեսզի կարճ ժամանակահատվածում երկու քաղաքներն արդյունավետ փոխգործակցություն ծավալեն:
«Վստահ եմ, որ մենք՝ Ձեզ հետ միասին, կարճ ժամանակ անց անպայման կարձանագրենք հաջողություններ երկու քաղաքների փոխշահավետ համագործակցության դաշտում: Երևանը մեզ համար իսկապես հարազատ քաղաք է, ու համոզված եմ, որ մեր բարեկամությունն անպայման կվերաճի նաև վստահելի ու հեռանկարային գործընկերության, որի ներուժն առկա է այսօր թե՛ Երևանում և թե՛ Դոնի Ռոստովում: Ի դեպ խոստովանեմ, պարոն քաղաքապետ, որ արդեն երկրորդ անգամ եմ Երևանում, և ակնհայտ է, որ քաղաքի համաչափ զարգացման ուղղությամբ Դուք լուրջ և հետևողական ծրագրեր եք իրականացնում, ինչն, անշուշտ, տպավորիչ է և ոգևորող, որ մեր համագործակցությունը ևս կլինի արդյունավետ», - նշել է Դոնի Ռոստովի վարչակազմի ղեկավարը:

Мэр Тарон Маргарян встретился с главой администрации города Ростова-на-Дону
Делегация Ростова-на-Дону, возглавляемая главой администрации города Сергеем Горбанем находящаяся по приглашению мэра Еревана с официальным визитом в столице Армении, встретилась с мэром Тароном Маргаряном. На встрече присутствовал также Генеральный консул РА в городе Ростове-на-Дону Арарат Гомцян. Поприветствовав коллегу и выразив благодарность за визит, Тарон Маргарян высоко оценил уровень отношений между Ереваном и городами и областями РФ, отметив, что в этом вопросе, несомненно, важную роль играет многовековая дружба двух народов. Кратко представив свои подходы и первоочередные задачи в управлении городом, Тарон Маргарян отметил те сферы, в рамках которых мэрия Еревана сегодня ведёт эффективное сотрудничество с городами-партнёрами. Мэр выразил надежду, что подписанием Программы торгово-экономического, научно-технического и культурного сотрудничества на 2015-2020 годы, взаимодействие между мэрией Еревана и администрацией Ростов -на-Дону станет более тесным.
«На самом деле нам предстоит проделать ещё много работы для того, чтобы установить партнёрские отношения между двумя городами. Мы действительно придаём важность подписанию соглашения об установлении побратимских отношений между мэрией Еревана и администрацией Ростова -на-Дону и я уверен, что благодаря нашей совместной работе в скором времени будем иметь ощутимые результаты, что, конечно, станет дополнительным стимулом для дальнейшего укрепления дружеских отношений двух городов»,- подчеркнул Тарон Маргарян и предложил создать рабочие группы, которые уточнят график реализации деловых программ.
Поблагодарив за приглашение и теплый прием, Сергей Горбань подчеркнув важность подписания соглашения между двумя городами, в свою очередь отметил, что сделает все возможное, чтобы в скором времени между двумя городами было установлено эффективное сотрудничество.
«Я уверен, что спустя короткое время вместе с вами мы непременно добьёмся успехов в области взаимовыгодного сотрудничества двух городов. Ереван для нас действительно родной город, и я уверен, что наша дружба перерастёт в надёжное и долгосрочное партнёрство. Кстати, господин мэр, признаюсь, что я во второй раз в Ереване, и очевидно, что вы реализовываете серьёзную и последовательную программу для сбалансированного развития города, что позволяет нам быть уверенным в том, что наше сотрудничество будет более эффективным»,- подчеркнул глава администрации Ростова-на-Дону.