Էրմիտաժում բացվել է Ուրարտական ժամանակաշրջանը ներկայացնող ցուցահանդեսը
Սանկտ Պետերբուրգում մեկնարկած Երևանի օրերի շրջանակում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն այցելել է Էրմիտաժ: Պետական թանգարանի տնօրեն Միխայիլ Պիատրովսկին, դիմավորելով քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին, առաջարկել է նախ կարճ էքսկուրս կատարել աշխարհահռչակ թանգարանի որոշ ցուցասրահներում:
Հյուրընկալ տանտիրոջ իրավունքով, Միխայիլ Պիատրովսկին անձամբ ուղեկցել և Տարոն Մարգարյանին ու քաղաքապետին ուղեկցող երևանյան պատվիրակության անդամներին է ներկայացրել թանգարանի մշտական ցուցադրությունների հարուստ հավաքածուների որոշ նմուշները: Անդրադարձ կատարելով Էրմիտաժի մեկուկեսդարյա պատմությանը՝ աշխարհահռչակ թանգարանի տնօրենը տեղեկացրել է, որ ներկայում Էրմիտաժում պահպանվում են ավելի քան երեք միլիոն մշակութային արժեքներ:
Այնուհետ Միխայիլ Պիատրովսկին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին ուղեկցել է Էրմիտաժի <<Ուրարտու>> մշակույթի և արվեստի ցուցասրահ, որտեղ ներկայացված էին Ուրարտական ժամանակաշրջանի բացառիկ ցուցանմուշներ:
Թանգարանի տնօրենի հավաստմամբ՝ ներկայացված ցուցանմուշների մեծ մասն իսկապես բացառիկ են և իրենց ուրույն տեղն են գրավում աշխարհահռչակ թանգարանի հարուստ հավաքածուում:
Ուրարտական ցուցանմուշների դիտումից հետո Միխայիլ Պիատրովսկին քաղաքապետին հրավիրել է ծանոթանալու նաև Էրմիտաժի Հայկական մշակույթի մշտական ցուցասրահում ներկայացված բացառիկ արժեքներին:
Ներկայացված ցուցադրությունները դիտելուց հետո, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը շնորհակալություն է հայտնել Միխայիլ Պիատրովսկուն ջերմ ընդունելության ու ցուցանմուշներն անձամբ ներկայացնելու, ինչպես նաև Էրմիտաժում հայկական մշակութային արժեքների նկատմամբ ցուցաբերվող վերաբերմունքի համար:

В Эрмитаже открылась выставка, представляющая Урартский период
В рамках Дней Еревана в Санкт- Петербурге мэр Еревана Тарон Маргарян посетил Эрмитаж. Директор государственного музея Михаил Пиотровский, встречая мэра, предложил в первую очередь провести небольшую экскурсию по некоторым галереям всемирно известного музея.
Как гостеприимный хозяин, Михаил Пиотровский лично сопровождал Тарона Маргаряна и членов ереванской делегации, представляя им уникальные экспонаты богатых коллекций постоянных выставок музея. Касаясь полувековой истории Эрмитажа, директор знаменитого музея сообщил, что в данное время в Эрмитаже хранятся свыше 3 млн культурных ценностей.
Затем Михаил Пиотровский проводил мэра Тарона Маргаряна в галерею культуры и искусства ''Урарту'' в Эрмитаже, где были представлены эксклюзивные экспонаты Урартского периода.
По утверждению директора музея, большинство представленных экспонатов действительно уникальны и занимают особое место в огромной коллекции знаменитого музея.
После просмотра урартских экспонатов, Михаил Пиотровский пригласил мэра ознакомиться с неповторимыми ценностями, представленными в постоянной выставке Армянской культуры Эрмитажа.
Просмотрев представленные экспозиции, мэр Тарон Маргарян поблагодарил Михаила Пиотровского за теплый прием и за то, что лично представил экспонаты, а также за бережное отношение к ценностям армянской культуры.