Մայրաքաղաքում բացվել է նոր բժշկական կենտրոն
Մայրաքաղաքում հանդիսավորությամբ բացվել է «Սլավմեդ» բժշկական կենտրոնը: Բացման արարողությանը ներկա են գտնվել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, ՀՀ առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, արտերկրից ժամանած հյուրեր: Նորակառույցի բացման պատիվը վերապահվել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին և կենտրոնի հիմնադիր տնօրեն Արմինե Հովակիմյանին: Կենտրոնի շինարարական աշխատանքները մեկնարկել են 2012թ.՝ նախկին «Ճշգրիտ սարքավորումներ» գործարանի մասնաշենքում: Ամբողջությամբ վերանորոգվել են 2005թ.-ին սեփականաշնորհված գործարանի անբարեկարգ հիմնական մասնաշենքի 3603քմ և մոտ 1500 քմ օժանդակ տարածքները: Ընդհանուր ներդրումները կազմել են մոտ 5 մլրդ ՀՀ դրամ:
Բժշկական կենտրոնի հիմնադիր տնօրեն Արմինե Հովակիմյանը նշել է, որ «Սլավմեդ» բժշկական կենտրոնի ստեղծումը նպատակ ունի Հայաստանի հիվանդանոցային համակարգը համալրել եվրոպական չափանիշներին համապատասխան բազմապրոֆիլ բժշկական ծառայություններ մատուցող ևս մեկ բուժհաստատությունով: Հանրապետության նախագահը, Երևանի քաղաքապետն ու ՀՀ առողջապահության նախարարը բժշկական կենտրոնի տնօրենի ուղեկցությամբ շրջել են հարկաբաժիններում ծանոթացել հիվանդների սպասարկման պայմաններին, զրուցել անձնակազմի հետ: Բժշկական կենտրոնն ունի 180 աշխատակից, որից 55-ը` բժիշկ, 75-ը`միջին բուժաշխատող։ Մոտակա ամիսներին բուժհաստատությունը կհամալրվի ևս 20 նեղ մասնագետով և բուժքույրով: Արմինե Հովակիմյանը նշել է, որ կենտրոնը հագեցած է վերջին սերնդի բարձրակարգ բժշկական սարքավորումներով և համապատասխան վերապատրաստում անցած մասնագետներով: Արդյունքում ստեղծվել է վերջին սերնդի ախտորոշիչ և բժշկական սարքավորումներով հագեցած արդիական բժշկական կենտրոն, որն ունի 5 վիրահատարան, ծննդատուն, ինտենսիվ բուժման, գինեկոլոգիական, էնդոսկոպիկ, ընդհանուր, միկրո և պլաստիկ վիրաբուժության, օրթոպեդիայի, վնասվածքաբանության, ուռոլոգիայի, անոթային, քիթ-կոկորդ-ականջաբանության բաժանմունքներ, ինչպես նաև մատուցում է լաբորատոր և ախտորոշիչ լայն սպեկտորի ծառայություններ, ներառյալ` համակարգչային շերտագրություն և ռենտգեն: Կենտրոնի հիվանդասենյակները համապատասխանում են եվրոպական ժամանակակից պահանջներին։ Ներկայացնելով առաջիկա անելիքները՝ կենտրոնի տնօրենը նաև հավելել է, որ «Սլավմեդ» բժշկական կենտրոնն առաջիկա տարիներին մտադիր է Հայաստան հրավիրել արտերկրում ճանաչված և փորձառու մասնագետների՝ հայ բժիշկների շարունակական վերապատրաստումն ապահովելու նպատակով:

В столице открылся новый медицинский центр
В столице торжественно открылся медицинский центр ''Славмед'. На церемонии открытия присутствовал президент Армении Серж Саргсян, мэр Еревана Тарон Маргарян, министр здравоохранения РА Дереник Думанян, другие официальные лица и гости.
Чести открытия нового медицинского центра удостоились мэр Еревана Тарон Маргарян и основатель и директор центра Армине Овакимян. Строительные работы центра начались в 2012г. Общие инвестиции составили 5 млрд драм.
Директор медицинского центра Армине Овакимян отметила, что создание медицинского центра ''Славмед'' имеет целью пополнить список медицинских учреждений, оказывающих многопрофильные медицинские услуги соответствующие европейским стандартам.
Президент республики, мэр Еревана и министр здравоохранения РА в сопровождении директора ознакомились с условиями обслуживания пациентов, побеседовали с персоналом. Медицинский центр имеет 180 сотрудников, 55 из которых врачи, 75 – средние медработники. В ближайшее время медучреждение пополнится еще 20 узкими специалистами и медсестрами. Армине Овакимян отметила, что центр оснащен высококлассным оборудованием. Он имеет 5 операционных, роддом, отделы интенсивной терапии, гинекологии, эндоскопии, микро и пластической хирургии, ортопедии, травматологии, урологии и так далее.
Палаты соответствуют современным европейским требованиям. Представляя предстоящие дела, директор центра добавила, что медицинский центр ''Славмед'' планирует в ближайшие годы пригласить в Армению известных и опытных специалистов с целью переподготовки армянских врачей.