Սքեյթ-պարկ՝ նոր շունչ առնող Օղակաձև զբոսայգում
Երևանը շուտով ժամանակակից հանրային սքեյթ-պարկ կունենա: Հանգստի գոտու շինարարությունն արդեն ավարտական փուլում է: Նախագիծն առավել քան սպասված էր այս մարզաձևի սիրահարների համար, որոնց հաճախ կարելի է հանդիպել Վարդան Մամիկոնյանի արձանի հարակից տարածքում: Սա այն միակ վայրն է, որը քիչ թե շատ հնարավորություն է տալիս սքեյթ քշել:
«Մենք այս սքեյթ պարկին սպասել ենք մոտ ութ տարի, սրանով Հայաստանում սքեյթբորդինգը նոր էջ է բացելու նոր մակարդակի է հասնելու: Սա մեզ հնարավորություն կտա ունենալ մրցունակ սքեյթբորդինգ: Այստեղ կարող ենք արդեն կազմակերպել մրցումներ ոչ միայն Հայաստանի մասշտաբով, այլև ամբողջ աշխարհի, այսինքն՝ կարող ենք հյուրեր ընդունել»,- նշում է Հայաստանի սքեյթբորդինգի ֆեդերացիայի նախագահ Էմիլ Սարդարյանը:
Շուրջ 5000 քառակուսի մետր հանրային տարածքի բարեկարգման պատասխանատվությունն ստանձել է Ուկրաինայի հայերի միությունը: Սա համայնք-մասնավոր համագործակցության լավագույն օրինակներից է: Ծրագրի մեկնարկը տրվեց նախորդ տարի, երբ քաղաքապետ Հայկ Մարությանը պայմանագիր կնքեց նվիրատուի՝ Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանի հետ: Տարածքում նախատեսված է ունենալ բուժկետ, սքեյթի վարձակալման կետ, հանրային սանհանգույց, կբարեկարգվեն կառուցապատումից ազատ կանաչ գոտիները՝ համալրելով դրանք յուրօրինակ լանդշաֆտային դիզայնով: Կկիրառվի էներգախնայող քաղաքականություն. կիրականացվի ընդհանուր տարածքի պարագծային լուսավորություն՝ ԼԵԴ համակարգի և արևային պանելների օգտագործմամբ:
«Նոր՝ զրոյական կետից ոռոգման ցանց, կոյուղագիծ, ջրագիծ, հոսանքի մալուխների տեղափոխություն, գազատարներն իջեցրել ենք հողի տակ և բետոնային հսկայական աշխատանքներ է իրականացվել: Հինգ սրճարան է ապամոնտաժվել, որոնք չէին շահագործվում և աղբավայրի էին վերածվել»,- ասում է Երևանի քաղաքապետարանի շինարարության և բարեկարգման վարչության պետ Գրիգոր Հարությունյանը: Նախագիծը կյանքի կոչելու գործում մասնագետները ցուցաբերել են համալիր մոտեցում. սքեյթ -պարկը նախատեսված է նաև հեծանիվ, անվաչմուշկ և ինքնագլոր քշելու համար:
«Միտքն այն է, որ ամեն մեկը գտնի իր հատվածը՝ ինչպեսև ի սկզբանե մտածել էինք: Սքեյթ քշում են ամեն տեղ, որտեղ հնարավոր է, դրա համար հարկավոր են հարթ, թեք տարածքներ, ինչպես նաև բեկված տարածքներ. փորձել ենք այստեղ ստանալ, բայց քանի որ առաջինն է, կտրուկ հատվածներ չենք կառուցել, որովհետև թող այս մարզաձևը դեռ ձևավորվի: Մոտեցել ենք որպես լանդշաֆտային դիզայնի, որ տեսքով էլ մեղմ լինի»,- նկատում է նախագծի ճարտարապետ Արմեն Շատվորյանը:
«Տարիներ առաջ սքեյթբորդինգը Հայաստանում դեռ զարգացում չուներ և շատ քիչ մարդիկ էին դրանով զբաղվում, իսկ հիմա օրեցօր մեծանում է նրանց թիվը, նամանավանդ, որ մարզաձևն արդեն պաշտոնապես դարձավ օլիմպիական: Ու ճիշտ պահին այս պարկը կառուցվեց, որովհետև կան հեռանկարային քշողներ, որոնք կարող են մարզվել ու, ինչու ոչ, մրցումներին մասնակցեն ու մեդալներ բերեն Հայաստան»,- ասում է Հայաստանի սքեյթբորդինգի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Շիրազ Խաչատրյանը:
Արդեն համայնքի միջոցներով նախաձեռնվեց նաև Օղակաձև զբոսայգու 6-րդ հատվածի հիմնանորոգման ծրագիրը: Քաղաքապետ Հայկ Մարությանի հանձնարարությամբ հաստատված ծրագրով տասնամյակներ շարունակ անմխիթար վիճակում գտնվող այգին բերվում է նոր տեսքի: Ընդհանուր առմամբ բարեկարգվում է շուրջ 16000 քմ տարածք:
«Սա Օղակաձև զբոսայգու այն հազվադեպ հատվածներից էր, որտեղ ուսումնասիրությունները ցույց տվեցին, որ մենք կարող ենք ստանալ անտառապատ տարածք և քաղաքապետարանն իր միջոցները կենտրոնացրեց այս մասի վրա: Մենք մի հրաշալի վայր ենք ստանում արդեն և, կարծում եմ, շատ մոտ ժամանակներս մեր քաղաքացիների համար ամբողջ ծավալով կբացենք այգու այս հատվածը», -նշում է Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավար Ավետ Պողոսյանը:
Հիմնանորոգման ծրագրով հանգստի գոտին ապահովվել է ոռոգման ու արտաքին լուսավորության նոր համակարգով, բարեկարգվել են ճեմուղիներն ու ծառուղիները, շուտով կտեղադրվեն նստարաններ ու աղբամաններ, այգու ողջ միջավայրը հարմարեցված և մատչելի կլինի հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար:
«Ես շատ կցանկանամ, որ այս հատվածը դառնա մեր քաղաքացիների համար սիրված վայր, ընդհանրապես, Օղակաձև զբոսայգին պետք է տանի այն դերը, ինչը մեծ քաղաքներում տանում են այդ անտառները: Օրինակ, Փարիզում Բուլոնյան անտառը կամ Նյու Յորքում կենտրոնական պարկը: Այդ առումով մենք շատ լավ հատված ենք ստանում և այս ամբողջ գործընթացը շարունակվելու է մինչև Կոնսերվատորիայի այգի»,- նշում է Ավետ Պողոսյանը:
