3. «Քաղաքապետները հանուն խաղաղության» կազմակերպություն
Հիրոսիմայի քաղաքապետ պարոն Տադատոշի Ակիբայի առաջարկով Երևանը 2010թ. նոյեմբերի 1-ից անդամակցում է «Քաղաքապետները հանուն խաղաղության» կազմակերպությանը։ Կազմակերպությունը նախագահում են Հիրոսիմա և Նագասակի քաղաքները: «Քաղաքապետները հանուն խաղաղության» կազմակերպությանն անդամակցում են 4 հազարից ավելի քաղաքներ 144 երկրներից և մարզերից, որոնց գործունեության նպատակը ատոմային զենքի վերացումն է:
Ինչպես հայտնի է, 1945թ. Հիրոսիմա և Նագասակի քաղաքները ենթարկվեցին ատոմային ռմբակոծման, որի հետևանքով հարյուր հազարավոր մարդիկ զոհվեցին: Այս սարսափազդու ողբերգության կրկնությունը կանխելու նպատակով էլ կազմակերպության անդամ քաղաքները համայն աշխարհին տեղեկացնում են ատոմային ռմբակոծման անմարդկային հետևանքների մասին և կոչ են անում ոչնչացնել ատոմային զենքը:
«Քաղաքապետները հանուն խաղաղության» կազմակերպությունն ստեղծվել է 1982թ. Հիրոսիմա և Նագասակի քաղաքների քաղաքապետների ջանքերով:
Նրանք ձգտում են վերացնել ատոմային զենքը մինչև 2020թ. և այժմ ուսումնասիրում են 2020թ. Օլիմպիական խաղերը Հիրոսիմայում անցկացնելու հնարավորությունը: Ցանկություն ունեն կազմակերպել խաղաղության փառատոն և նշել մոլորակի ազատագրումն ատոմային զենքից:

3. Организация «Мэры за мир»
Посольства, консульства и другие дипломатические представительства Международные организации Города-побратимы и партнеры Армяно-французское децентрализованное сотрудничество Организация «Мэры за мир» Международная Ассамблея столиц и крупных городов (МАГ) «МСМЭИ — местные органы власти за устойчивое развитие» Международная ассоциация мэров франкоязычных городов (AIMF) Международная ассоциация городского освещения (LUCI) Организация городов Всемирного наследия Ассоциация «ЕВРОСИТИС» Пакт мэров Клуб Страсбурга
«Քաղաքապետները հանուն խաղաղության» կազմակերպություն
По предложению мэра Хиросимы господина Тадатоши Акиба, с 1-го ноября 2010г. Ереван является членом  организации  «Мэры  за  мир».  Во главе организации стоят города Хиросима и Нагасаки. Членами организации «Мэры за мир» является более 4 тысяч городов из 144 стран и регионов, целью  которых является  уничтожение ядерного оружия. Как известно, в 1945г. города Хиросима и Нагасаки подверглись ядерной бомбардировке, вследствие чего погибли сотни тысяч людей. Чтобы не допустить повторения этой ужасной трагедии города-члены организации предупреждают весь мир о нечеловеческих последствиях атомной бомбардировки и призывают уничтожить ядерное оружие.
Организация «Мэры за мир»  была создана в 1982 г. усилиями мэров городов Хиросима и Нагасаки.
Они стремятся уничтожить атомное оружие до 2020 г. и сейчас рассматривают возможность проведения Олимпийских игр 2020г.в Хиросиме. Есть желание организовать фестиваль мира и отметить освобождение планеты от атомного оружия. Девиз организации: «Надо уничтожить атомное оружие, пока оно не уничтожило нас».