Մետրոյի զարգացման ծրագիրը մտել է գործնական փուլ. քաղաքապետարանի առաջարկը գրավել է ներդրողներին
23.02.2019Երևանի մետրոպոլիտենի առաջին ուղերթից շուրջ 40 տարի է անցել: Մետրոն հիմա էլ մնում է ամենահարմարավետ, բնապահպանության տեսակետից մաքուր, արագընթաց ու անվտանգ փոխադրամիջոցը: Այսուհանդերձ, իր թերզարգացածության պատճառով Երևանի մետրոն ամենագրավիչ փոխադրամիջոցը չէ:
Մետրոպոլիտենի վերջին՝ 10-րդ կայարանը՝ Չարբախը, բացվել է 1996թ.: Դրանից հետո տևական ժամանակ խոսում էին Աջափնյակում ևս մեկ կայարանի գործարկման մասին: Խորհրդային տարիներին մշակված նախագիծը թղթի վրա մնաց տասնամյակներ շարունակ: Քաղաքային իշխանությունները կիսատ մնացած կայարանը կառուցելու և մետրոյի զարգացման նոր մեկնարկի համար այսօր նախաձեռնել են համալիր մի ծրագիր, որն արդեն իսկ գործնական փուլ է մտել:
«Սա պետք է լինի 100%-անոց բիզնես ծրագիր և բիզնես ծրագրի ներդրումով մենք պետք է կարողանանք իրագործել կամրջի և նոր կայարանի կառուցումը»,- նշում է Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը:
«Մեր բոլոր նախագծերում նպատակը մեկն է. պետական պարտքի ավելացման կամ բյուջեի վրա ծանրաբեռնվածություն չավելացնելով՝ ստեղծել նոր աժեքներ քաղաքում և նոր ենթակառուցվածքներ: Մետրոյի նոր կայարանի շինարարությունը պետք է սկսի աշխատանքը մետրոյից, նոր միայն ավարտվի բիզնես մոդելով: Այս սկզբունքը դրված է, հստակ է բոլոր մեր հնարավոր ներդրողների հետ բանակցություններում»,- նշում է փոխքաղաքապետ Հայկ Սարգսյանը:
Քաղաքապետարանի կողմից դիտարկվող բիզնես ծրագիրը երկու բաղադրիչ է ներառում. մետրոյի կայարանի հարևանությամբ առևտրի կենտրոնի կառուցում և տարածքում բնակարանային ֆոնդի թարմացում:
«Օրինակ, կամրջի Աջափնյակի մասում՝ ձորի մյուս հատվածում, առաջարկվում է կառուցել առևտրային մեծ կենտրոն: Այն, քանի որ մոտ է մետրոյին, հաճախելիության առումով շատ մեծ գործակից կունենա, սա արդեն հետաքրքիր ծրագիր է»,- ասում է Մեսչյանը:
«Երբ հասանք գնահատականների փուլին, հասկացանք, որ անմիջապես մետրոյի հարևանությամբ ունենք հնացող ֆոնդով թաղամաս: Դա Հալաբյան փողոցին հարող հատվածն է: Այստեղ մենք ունենք վթարային շենքեր, և դրանցից յուրաքանչյուրը դիտարկվում է որպես առանձին վերականգնման բիզնես ծրագիր: Ցածր հարկայնությունը բարձր հարկայնության փոխարինելով, առանց բյուջեի ծանրաբեռնվածության, կարող ենք ունենալ նոր բնակարանային ֆոնդ՝ մարդկանց վերաբնակեցման հնարավորությամբ»,- նշում է փոխքաղաքապետը:
Համայնք-մասնավոր հատված համագործակցության այս օրինակներն արդեն իսկ սկսել են հետաքրքրել ներդրողներին, որոնք ցանկություն են հայտնում մասնակցելու մետրոյի կայարանի կառուցման ծրագրին: Մետրոյի աշխատակիցների ու մետրոշինարարների հետ ապագա կայարանի տարածքին ծանոթացել է նաև գործարար Արսեն Իսկանդարյանը:
«Մենք հիմա քաղաքապետարանի հետ դիտարկում ենք տարբերակ, որ կառուցենք Աջափնյակ կայարանն առանց պետական ներդրումների: Պոլիտեխնիկի առաջին շրջանավարտներից եմ և ժամանակին մասնակցել եմ մետրոյի շինարարությանը: 40 տարի անց վերադառնալով՝ ցանկություն ունեմ շարունակել այս գործը»,- ասում է Արսեն Իսկանդարյանը:
«Հասել ենք այն փուլին, երբ կարող ենք ընտրություն անել արդեն իսկ մետրոյի շինարարության ներդրման ծավալների, դրանց որակի, արդյունավետության և ժամկետների մեջ»,- ասում է Հայկ Սարգսյանը
«Կլինենք շատ զգույշ, կլինենք բավականին խիստ, որովհետև ծրագիրը շատ լուրջ է և շատ կարևոր երևանցիների համար: Մոտեցումը կա, մշակված ծրագիրը կա, սկսում ենք աշխատել»,- հավելում է Մեսչյանը:
«Բարեկամությունից» «Աջափնյակ». Երևանի գլխավոր ճարտարապետի սեղանին երկու կոնցեպտ է դրված:
