Քաղաքապետարանում հյուրընկալել են «Ոսկե ծիրան» միջազգային փառատոնի կինոգործիչներին
«Ոսկե ծիրան» 16-րդ միջազգային կինոփառատոնի կազմկոմիտեի անդամները և փառատոնի հյուրերը հյուրընկալվել են Երևանի քաղաքապետարանում: Կարևորելով փառատոնի դերը մայրաքաղաքի մշակութային կյանքում՝ քաղաքապետ Մարությանը նշել է, որ այն Երևանի ամենանշանակալից մշակութային միջոցառումներից մեկն է:
«Երևանցիները երկարուձիգ ամիսներ առանձին հուզմունքով են պատրաստվում հուլիսյան այս տաք օրերին: Տարբեր սերունդների կինոսիրողները փառատոնի մեկնարկից շաբաթներ առաջ արդեն ծանոթացել են ծրագրին, կազմել են իրենց նախասիրությունների ցանկը և հիմա վայելում են կինեմատոգրաֆի այն հզոր մթնոլորտն ու նուրբ հմայքը, որ տալիս է այս փառատոնը մեր քաղաքին»,-նշել է քաղաքապետը:
«Ոսկե ծիրան» 16-րդ կինոփառատոնի կապակցությամբ Երևանի մշակութային կյանքում ներդրած նշանակալի ավանդի համար կինոգործիչ Քերեն Արիկիանը պարգևատրվել է Երևանի քաղաքապետի ոսկե մեդալով:
Միջազգային կինոփառատոնն այս տարի աշխարհի տարբեր երկրներից ստացել է մասնակցության ավելի քան 740 հայտ. կցուցադրվեն մի շարք կինոնկարներ աշխարհի հեղինակավոր կինոփառատոներից՝ Կաննից, Բեռլինից, Ռոտերդամից:

В мэрии приняли кинодеятелей международного фестиваля «Золотой абрикос»
В мэрии Еревана был организован прием для членов оргкомитета и гостей 16-го Международного кинофестиваля «Золотой абрикос». Подчеркивая важность роли фестиваля в культурной жизни столицы, мэр Марутян отметил, что «Золотой абрикос» является одним из значимых культурный мероприятий Еревана.
«Ереванцы с особым волнением готовятся к этим теплым июльским дням. Кинолюбители разных поколений за несколько недель до начала фестиваля знакомятся с программой мероприятий и сейчас уже наслаждаются необыкновенной атмосферой кино»,-отметил мэр столицы.
По случаю 16-го Международного кинофестиваля «Золотой абрикос», за значительный вклад в культурную жизнь Еревана кинодеятель Керен Арикян награждена Золотой медалью мэра Еревана.
Международный кинофестиваль получил более 740 заявок на участие из разных стран. Для показа выбраны киноленты с престижных международных кинофестивалей – Канн, Берлина, Роттердама.