3. Քաղաքապետների դաշնագիր
2014թ. սեպտեմբերի 9-ին Երևան քաղաքի ավագանու N 204-Ա որոշմամբ Երևանը միացել է Եվրոպական Միության «Քաղաքապետների դաշնագիր» (Covenant of Mayors) նախաձեռնությանը, որի նպատակն է համայնքներում «կանաչ տնտեսական զարգացման» խրախուսումը, բնակիչների կյանքի որակի բարելավումը՝ ժամանակակից էներգախնայող տեխնոլոգիաների կիրառմամբ և վերականգնվող էներգետիկ պաշարների օգտագործմամբ:
Դաշնագիրը ստորագրող համայնքները կամավոր կերպով համաձայնվում են իրենց վարչական տարածքներում էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էներգիայի ոլորտներում իրականացնել համապատասխան գործողություններ, որոնք թույլ կտան մինչև 2020թ. առնվազն 20%-ով կրճատել ածխաթթու գազի (CO2) արտանետումները` համայնքի կողմից ընտրված ելակետային տարվա արտանետումների մակարդակի համեմատ:
Մասնակցությունը «Քաղաքապետների դաշնագիր» նախաձեռնությանը համայնքներին հնարավորություն է ընձեռում ապահովել հետևյալ արդյունքները՝
- բարելավել շրջակա միջավայրը` նվազեցնելով ջերմոցային գազերի և այլ նյութերի արտանետումների մակարդակը,
- բացահայտել քաղաքային տնտեսության էներգասպառման հիմնական ոլորտները և գնահատել այդ ոլորտներում էներգախնայողության տեխնիկական և տնտեսական ներուժը,
- բարձրացնել մատուցվող ծառայությունների որակը,
- նպաստել քաղաքի մակարդակով էներգետիկ ռեսուրսների առավել արդյունավետ օգտագործմանը,
- մշակել և ըստ առաջնահերթության դասակարգել էներգախնայողությանն ուղղված միջոցառումները,
- նվազեցնել էներգասպառման հետ կապված ծախսերը:
Առ այսօր նախաձեռնությանը միացել են տարբեր երկրների շուրջ 6900 քաղաքներ: Դաշնագրին միացած հայաստանյան քաղաքներն են՝ Երևան, Ծաղկաձոր, Հրազդան, Ապարան, Սպիտակ, Վայք, Գյումրի, Արթիկ, Դիլիջան, Աշտարակ, Էջմիածին, Տաշիր, Վանաձոր։
Երևան քաղաքի ավագանու N 558-Ն որոշմամբ ս.թ. հունիսի 24-ին հաստատվել է Երևան քաղաքի «Կայուն էներգետիկ զարգացման գործողությունների ծրագիրը»:

Посольства, консульства и другие дипломатические представительства Международные организации Города-побратимы и партнеры Армяно-французское децентрализованное сотрудничество Организация «Мэры за мир» Международная Ассамблея столиц и крупных городов (МАГ) «МСМЭИ — местные органы власти за устойчивое развитие» Международная ассоциация мэров франкоязычных городов (AIMF) Международная ассоциация городского освещения (LUCI) Организация городов Всемирного наследия Ассоциация «ЕВРОСИТИС» Пакт мэров Клуб Страсбурга
Քաղաքապետների դաշնագիր
9-го сентября 2014 года, Совет старейшин Еревана принял решение (N 204-А) о присоединении Еревана к инициативе «Пакт мэров» (Covenant of Mayors) Европейского Союза.
Соглашение Мэров является флагманской инициативой Европейского Союза, объединяющей местные, региональные и национальные органы власти в выполнении взятых на себя обязательств по сокращению выбросов СО2 не менее, чем на 20% к 2020 году путем вклада в развитие «зеленой экономики» и улучшения качества жизни.
Пункты каталога «Планов действий по устойчивому энергетическому развитию» (ПДУЭР)
1. «Базовый кадастр выбросов». ПДУЭР должен разрабатываться на основе достоверной информации относительно энергопотребления и выбросов парниковых газов на территории местных органов самоуправления.
2. План мероприятий, направленных на повышение эффективности
3. Программа и график реализации предложенных мероприятий, а также информация об источниках финансирования, должностных лицах и/или организаций , ответственных за реализацию программы.
4. Оценка ожидаемых экономических и экологических результатов, после проведения мероприятий
5. Мониторинг полученных результатов
В 2015 году Программа развития ООН в Армении (ПРООН Армения) официально подтвердила свою готовность предоставить техническую поддержку мэрии Еревана в вопросе разработки и утверждения Плана действий по устойчивому энергетическому развитию города Ереван.
В ходе очередного заседания, созванного 24-го июня 2016 года, Совет старейшин Еревана обсудил и утвердил «План действий по устойчивому энергетическому развитию города Ереван».