Մայրաքաղաքում տրվել է Շիրակի փողոցից մինչև Արգավանդի խճուղի տանող նոր ավտոճանապարհի կառուցման աշխատանքների մեկնարկը
31.05.2016
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մասնակցել է Շիրակի փողոցից մինչև Արգավանդի խճուղի տանող նոր ավտոճանապարհի կառուցման հիմնարկեքի արարողությանը: Ասիական զարգացման բանկի կողմից ֆինանսավորվող Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի Տրանշ 2-ի շրջանակում կառուցվող անընդհատ երթևեկությամբ նոր ճանապարհը կունենա 4-6 երթևեկելի գոտի՝ միջինը 24 մետր լայնությամբ, շուրջ 1,5 կմ երկարությամբ: Տեղում, մանրակերտի վրա, քաղաքապետին ներկայացնելով ծրագրի մանրամասները, պատասխանատուները նշել են, որ ավտոճանապարհը կլինի միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան՝ հագեցած նոր ենթակառուցվածքներով: Շինարարական աշխատանքների ընթացքում իրականացվելու են բոլոր անհրաժեշտ հաղորդուղիների տեղափոխումները, իսկ լուսավորության համակարգում տեղադրվելու են լուսադիոդային (LED) լուսատուներ:
Երևանի քաղաքապետին են ներկայացվել նաև ավտոճանապարհի տարածքում իրականացված պեղումների արդյունքում հայտնաբերված արժեքավոր գտածոները, որոնք պատկանում են ուրարտական ժամանակաշրջանին: Հարկ է նշել, որ մինչ Շիրակ-Արգավանդ ավտոճանապարհի կառուցման ծրագրի մեկնարկը, հաշվի առնելով, որ այն անցնելու է Կարմիր բլուր պատմամշակութային հնավայրի հարակից հատվածով, տեղում նախ անհրաժեշտ պեղումներ են կազմակերպվել, որպեսզի որևէ հնություն գետնի տակ չմնա։
Հիմնարկեքի արարողության շրջանակում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ու Սերենիսիմա Կոնստրուցիոնի կազմակերպության նախագահ Ալբերտո Բրենտեգանին ստորագրել են նոր ավտոճանապարհի կառուցումն ազդարարող երկկողմ հուշագիր, որի մեկ օրինակը տեղադրվել է կառուցվելիք ավտոճանապարհի հիմքում:
Առանձնակի կարևորելով մայրաքաղաքում ճանապարհաշինական խոշոր ծրագրերի իրականացումը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ երթևեկության կանոնակարգմանն ուղղված քաղաքապետարանի ծրագրի բաղկացուցիչ մասը կազմող շրջանցիկ նոր ճանապարհների կառուցման ուղղությամբ այսօր լուրջ քայլեր են ձեռնարկվում:
«Արդեն երկու տարի է, ինչ Ասիական զարգացման բանկի հետ համատեղ փուլ առ փուլ մայրաքաղաքում խոշորածավալ ճանապարհաշինական ծրագրեր ենք կյանքի կոչում: Այսօր տվեցինք Շիրակ փողոցից դեպի Արգավանդի խճուղի տանող հատվածի շինարարության մեկնարկը: Այն Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանը կկապի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի հետ: Այս աշխատանքների շրջանակում Հրազդան գետի վրա կկառուցվի նաև 252 մ երկարությամբ կամուրջ, որը կկրի «Էրեբունի-Երևան 2800» անունը և կնվիրվի Երևանի 2800-ամյակին: Նաև նշեմ, որ այս հատվածի շինարարական աշխատանքները կիրականացնի միջազգային մրցույթում հաղթած իտալական փորձառու կազմակերպությունը», - նշել է քաղաքապետը:
Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի շրջանակում իրականացվող ճանապարհաշինական ծրագրերը կշարունակվեն նաև առաջիկա տարիներին և կընդգրկեն քաղաքի այլ վարչական շրջաններ:
«Առաջիկայում կտրվի նաև ծրագրի երրորդ և չորրորդ փուլերի մեկնարկը, որոնք դեռևս մրցութային փուլում են: Ընդհանուր առմամբ ծրագրի բոլոր փուլերի շրջանակում կկառուցվի միջազգային չափորոշիչներին համապատասխանող անընդհատ երթևեկությամբ 23 կմ շրջանցիկ ավտոճանապարհ, որը կձգվի Արտաշատի խճուղուց դեպի Աշտարակի խճուղի՝ իրար կապելով Շենգավիթ, Մալաթիա-Սեբաստիա, Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանները: Այն կդառնա ճանապարհային լուրջ հանգույց և զգալիորեն կլուծի մայրաքաղաքի կենտրոնի բեռնաթափման խնդիրը, ինչն իսկապես մեծ ձեռքբերում կլինի Երևանի համար»,- նշել է քաղաքապետը:
