«Պատրաստ ենք լավ մասնագետի խորհուրդը լսելու». Հայկ Մարությանն այցելել է Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարան
29.01.2021
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն այցելել է Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարան: ՃՇՀԱՀ ռեկտոր Եղիազար Վարդանյանի ուղեկցությամբ քաղաքապետը շրջել է համալսարանի լաբորատորիաներում, ծանոթացել գիտահետազոտական աշխատանքների իրականացման համար ստեղծված պայմաններին ու հնարավորություններին:
Շնորհակալություն հայտնելով քաղաքապետ Հայկ Մարությանին հրավերն ընդունելու համար՝ ռեկտոր Եղիազար Վարդանյանը նշել է, որ համալսարանի տեխնիկական հագեցվածությունը հնարավորություն է տալիս ուսանողների համար ապահովել որակյալ կրթություն և պատրաստել աշխատաշուկայի պահանջները բավարարող բարձրակարգ մասնագետներ:
«Համալսարանի և քաղաքապետարանի միջև ավանդաբար ձևավորված համագործակցության ընդլայնումը կարևորվում է ոչ միայն ճարտարապետության, այլև շինարարության, տրանսպորտի, ենթակառուցվածքների ոլորտներում: Համալսարանը պատրաստ է իր մասնագետների և տեխնիկական հնարավորություններով նպաստել քաղաքի զարգացմանը»,- նշել է ռեկտորը:
Խոսելով երկու կառույցների համագործակցության խորացման անհրաժեշտության մասին՝ քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ընդգծել է, որ քաղաքային տնտեսության նշված ոլորտներն անչափ կարևոր են քաղաքի զարգացման համար, և վստահեցրել, որ քաղաքապետարանը բաց և պատրաստակամ է համագործակցության ընդլայնման գործում:
«Իրականում մեծ են մեր համագործակցության եզրերը՝ սկսած նրանից, որ մենք կարող ենք ասել՝ ինչ իրական խնդիրներ ունենք և ըստ այդ գնահատականի հասկանանք, թե ինչ մասնագետներ է պետք պատրաստել, վերջացրած նրանից, որ դուք մեզ առաջարկեք, թե ինչպես եք տեսնում այդ խնդիրների լուծումը: Միշտ պատրաստ ենք լավ մասնագետի խորհուրդ լսելու, իրականացնելու և միասին աշխատելու: Մեր հիմնական նպատակը՝ այն վիճակից, որում այսօր հայտնվել է քաղաքը, շարժվենք առաջ։ Մեր նիշը պետք է եվրոպական քաղաքները լինեն: Մեծ ճանապարհ ունենք անցնելու, բայց, վստահ եմ, որ կարող ենք անցնել...»,- ընդգծել է քաղաքապետը:

«Мы готовы выслушать мнение хорошего специалиста»: Айк Марутян посетил Национальный университет архитектуры и строительства Армении
Мэр Еревана Айк Марутян посетил Национальный университет архитектуры и строительства Армении. В сопровождении ректора университета Егиазара Варданяна мэр осмотрел университетские лаборатории, ознакомился с условиями и возможностями, созданными для научно-исследовательской деятельности.
Поблагодарив мэра за принятие приглашения, ректор отметил, что техническая оснащенность университета дает возможность обеспечивать качественное образование студентов и подготавливать квалифицированных специалистов, удовлетворяющих требованиям рынка.
«Расширение традиционного сотрудничества между мэрией и университетом важно не только для сферы архитектуры, но и строительства, транспорта, развития инфраструктур. Университет готов способствовать развитию города своими специалистами и техническими ресурсами»,- отметил ректор.
Касаясь необходимости расширения сотрудничества, мэр Айк Марутян подчеркнул, что указанные сферы играют важнейшую роль для развития города и заверил, что мэрия готова к углублению взаимодействия с университетом.
«Мы всегда готовы выслушать совет хорошего специалиста и совместно осуществить его. Наша основная цель – выйти из ситуации, в которой оказался город сегодня и двигаться вперед. Мы должны ориентироваться на европейские города. Нам предстоит пройти долгий путь, но я уверен, что нам удастся преодолеть все трудности...»,- подчеркнул мэр.