«Քվանտ» վարժարանն այս տարի նշում է հիմնադրման 25-ամյակը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է «Քվանտ» վարժարան, որն այս տարի նշում է հիմնադրման 25-ամյակը: Սերժ Սարգսյանը Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի, կրթության ոլորտի պատասխանատուների և վարժարանի ղեկավարության ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել Հայաստանի Հանրապետության առաջին փորձարարական ոչ պետական դպրոցում, ծանոթացել հանրակրթության ոլորտում միջազգային ճանաչում ունեցող նորարարական-գիտական կենտրոնի հիմնանորոգված ուսումնական մասնաշենքի պայմաններին, կրթական ծրագրերին, զրուցել դպրոցի սաների և ուսուցիչների հետ:
«Քվանտ» վարժարանը 2011թ.-ից ստացել է Միջազգային բակալավրիատի «Դիպլոմա» ծրագրի իրականացման թույլտվություն: Վարժարանի շրջանավարտներն ստանում են պետական ատեստատ, իսկ Միջազգային բակալավրիատի ծրագրով սովորողները՝ նաև Միջազգային բակալավրիատի դիպլոմ, որը հիմք է հանդիսանում առանց ընդունելության քննությունների ընդունվելու աշխարհի բազմաթիվ առաջատար համալսարաններ: Կենտրոնի պատասխանատուների հավաստմամբ՝ կրթական այս հաստատության մի շարք մշակումներ արդեն ներդրվել են հանրակրթության ոլորտում: Վարժարանի սաներն ակտիվորեն մասնակցում են դպրոցականների ինչպես հանրապետական, այնպես էլ միջազգային առարկայական օլիմպիադաներին՝ արձանագրելով շատ լավ արդյունքներ:
Այցի ավարտին Նախագահը Երևանի քաղաքապետի, կրթության և գիտության նախարարի և վարժարանի տնօրենի հետ քննարկում է ունեցել կրթության ոլորտի խնդիրների, այս ոլորտում պետական-մասնավոր հատված համագործակցության և կրթական համակարգի զարգացման ծրագրերի վերաբերյալ: Սերժ Սարգսյանը լսել է ոլորտի առանձին խնդիրների լուծման վերաբերյալ վարժարանի տնօրենի մոտեցումներն ու առաջարկությունները: Հանրապետության Նախագահը կրթության և գիտության նախարարին հանձնարարել է առաջիկայում աշխատանքային հանդիպում անցկացնել հանրակրթության և բարձրագույն կրթության հարցերի քննարկման նպատակով:

Гимназия «Квант» отмечает 25-летие
Президент РА Серж Саргсян посетил гимназию «Квант», которая в этом году отмечает своё 25-летие. Серж Саргсян в сопровождении мэра Еревана Тарона Маргаряна, ответственных должностных лиц сферы образования и руководства гимназии обошел здание первой экспериментальной негосударственной школы РА, ознакомился с условиями отремонтированного учебного здания научного центра, имеющего международное признание, а также с образовательными программами, побеседовал с воспитанниками и учителями школы.
В 2011 году гимназия «Квант» получила разрешение на выполнение программы Международного бакалавриата «Диплома». Выпускники гимназии получают государственный аттестат, а учащиеся по программе Международного бакалавриата также диплом Международного бакалавриата, который является основой для поступления без вступительных экзаменов во многие ведущие ВУЗы мира.
В конце визита, Президент республики с мэром Еревана Тароном Маргаряном, министром образования и науки РА и директором гимназии обсудил проблемы сферы образования, программы сотрудничества государства с частным сектором. Серж Саргсян выслушал также подходы и предложения руководства гимназии по решению отдельных проблем и поручил министру образования провести в ближайшее время рабочую встречу для обсуждения вопросов общего и высшего образования.