«Կայուն տեխնոլոգիաներ» ցուցահանդեսով քաղաքապետարանն ամփոփում է ԵՄ Կայուն էներգիայի շաբաթվա ընթացքում նախաձեռնած միջոցառումները
29.10.2022
Արդեն 3-րդ տարին անընդմեջ Երևանի քաղաքապետարանը, միանալով Եվրոպական Միության Կայուն էներգիայի շաբաթվա միջոցառումներին, հանդես է գալիս մի շարք նախաձեռնություններով: Այս տարի միջոցառումներն ամփոփվել են «Կայուն տեխնոլոգիաներ» էքսպո-ցուցահանդեսով, որն անցկացվել է Դիանա Աբգարի անվան զբոսայգում:
Շուրջ 20 տաղավարում արևային համակարգեր, ջերմամեկուսիչ և ջրամեկուսիչ նյութեր, լուսադիոդային «լեդ» լուսատուներ արտադրող և տեղադրող ընկերությունները ներկայացրել են էներգաարդյունավետությանն ու էներգախնայողությանը միտված «խելացի» և «կանաչ» լուծումներով արտադրանքներ: Երևանի քաղաքապետարանն առանձին տաղավարում քաղաքացիներին ծանոթացրել է քաղաքում իրականացվող ոլորտային ծրագրերին: Ցուցահանդեսին մասնակցել են նաև Հակոբ Կոջոյանի անվան կրթահամալիրի սաները, ներկայացրել թեմատիկ նկարներ`՝ մոլորակն առանց արտանետումների և վերականգնվող էներգիայով: Բնապահպանական թեմաներով ստեղծագործելու հանրավորություն են ունեցել նաև բոլոր ցանկացողները:
Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Արմեն Գալջյանի և քաղաքապետարանի զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Արմեն Հարությունյանի հետ այցելել է ցուցահանդես, շրջել տաղավարներում, ծանոթացել ընկերությունների գործունեությանը, հետաքրքրվել արտադրանքների՝ համայնքային կառույցներում ներդրման հնարավորություններով:
«Հանրային այսպիսի միջոցառումները կարևոր են մեր բնակիչների համար՝ տեղեկանալու էներգախնայողության և էներգաարդյունավետության կարևորությանը: Երևանի քաղաքապետարանը միաժամանակ մի քանի ծրագիր է իրականացնում այս բնագավառում: Բազմաբնակարան շենքերի ընդհանուր օգտագործման տարածքների էներգասպառումը նվազեցնելու նպատակով մենք քաղաքի ավելի քան 90 շենքում տեղադրեցինք արևային վահանակներ: Աշխատանքներ են տարվում նաև լուսավորության արդիականացման և էներգախնայող լուսատուներով փոխարինելու նպատակով»,- նշել է Լևոն Հովհաննիսյանը:
Կայուն էներգիայի շաբաթվա նպատակն է բարձրացնել մարդկանց իրազեկումը՝ կլիմայի փոփոխության, էներգախնայողության, վերականգնվող էներգետիկայի և հարմարվողականության վերաբերյալ: Մինչ այս քաղաքապետարանի զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչությունը դպրոցականների շրջանում կազմակերպել էր «Իրազեկ սերունդ՝ կայուն ապագա» խորագրով երկօրյա ուսուցողական սեմինար-միջոցառումը: Հաղթող թիմը պարգևատրվել էր քաղաքապետարանում: Հայտարարվել էր նաև ոլորտի մասին իրազեկման մեկամսյա արշավ:

Выставка «Устойчивые технологии » завершила ряд мероприятий, осуществленных мэрией в рамках Недели устойчивой энергии ЕС
29.10.2022
Третий год подряд мэрия Еревана присоединяется к серии мероприятий в рамках Недели устойчивой энергии ЕС. В этом году акции завершились экспо-выставкой под названием «Устойчивые технологии», которая была организована в парке им. Дианы Абгар.
В 20 павильонах компании, специализирующиеся на производстве солнечных панелей, термоизоляционных и гидроизоляционных материалах, LED светильниках, представили свою продукцию с «умными» и «зелеными» решениями, направленными на эффективное и бережное использование энергии. В первом павильоне мэрия Еревана представила свои программы, осуществляемые в данной сфере в столице. В экспо также приняли участие ученики учебного комплекса им. Акопа Коджояна. Они изобразили картины, где была представлена наша планета без выбросов и с возобновляемой энергией. Каждый желающий имел возможность изобразить картину на тему экологии.
.Первый заместитель мэра Еревана Левон Оганнисян, лидер фракции «Мой шаг» Армен Галджян, начальник управления развития и инвестиционных программ Армен Арутюнян посетили выставку, чтобы ознакомиться с продукцией и возможностью ее применения в общинных учреждениях.
Левон Оганнисян подчеркнул важность проведения подобных общественных мероприятий с точки зрения повышения осведомленности населения об энергоэффективности. Мэрия Еревана одновременно осуществляет несколько проектов в данной сфере.
Целью Недели Устойчивой Энергии ЕС является повышениe осведомленности людей относительно климатических изменений, возобновляемой энергии и адаптации. Перед сегодняшним мероприятием управление развития и инвестиционных программ организовало двухдневный семинар «Осведомленное поколение-устойчивое будущее» для школьников. Победившая команда была удостоена награды в мэрии Еревана. Была также объявлена месячная кампания, имеющая целью повышение осведомленности о проблемах окружающей среды.