Օղակաձև զբոսայգին բաղկացած է նախագծային 6 հատվածներից: Ընդհանուր մակերեսը 31 հա է, որից 50-60 %-ը այս պահին «զբաղեցված» են տնտեսվարողների կողմից:
«Հիմնականում բանակցային գործիքակազմն ենք օգտագործել և տարիներով անխնամ մնացած հատվածներ տնտեսվարողների հետ բանակցությունների շնորհիվ վերադարձվեցին համայնքին և արդեն այսօր կանաչապատ տեսք ունեն»,- ընդգծում է Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավարը:
Զբոսայգու՝ Տիգրան Մեծի պողոտայից – Վարդանանց փողոց ձգվող բարեկարգվող հատվածը շատ շուտով նորովի, հարմարավետ ու անվտանգ կներկայանա երևանցիներին ու մայրաքաղաքի հյուրերին: Այգին հատված առ հատված հանրությանը վերադարձնելու քաղաքային իշխանության նախաձեռնությունն արդեն իրականություն է:

Скейт-парк заметно оживит Кольцевой парк
В Ереване скоро откроется современный скейт-парк. Благоустройство новой зоны отдыха подошло к заключительному этапу. Проект является долгожданным для любителей скейтбординга, которых можно часто увидеть рядом с памятником Давиду Сасунскому. Это единственная зона, более или менее подходящая для катания.
По словам президента Федерации скейтбординга Армении Эмиля Сардаряна, они уже почти 8 лет ждут такой скейт-парк. Имея такой парк, станет возможным развивать скейтбординг в Армении. Можно будет организовывать не только локальные, но и международные турниры.
Ответственность за благоустройство почти 5000 кв м общественной территории взял на себя Союз армян Украины. Этот проект служит одном из лучших примеров сотрудничества между общиной и частным сектором. Проект был начат в прошлом году, после подписания контракта мэром Еревана Айком Марутяном и президентом Союза армян Украины Виленом Шатворяном. На территории будет расположен медпункт, санузлы. На зеленых участках будет применен ландшафтный дизайн. По периметру скейт площадки установлены солнечные панели, которые обеспечат необходимую энергию.
Начальник управления строительства и благоустройства мэрии Еревана Григор Арутюнян поделился деталями: проведены новые системы орошения и дренажа, кабели и газопроводы проведены по землей. Демонтировано недействующих 5 кафе, которые уже давно превратились в свалки. В целом, при осуществлении проекта был применен комплексный подход: скейт парк удобен также для катания на велосипеде, роликовых коньках и самоокатах.
Архитектор проекта Армен Шатворян пояснил, что скейт-парк так, чтобы быть удобным как для начинающих, так и для более опытных скейтбордистов. По словам вице-президента Федерации Скейтбординга Армении Шираза Хачатряна, раньше скейтбординг не был популярен в Армении, но в последнее время популярность этого вида спорта сильно возросла, а сам спорт уже официально является одним из олимпийских видов. В Армении есть талантливые скейтеры, которые могут тренироваться здесь, чтобы набраться опыта и мастерства и принимать участие в международных соревнованиях.
Благоустройство 6-го участка Кольцевого парка было инициировано общиной. Мэр Айк Марутян поручил привести в порядок эту часть парка, которая многие годы оставалась без должного внимания. Общая площадь благоустраиваемого участка – 16 000 кв м.
Начальник административного района Кентрон Авет Погосян объяснил, что этот участок Кольцевого парка является одном из немногих, которые возможно сохранить в качестве лесной зоны, поэтому мэрия направила ресурсы на сохранение старых и посадку новых деревьев и кустов. Скоро участок будет полностью открыт для горожан.
Зона отдыха теперь обеспечена соответствующей ирригационной сетью и наружным освещением, благоустроены и покрыты новой плиткой аллеи, скоро будет установлены новые урны и скамейки. Кроме того, вся территория приспособлена для людей с ограниченными возможностями.
«Я бы очень хотел, чтобы этот парк стал одним из самых любимых мест ереванцев, чтобы он мог играть такую же роль, как Булонский лес в Париже или Центральный парк в Нью-Йорке»,- поделился Авет Погосян.
Кольцевой парк состоит из 6 сегментов. Его общая площадь – 31 га, 50-60% из которых заняты хозяйствующими субъектами. Мэрия ведет переговоры с теми хозяйственниками, которые не используют свои объекты и не обеспечивают их должный вид. Цель переговоров – вернуть ереванцам общественные территории.