Դեպի նոր կայարան մետրոյի գնացքը կհասնի 525 մ երկարության թունելով: Այն կառուցվել է դեռևս Խորհրդային Միության տարիներին և մնացել անավարտ: Հիմա թունելային անցումն ամբողջությամբ կարդիականացվի:
Երկար ժամանակ ցանկանալուց ու տևական քննարկումներից հետո սպասված նախագիծն ի վերջո կյանքի կկոչվի՝ ավելի հարմար դարձնելով մայրաքաղաքի բնակիչների և հյուրերի անվտանգ երթևեկը:

Проект развития метро входит в практическую стадию: предложение мэрии привлекло инвесторов
Метро является самым удобным, экологически чистым, быстрым и безопасным видом транспорта. Тем не менее, из-за его недостаточной развитости Ереванское метро не является самым популярным средством передвижения для ереванцев.
10-я, конечная станция «Чарбах» была открыта в 1996-м году. Введение в эксплуатацию еще одной станции метро в районе Ачапняк обсуждалось многие годы. Проект был разработан в советские годы и десятилетиями оставался на бумаге. Сегодня городскими властями разработана комплексная программа по реализации данного проекта.
Главный архитектор Еревана Артур Месчян отметил, что данная программ должна на 100% быть бизнес-проектом, благодаря реализации которого должно стать возможным строительство моста и новой станции.
Целью всех муниципальных проектов является создание новых ценностей и развитие новых инфраструктур в столице без увеличения государственного долга и дополнительной нагрузки на бюджет.
Бизнес проект, рассматриваемый мэрией, включает две составляющие: строительство нового торгового центра по соседству со станцией и обновление жилого фонда на данном участке. Новый торговый центр, находящийся рядом с метро, будет иметь высокую посещаемость.
«Жилой фонд квартала рядом со станцией метро довольно изношен. Это территория рядом с улицей Алабяна. Здесь есть здания с высокой степенью аварийности, и каждое из этих зданий рассматривается как отдельный бизнес проект по реконструкции. Заменив малоэтажные здания на высокоэтажные, мы сможем обновить жилой фонд без дополнительной нагрузки на бюджет»,- сказал заместитель мэра Айк Саргсян.
Примеры сотрудничества между общиной и частным сектором привлекают инвестиции. Бизнесмен Арсен Искандарян выразил заинтересованность в проекте. Он ознакомился с программой строительства метро.
«В данный момент мы рассматриваем проект строительства будущей станции метро без привлечения государственных инвестиций. Я являюсь выпускником Политехнического института и принимал участие в строительстве метро. Возвратившись 40 лет спустя, я хочу продолжить эту работу»,- отметил Арсен Искандарян.
Айк Саргсян сообщил, что в данный момент они обсуждают объемы инвестиций, вопросы качества, эффективности и сроки выполнения.
« Мы должны быть максимально осторожны и строги, так как это очень серьезный проект, имеющий важное значение для жителей. Подходы есть, проект разработан, так что начинаем работать»,-сказал Артур Месчян.
Туннель от станции «Барекамутюн» до станции «Ачапняк» будет иметь длину в 525 м. Он был проложен в советские годы и остался незавершенным. В рамках нового проекта туннель будет модернизирован. Проект, ожидающий своей очереди десятилетиями, будет реализован, чтобы обеспечить безопасное и более удобное передвижение горожан и гостей столицы.