Մայրաքաղաքում անց է կացվել արդեն ավանդական դարձած Երևանի գարեջրի 4-րդ փառատոնը
Երևանի քաղաքապետարանի «Երևանյան ամառ 2017» եռամսյա միջոցառումների ծրագրով հերթական միջոցառումը գարեջրասերների համար էր: Կարապի լճի հարակից տարածքում կազմակերպվել է արդեն ավանդական դարձած և մայրաքաղաքի բնակիչների ու հյուրերի կողմից սիրված Երևանի գարեջրի 4-րդ փառատոնը:
Միջոցառման ընթացքում հայկական գարեջրային շուկայի առաջատար ընկերությունները, մայրաքաղաքի գարեջրատները, սրճարաններն ու փաբերը մասնակիցներին ներկայացրել են հայկական գարեջրագործության լավագույն ավանդույթները, ինչպես նաև գարեջրի ստեղծման շուրջ երեքհազարամյա պատմությունը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը, քաղաքապետի օգնական Մարիա Բարաղամյանը, ինչպես նաև քաղաքապետարանի աշխատակազմի տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանը:
Մարիա Բարաղամյանը կարևորել է Երևանի գարեջրի փառատոնի դերը մայրաքաղաքի միջոցառումային զբոսաշրջության զարգացման գործում:
«Այս փառատոնը, որը «Համով-հոտով Երևան» և «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» փառատոներից հետո երրորդ զբոսաշրջային բաղադրիչ պարունակող խոշոր միջոցառումն է, արդեն հասցրել է սիրվել ոչ միայն մեր համաքաղաքացիների, այլ նաև բազմաթիվ զբոսաշրջիկների կողմից: Մասնակիցների թիվը տարեցտարի ավելանում է»,- նշել է Մարիա Բարաղամյանը:
Կարապի լճի հարակից տարածքում տեղադրված տաղավարներում, ավանդույթի համաձայն, մասնակիցներին գարեջրի բազմաթիվ տեսականիներ և խորտիկներ են առաջարկել «Երևանի գարեջուր», «Գյումրի» և «Ալեքսանդրապոլ», «Կոտայք» գարեջրի գործարանները, «Beer Academia» գարեջրի գործարան-ռեստորանը, «Յանկի» փաբ-գարեջրատունը, «Karloff» չեխական գարեջրատուն-ռեստորանը, Հայաստանի խեցգետնակերների ֆեդերացիան, «BeerMania» գարեջրատուն-սրճարանը: Այս տարի առաջին անգամ փառատոնին մասնակցել են նաև «Ալավերդի» և «Դիլիջան» գարեջրի գործարանները, «Wild West» և «Barel» փաբ-գարեջրատները:
Մասնակից ընկերությունների ներկայացուցիչները նշել են, որ փառատոնը հիասքանչ հնարավորություն է մարդկանց և հատկապես զբոսաշրջիկներին ներկայացնելու հայկական գարեջրագործությունը, դրա լավագույն ավանդույթները և պատմությունը: Նրանք վստահեցրել են, որ մայրաքաղաքի հյուրերը հիացած են հայկական գարեջրի և բազմատեսակ խորտիկների համով:
Փառատոնի ընթացքում ներկաների համար կազմակերպվել են մի շարք հետաքրքիր մրցույթ-խաղեր. հնարավորին արագ ըմպել, ըմպել ձողիկով, որոշել նրբերշիկի համը, արագորեն մաքրել գետնանուշը, արագորեն ուտել խեցգետին և այլն: Հաղթողներն արժանացել են Երևանի քաղաքապետարանի տուրիզմի բաժնի և մասնակից ընկերությունների անակնկալ նվերների:
Երեկոն ավելի հետաքրքիր է դարձրել հագեցած համերգային ծրագիրը: Կենդանի հնչողությամբ հանդես են եկել «Aleksandrapol» բենդը, DJ Leo-ն:
Միջոցառման ավարտին Երևաի գարեջրի 4-րդ փառատոնի բոլոր մասնակիցներին Երևանի քաղաքապետի կողմից տրվել են շնորհակալագրեր:

В столице прошел 4-й Ереванский фестиваль пива
Очередное мероприятие, предусмотренное в рамках программы трехмесячных мероприятий «Ереванское лето 2017» мэрии Еревана, было организовано для любителей пива. На территории, прилегающей к Лебединому озеру, был организован ставший уже традиционным и полюбившийся жителям и гостям столицы 4-й Ереванский фестиваль пива.
Во время мероприятия ведущие армянские производители пива, столичные пивные рестораны, кафе и пабы представили участникам лучшие традиции армянского пивоварения, а также трехтысячелетнюю историю создания пива. На мероприятии присутствовали заместитель мэра Еревана Арам Сукиасян, помощник мэра Мария Барагамян, а также начальник отдела туризма аппарата мэрии Еревана Геворг Орбелян.
Мария Барагамян подчеркнула важность роли Ереванского фестиваля пива в развитии событийного туризма.
«Этот фестиваль, который является третьим после фестивалей «Ереван со вкусом и запахом» и «Ереван ТАРАЗфест», которые содержат туристический компонент, успел полюбиться не только нашим согражданам, но и многочисленным туристам. С каждым годом растет также число участников», - отметила Мария Барагамян.
Согласно традиции, в павильонах, расположенных на территории Лебединого озера, участникам были предложены различные сорта пива и закусок заводами «Ереванское пиво», «Котайк», «Гюмри» , «Алксандрополь», паб-рестораном «Beer Academia», пабом «Янки», чешским паб-ретораном «Karoff», федерцией любителей раков Армении, пабом «BeerMania». В этом году впервые в фестивале приняли участие пивные заводы «Алаверди» и «Дилижан», пабы «Wild West» и «Barel».
Представители компаний-участников отметили, что фестиваль дает отличную возможность представить армянское пивное производство, его лучшие традиции и историю. Они заверили, что гости столицы восхищены вкусом и многообразием армянского пива и закусок.
Во время фестиваля для присутствующих был организован ряд игр-состязаний: быстрее всех выпить, выпить через трубочку, быстрее всех очистить арахис, сьесть раков и т.д. Победители удостоились призов от отдела туризма мэрии Еревана и компаний-участников.
Насыщенная концертная программа сделала вечер еще более интересным. В живом исполнении выступили «Александрополь» бэнд, DJ Leo. В конце мероприятия все участники 4-го Ереванского фестиваля пива получили благодарственные грамоты от мэра Еревана.