Օգոստոսի 26-ին և 27-ին Գյումրիում Երևանի օրեր են. կկայանա ««Սիմֆոնիկ» «Ռեինկարնացիա»» մեծ համերգը
Օգոստոսի 26-ին և 27-ին Գյումրիում Երևանի օրեր են: Երկու օր շարունակ, Հայաստանի մշակութային մայրաքաղաքի շնչին կմիախառնվի երևանյան շունչը: Իսկ մինչ այդ՝ այս պահին, Երևանում մշակութառատ եռուզեռ է՝ նախապատրաստություն, փորձեր ու լրամշակվող նախագծեր:
Երևանյան օրերի ընթացքում Գյումրիում սպասվում է աննախադեպ համերգային ծրագիր: Վարդանանց հրապարակում կկայանա ««Սիմֆոնիկ» «Ռեինկարնացիա»» մեծ համերգը:
Թե ինչպիսին կլինի երաժշտական տարբեր նախապատվություններ ունեցող երկու խմբերի միաձուլումը՝ կազմակերպիչները փակագծերը չեն բացում, բայց վստահեցնում են՝ տոնի մասնակիցները ջերմության ու զգացմունքների պակաս հաստատ չեն ունենա:
«Մեծ ծավալի միջոցառում է, որը ցույց կտա սիմֆոնիկ նվագախմբի հնարավորությունները և «Ռեինկարնացիա» խմբի շատ սիրված համերգացանկը: Մեծ սիրով հրավիրում եմ մեր շատ սպասված համերգին, կարծում եմ, որ շատ լավ առիթ է, որ մարդիկ գան Գյումրի, լսեն երաժշտություն: Երաժշտությունը կարող է մարդկանց միավորել և դրդել, որ գան: Մեծ սիրով բոլորին սպասում ենք»,-նկատում է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հիմնադիր-ղեկավար Սերգեյ Սմբատյանը:
«Սա 20 տարվա քրտնաջան աշխատանք է, պարտավորեցնող է: Բոլորին՝ թե Երևանից, թե մարզերից հրավիրում եմ Գյումրի: Ինձ համար սա եղել է տարիների երազանք և ես համոզված եմ, որ շատերին դուր է գալու»,- վստահեցնում է «Ռեինկարնացիա» խմբի հիմնադիր Ռոլանդ Գասպարյանը:
Էրեբունի-Երևանից՝ Գյումրի. ծրագիրը հագեցած է, երգացանկը՝ սիրված:
Երևանի քաղաքապետարանի առաջնահերթություններից է՝ մայրաքաղաքում ծնվող մշակույթը նաև Հայաստանի բոլոր մարզերում տարածելը: Մշակութային ապակենտրոնացումն այս անգամ Գյումրիում է: Արվել է հնարավոր ամեն ինչ, որ Երևանի օրերն առանձնանան ինքնատիպ ու հետաքրքիր ծրագրերով:
«Երևանի քաղաքապետարանը մեծ ուշադրություն է դարձնում մշակութային միջոցառումներին, և մենք ամեն տարի բյուջեում զգալի միջոցներ ենք նախատեսում՝ մշակութային միջոցառումներ իրականացնելու համար: Այս ամսվա վերջին Գյումրիում տեղի են ունենալու Երևանի օրերը. մեծ միջոցառումներ են լինելու. համերգներ, թատերական ներկայացումներ, տոնավաճառներ և, իհարկե, այս ամենն ամփոփվելու է ««Սիմֆոնիկ» «Ռեինկարնացիա»» համերգային մեծ ծրագրով: Կարծում եմ՝ լավ և հետաքրքիր ժամանց է սպասվում: Այնպես որ, բոլորին հրավիրում եմ Գյումրի՝ միասին նշելու Երևանի օրերն ու վայելելու լավ երեկո: Կսպասենք Գյումրիում»,- նշում է Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը:
«Ակնկալում ենք հյուրեր ամբողջ աշխարհից, որ գան, լավ օրեր անցկացնեն, տեսնեն մեր տեսարժան վայրերը, մշակույթը, նիստ ու կացը, վայելեն գյումրեցու աղ ու հացը: Սիրով հրավիրում ենք բոլորին ներկա գտնվելու բացառիկ միջոցառմանը, որից, վստահ եմ, այնպիսի տպավորություներով կհեռանան, որպիսիք երբեք ոչ մի տեղ չեն զգացել»,- նշում է Գյումրի համայնքի ղեկավար Վարդգես Սամսոնյանը:

Дни Еревана в Гюмри пройдут 26-27 августа: на площади Вардананц будет организован концерт «Симфоническая реинкарнация»
10.08.2022
26-27 августа в Гюмри пройдут Дни Еревана. В течение двух дней дух Еревана будет царить в культурной столице Армении. На прощади Вардананц в Гюмри будет организован концерт под названием «Симфоническая реинкарнация», и организаторы не раскрывают всех скобок, так что концерт будет сюрпризом. В данный момент в Ереване проходят репетиции, идет активная подготовка.
Государственный симфонический оркестр Армении и бэнд «Реинкарнация» объединили свои возможности, профессиональные навыки и популярный репертуар бэнда, чтобы создать нечто неожиданное и яркое, а значит, не будет недостатка в теплых чувствах и хорошем настроении.
Основатель и дирижер Симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян уверен, что музыка объединяет людей, поэтому с удовольствием приглашает всех в Гюмри.
Основатель группы «Реинкарнация» Роланд Гаспарян отметил, что много лет мечтал о таком событии и пригласил всех насладиться концертом.
Одним из приоритетов мэрии Еревана является распространение культуры, берущей начало в Ереване, по всей Армении. В этот раз культурная децентрализация коснулась Гюмри. Предпринимаются все усилия, чтобы Дни Еревана прошли незабываемо.
Мэр Еревана Грачья Саргсян подчеркнул, что городские власти обращают особое внимание на культурные события, и с целью развития области культуры из бюджета ежегодно выделяются значительные суммы. Дни Еревана в Гюмри предусматривают множество интересных мероприятий: концерты, театральные постановки, ярмарки и, в качестве кульминации, концерт «Симфоническая реинкарнация». Итак, все приглашаются в Гюмри, вместе отметить Дни Еревана и насладиться отличным отдыхом.
Мэр Гюмри Вардгес Самсонян отметил, что ожидается много гостей из разных стран, которые посетят Гюмри, чтобы ознакомиться с достопримечательностями города, его самобытной культурой, обычаями и традиционной кухней. Мэр уверен, что гости получат незабываемые впечатления.