Հարկ է նշել, որ նոր ճանապարհահատվածի կառուցման աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել 2 տարվա ընթացքում: Պատասխանատուները քաղաքապետին վստահեցրել են, որ շինարարական աշխատանքները կավարտեն նախատեսված ժամկետում:

В Ереване дан старт строительству новой автодороги, ведущей от улицы Ширака до Арташатского шоссе
Мэр Еревана Тарон Маргарян принял участие в церемонии закладки фундамента новой автодороги, ведущей от улицы Ширака до Арташатского шоссе.
Новая дорога, строительство которой реализуется в рамках 2-го транша инвестиционной программы устойчивого городского развития, финансируемой Азиатским банком развития, будет иметь от 4-х до 6-и полос движения, шириною до 24 м, длиною в 1,5км. Представляя мэру подробности программы, ответственные лица доложили, что автодорога будет соответствовать международным стандартам качества.
Мэру Еревана были также представлены принадлежащие Урартскому периоду ценные находки, которые были найдены в результате раскопок, ведущихся на территории автодороги. Учитывая, что дорога будет проходить по участку, прилегающему к историко-археологической территории Кармир Блур, до начала строительства автодороги Ширак-Аргаванд, сначала были организованы необходимые раскопки, чтобы представляющие ценность предметы были сохранены.
В рамках церемонии закладки фундамента мэр Еревана Тарон Маргарян и президент компании «Серенисима Коструциони» Алберто Брентегани подписали двусторонний меморандум, знаменующий начало строительства новой автодороги. Один экземпляр подписанного меморандума был заложен в фундамент новой дороги.
Подчеркнув особую важность реализации программ дорожного строительства в столице, мэр Тарон Маргарян подчеркнул, что сегодня предпринимаются серьезные шаги в направлении строительства новых объездных автодорог.
«Уже в течении двух лет мы совместно с Азиатским банком развития поэтапно реализовываем в столице крупные дорожно-строительные программы. Сегодня дан старт строительству новой дороги, ведущей от улицы Ширака до Арташатского шоссе. Тем самым будет обеспечена связь между административными районами Шенгавит и Малатия-Себастия. В рамках этих работ на реке Раздан будет построен мост «Эребуни-Ереван 2800» длиною в 252 метра и станет подарком к 2800-летию Еревана. Хочу также отметить, что строительные работы будет проводить опытная итальянская компания, победившая на международном тендере»,-отметил мэр Еревана.
Дорожно-строительные программы, реализуемые в рамках инвестиционной программы устойчивого городского развития в ближайшие годы будут продолжены также в остальных административных районах столицы.
«В ближайшее время будет дан старт 3-му и 4-му этапам, которые еще находятся в стадии проведения тендера. В результате реализации 4-х этапов работ будет построена соответствующая международным стандартам объездная автодорога длиною в 23 км, от Арташатского шоссе до Аштаракского шоссе, обеспечивая связь между административными районами Шенгавит, Малатия-Себастия, Ачапняк и Давташен. Она станет крупным транспортным узлом и позволит существенно разгрузить центр столицы»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Стоит отметить, что строительство новой автодороги предусматривается завершить в течении ближайших двух лет. Ответственные лица доложили мэру, что строительные работы закончатся в запланированные сроки.