Վարչական շրջանների աշխատակազմերի ուժերով 2020-ին տասնյակ բակեր վերադարձվեցին բնակիչներին
Ազատ ժամանակը բակում անցկացնելու ավանդույթը Երևանում պահպանվում է տարվա բոլոր եղանակներին: Կարևորը՝ բակերը բարեկարգ լինեն:
Վարչական շրջանների 2020թ. ծրագրով բարեկարգվեց 65 բակային տարածք: Տասնյակ ավտոտնակների, ինքնաշեն կառույցների ու զավթած տարածքների փոխարեն ստեղծվեցին հանգստի կանաչ գոտիներ՝ հարմարավետ ճեմուղիներով, զբոսանքի, հատուկ գորգերով ու փոքրիկների համար խաղալու հարմարություններով :
«Մեր մանկության տարիներին տեսել ենք, թե ինչպես են օր օրի խաղահրապարակները վերածվում ավտրոտնակների: Մեր կարևորագույն խնդիրներից է՝ վերադարձնել բակերն ու խաղահրապարակները բնակիչներին»,-նշում է Շենգավիթ վարչական շրջանի ղեկավար Ռազմիկ Մկրտչյանը:
Զեյթունի բնակիչներն արդեն գարնանը մեծ թենիսի դաշտ կունենան: Առաջարկը ստացվել էր «ակտիվ քաղաքացի» հարթակով: Շինարարությունն ավարտված է, մնում է կահավորել: Ֆուտբոլի խաղադաշտերն էլ Էրեբունու բնակիչների երազանքն էր, անգամ՝ մեծահասակների:
«Նախկինում տարածքները բնակիչներն օգտագործում էին որպես ավտոկայանատեղի, հիմա արդեն դրանք մաքրված են և ծառայում է երեխաներին: Հաջորդ տարի նաև Սարի թաղում ենք նախատեսել պուրակ հիմնել»,-նշում է Էրեբունի վարչական շրջանի ղեկավար Արման Աբրահամյանը:
Բարեկարգելու ընթացքում այս տարի Դավթաշենում ու այլ վարչական շրջաններում լուծվեց նաև տարիներ շարունակ բնակիչներին անհանգստացնող մայթերի կառուցման խնդիրը:
Ամեն տարի քաղաքում ծրագրվող և իրագործվող տասնյակ նախաձեռնությունների նպատակը բնակչի հարմարավետության ու անվտանգության ապահովումն է: Քաղաքը բնակիչներինն է. հենց այս սկզբունքով 2021թ. կշարունակվեն քաղաքային ծրագրերը՝ երևանցիներին վերադարձնելով բակերն ու այգիները:

В 2020г. десятки дворовых территорий возвращены жильцам благодаря работе административных районов
Ереванцы любят проводить свободное время во дворях вне зависимости от времени года, следовательно, благоустройство дворовых территорий должно быть в центре внимания. В 2020г., в рамках программ административных районов, благоустроено 65 дворов. На месте гаражей, самовольных построек и заброшенных участков теперь созданы зеленые участки с уютными аллеями и зоны отдыха, предусмотренные также для детей.
К примеру, у жильцов административного района Зейтун будет большой теннисный корт. Эта идея была предложена посредством платформы «Активный гражданин». Работы уже завершены, остается оснащение. Жильцы района Эребуни теперь имеют футбольные поля, которые стало возможно построить на месте самовольных стоянок.
В районе Давташен и других районах жильцов беспокоило отсутствие тротуаров, но теперь и эта проблем решена.
В следующем году планируется создание сквера в квартале Сари тах.
Все проекты, как завершенные, так и планируемые, имеют целью обеспечение удобства и безопасности жильцов. Город принадлежит жильцам. Именно этому принципу будут и дальше следовать городские власти.