Քննարկվել են Երևանի և Միացյալ Թագավորության միջև ներդրումային դաշտի ակտիվացմանն ուղղված հարցեր
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Հայաստանում և Վրաստանում Միացյալ Թագավորության առևտրի և ներդրումների հարցերով հանձնակատար Մարկ Փրիթչարդի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուդիթ Մարգարեթ Ֆարնուորթը:
Ողջունելով հյուրերին և ներկայացնելով Երևանի զարգացման առաջնահերթությունները՝ քաղաքապետն ընդգծել է այն հիմնական ուղղությունները, որոնց շրջանակում Երևանի քաղաքապետարանը պատրաստակամ է խորացնելու երկկողմ համագործակցությունը: Այս համատեքստում քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մասնավորապես առանձնացրել է քաղաքային տրանսպորտի բարելավման, ճանապարհաշինական, թափոնների կառավարման, այդ թվում նոր աղբավայրի և վերամշակման գործարանների կառուցման, ինչպես նաև այլ ծրագրերի շրջանակում հնարավոր փոխգործակցության հնարավորությունները:
«Մենք բաց և պատրաստակամ ենք հնարավոր արդյունավետ համագործակցություն ծավալելու և, հաշվի առնելով ձևավորված բարենպաստ ներդրումային միջավայրը, կարևորում ու ողջունում ենք օտարերկրյա ներդրումների իրականացումը Երևան քաղաքում: Համոզված եղեք, որ Երևանի քաղաքապետարանն իր լիազորությունների շրջանակում մշտապես պատրաստ է քննարկելու և աջակցելու բրիտանական ընկերություններին՝ շահավետ ներդրումային ծրագրերի իրականացման հարցում», - նշել է Տարոն Մարգարյանը՝ համագործակցության զարգացման գործում կարևորելով ինչպես ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի, այնպես էլ Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի դեսպանի դերը:
Հայաստանում և Վրաստանում Միացյալ Թագավորության առևտրի և ներդրումների հարցերով հանձնակատար Մարկ Փրիթչարդը, շնորհակալութուն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ Երևանը տպավորիչ քաղաք է և ունի ներդրումային մեծ ներուժ:
«Երևանը զարգացող քաղաք է, և այն ծրագրերը, պարոն քաղաքապետ, որոնք այսօր դիտարկում եք առաջնահերթ, իսկապես շատ կարևոր են քաղաքի համար: Հատկապես վերջին տարիներին Երևանը հանդես է եկել մի շարք հետաքրքիր գաղափարներով, որոնցից կուզեի առանձնացնել «Խելացի քաղաք» հայեցակարգի ստեղծումը, որի շուրջ կարելի է գործակցային տարբեր եզրեր գտնել: Այս տարվա հունիս ամսին նախատեսում ենք բրիտանացի գործարարների այց կազմակերպել Երևան, ինչը, կարծում եմ, շատ օգտակար կլինի քաղաքային տնտեսության մի շարք ոլորտներում արդյունավետ համագործակցության հիմքեր դնելու առումով», - նշել է Մարկ Փրիթչարդը՝ Երևանի քաղաքապետին առաջարկելով «Խելացի քաղաք» հայեցակարգի շրջանակում ներառել նաև «Անաղմուկ քաղաք»-ի գաղափարը, որին միտված գործնական քայլեր արդեն իսկ տարվում են աշխարհի առաջատար քաղաքներում:
Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուդիթ Մարգարեթ Ֆարնուորթն էլ իր հերթին արձանագրել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի կողմից մայրաքաղաքի զբոսաշրջային գրավչության բարձրացման ուղղությամբ վերջին տարիներին իսկապես շոշափելի քայլեր են կատարվում, ինչն, անշուշտ, ներդրումներ ներգրավելու և շահավետ փոխգործակցություն ծավալելու հրաշալի հնարավորություն է ընձեռում:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն, անդրադառնալով զբոսաշրջության զարգացման մասով ծրագրային ցուցանիշներին, նկատել է, որ 2017 թվականին 2016-ի համեմատ կրկնապատկվել է Երևան այցելած զբոսաշրջիկների թիվը և, հաշվի առնելով, որ այս տարին Երևանի համար հոբելյանական է, ակնկալվում է զբոսաշրջիկների անհամեմատ մեծ հոսք, ինչը հաշվի առնելով նպատակային աշխատանքներ են տարվում ենթակառուցվածքների ավելացման ուղղությամբ: Առիթն օգտագործելով՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հյուրերին հրավիրել է մասնակցելու մայրաքաղաքի հիմնադրման 2800-ամյակին նվիրված միջոցառումներին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև գործարար միջավայրի բարելավման, համատեղ ծրագրերի իրականացման ու համագործակցության ակտիվացման մի շարք այլ հարցեր:

Обсуждены вопросы активизации инвестиционной среды между Ереваном и Соединенным Королевством
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с комиссаром по вопросам торговли и инвестиций в Армении и Грузии Марком Притчардом. На встрече присутствовала также чрезвычайный и полномочный посол Соединенного Королевства и Северной Ирландии в Республике Армения Джудит Маргарет Фарнуорт.
Поприветствовав гостей и представив приоритеты развития Еревана, мэр отметил те основные направления, в рамках которых мэрия Еревана готова к углублению двустороннего сотрудничества. В этом контексте Тарон Маргарян в частности выделил возможности улучшения городского транспорта, дорожного строительства, управления отходами, включая строительство нового мусорного полигона и заводов по переработке мусора, а также возможности сотрудничества в рамках других проектов.
«Мы готовы к установлению эффективного сотрудничества и принимая во внимание благоприятную инвестиционную среду, мы придаем важность и приветствуем реализацию иностранных инвестиций в Ереване. Будьте уверены, что мэрия Еревана в рамках своих полномочий всегда готова обсудить и содействовать британским компаниям в реализации выгодных инвестиционных программ»,-отметил Тарон Маргарян, придавая важность роли посла Великобритании в Армении, а также посла Армении в Великобритании.
Комиссар по вопросам торговли и инвестиций в Армении и Грузии Марк Притчард выразив благодарность за теплый прием, отметил, что Ереван имеет большой инвестиционный потенциал.
«Господин мэр, Ереван - развивающийся город, и те программы, которые вы рассматриваете в качестве приоритета, действительно важны для него. Особенно в последние годы в Ереване появились различные интересные идеи, из которых я хотел бы выделить создание концепции «Умного города». В июне этого года мы планируем организовать визит британских предпринимателей в Ереван, который, по моему убеждению, станет хорошей основой для налаживания эффективного сотрудничества в различных сферах городской экономики», - заявил Марк Притчард и предложил мэру Еревана включить в концепцию «Умный город» идею «Бесшумного города», в направлении которой в ведущих городах мира уже предприняты практические шаги.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Соединенного Королевства и Северной Ирландии в Республике Армения Джудит Маргарет Фармворт в свою очередь заявила, что в последние годы мэрия Еревана предприняла ощутимые шаги по повышению туристической привлекательности столицы, что, конечно же, дает отличную возможность для инвестиций и выгодного сотрудничества.
Мэр Тарон Маргарян, коснувшись программных показателей развития туризма, отметил, что по сравнению с предыдущим годом, в 2017 году число туристов, посещающих Ереван, удвоилось, и учитывая тот факт, что в этом году Ереван отмечает свой юбилей, ожидается несравнимо больший поток туристов, с учетом целенаправленной работы по модернизации инфраструктуры. Пользуясь случаем, мэр Тарон Маргарян пригласил гостей принять участие в мероприятиях, посвященных 2800-летию столицы.
В ходе встречи были также обсуждены вопросы улучшения бизнес-среды, реализации совместных программ и активизации взаимодействия.