Կխստացվի վերահսկողությունը արհեստական ջրավազաններում լողալու արգելքի ուղղությամբ
Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ, որը վարել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, աշխատակազմի հանրակրթության վարչության պետը զեկուցել է, որ հունիսի 1-ից մեկնարկած «Երևանյան ամառ 2016» միջոցառումների եռամսյա ծրագրով վարչական բոլոր շրջաններում կազմակերպվում են տարբեր միջոցառումներ, որոնց անմիջական մասնակիցն են դառնում նաև կարիքավոր ընտանիքների և հատուկ խմբերի երեխաները: Քաղաքապետը հանձնարարել է շարունակել ծրագրով նախանշված միջոցառումների կազմակերպման ուղղությամբ վերահսկողությունն ու դրանց պատշաճ իրականացումը:
Հաշվի առնելով երեխաների և պատանիների կողմից, ամռան շոգ եղանակով պայմանավորված, արհեստական ջրավազաններում հաճախակի նկատվող լողալու դեպքերը քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը առողջապահության վարչությանը և համապատասխան բոլոր ստորաբաժանումներին հանձնարարել է խիստ վերահսկողության տակ առնել վերոնշյալ տարածքները՝ տեսանելի վայրերում տեղադրելով դրանցում լողալն արգելող ցուցանակներ, նաև իրազեկել դրանցում լողալու հնարավոր վտանգների մասին:
«Հատկապես երեխաներն ու պատանիները ամռան այս շոգ օրերին օգտվում են արհեստական ջրավազաններից, ինչը կարող է վտանգել նրանց առողջությունը: Վարդավառի տոնին, անշուշտ, մեր կողմից որոշակի բացառություններ արվում են, և երեխաներին թույլատրվում է լողալ չնախատեսված լողավազաններում: Բայց այդ ժամանակ հատուկ նախապատրաստական աշխատանք է տարվում ու տարածքը հարմարեցվում է տոնական միջավայրին: Բայց մնացած բոլոր դեպքերում դա վտանգավոր է: Այդ ջրավազանների ջուրը, ինչպես նաև կառուցվածքը, նախատեսված չէ լողալու համար, ինչի մասին պետք է պարբերաբար իրազեկել ու բացատրական աշխատանքներ տանել հատկապես ծնողների շրջանում՝ հորդորելով թույլ չտալ իրենց երեխաներին լողալ արհեստական լողավազաններում», - ընդգծել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Խորհրդակցության շրջանակում բնապահպանության վարչության պետը զեկուցել է, որ մայրաքաղաքում շարունակվում են կանաչապատման, այգիների մաքրման և ծաղկային տարածքների ընդլայնման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները: Ըստ ժամանակացույցի շարունակվում են չորացած և ընկնելու վտանգ ներկայացնող ծառերի նկատմամբ մասնագիտական միջամտությունները, ինչպես նաև ծառերի և թփերի բուժման աշխատանքները: Բացի այդ, զեկուցվել է, որ ոռոգման ցանցի անխափան աշխատանքի կազմակերպման ուղղությամբ ևս իրականացվում է մշտական հսկողություն: Այս համատեքստում նշվել է, որ ջրի ճնշման խնդրով պայմանավորված ոռոգում չի իրականացվում Սարալանջի հին և նոր փողոցների միջև գտնվող տարածքում: Քաղաքապետը հանձնարարել է կարճ ժամանակում լուծել խնդիրն ու ապահովել նաև տվյալ տարածքի լիարժեք ոռոգումը:

Будет усилен контроль за соблюдением запрета на купание в искусственных бассейнах
В ходе состоявшегося в мэрии Еревана очередного рабочего совещания, которое вел мэр Тарон Маргарян, было доложено, что во всех административных районах продолжаются мероприятия, предусмотренные трехмесячной программой «Ереванское лето 2016», в которых принимают также участие дети из малообеспеченных семей и специальных групп. Мэр поручил продолжить контроль по организации и проведению вышеупомянутых мероприятий.
Принимая во внимание частые случаи купания детей в искусственных бассейнах в летние дни, управлению здравоохранения аппарата мэрии Еревана и всем соответствующим подразделениям мэр поручил установить строгий контроль на вышеупомянутых территориях, разместить знаки, запрещающие купание, а также уведомить о возможных угрозах.
«Особенно дети и юноши в жаркие летние дни пользуются искусственными бассейнами, что может поставить под угрозу их здоровье. В день праздника Вардавар, мы, конечно, делаем некоторые исключения и позволяем детям купаться в бассейнах. Однако до этого ведется соответствующая подготовительная работа. Во всех остальных случаях купание в них опасно. Вода и структура этих бассейнов не предназначены для купания, и об этом следует регулярно информировать родителей и вести с ними разъяснительную работу, призывая их не позволять детям плавать в искусственных бассейнах»,-подчеркнул мэр Тарон Маргарян.
В рамках рабочего совещания начальник управления по охране природы доложил, в столице продолжаются работы по озеленению, очистке парков, расширению цветочных насаждений, а также лечению деревьев и кустов. Под постоянным контролем находится также бесперебойная работа оросительной системы. В этом контексте было отмечено, что в связи с проблемой давления воды орошение не осуществляется не участке между новой и старой улиц Сараланджи. Мэр поручил устранить проблему в короткий срок и обеспечить полноценное орошение данной территории.