9 նոր նախակրթարան՝ Երևանի դպրոցներում
Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող հիմնական հ. 80, 88, 98, 99, 110, 123, 146, 151 և 167 դպրոցներում կհիմնվեն նոր նախակրթարաններ: Նախագիծը Երևանի քաղաքապետարանն իրականացնում է կառավարության նախաձեռնությամբ: Այժմ շինարարական աշխատանքներ են: Նախակրթարաններն իրենց դռները կբացեն սեպտեմբերից:
«Երևանում այս պահին գործում է 11 նախակրթարան: Դրանց թվին ավելանում է ևս 9-ը: Նոր ուսումնական տարում կունենանք 20 նախակրթարան»,-ասում է Երևանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Մարգարիտ Խաչատրյանը:
«Կրթության զարգացման պետական ծրագրով նախատեսում ենք, որ մինչև 2030 թվականը նախադպրոցական տարիքի երեխաները հարյուր տոկոսով ներգրավված կլինեն նախադպրոցական կրթությունում: Այս ծրագիրը իրականացվում է ոչ միայն պետության, այլև Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ»,- ընդգծում  է ԿԳՄՍ նախարարության հանրակրթության վարչության պետ Թամարա Սարգսյանը:
Նախակրթարանները 4-6 տարեկան երեխաների համար են: 4-ժամյա ծրագիրը մանկապարտեզների ավագ խմբերին համապատասխան է՝ առանց սննդի ու քնի կազմակերպման: Յուրաքանչյուր խմբում կլինի առավելագույնը 30 երեխա: Դպրոցներն ընտրվել են՝ հաշվի առնելով տարածքների առանձնահատկությունը, մանկապարտեզների առկայությունն ու ծանրաբեռնվածությունը:
Նոր բացվող նախակրթարաններ ընդունվելու համար պետք է ներկայանալ համապատասխան դպրոց և գրանցվել: Տեղերի առկայության պարագայում գրանցումը հնարավոր է ուսումնական ամբողջ տարվա ընթացքում, սակայն, հաշվի առնելով տեղերի սահմանափակ լինելու հանագամանքը, ցանկացողները պետք է շտապեն:

9 новых дошкольных учреждений в школах Еревана
В основных школах № 80, 88, 98, 99, 110, 123, 146, 151 и 167, действующих в ведомстве мэрии Еревана, будут основаны новые дошкольные учреждения.  Проект реализуется мэрией Еревана по инициативе правительства. Сейчас ведутся строительные работы. Дошкольные учреждения откроют свои двери с сентября.
«В настоящее время в Ереване 11 дошкольных учреждений. К их числу добавляются еще 9. В новом учебном году у нас будет 20 дошкольных учреждений", - сообщила начальник управления народного образования мэрии Еревана Маргарит Хачатрян.
« В рамках государственной программы развития образования мы планируем, что к 2030 году дети дошкольного возраста будут на 100% вовлечены в дошкольное образование. Эта программа реализуется не только при поддержке государства, но и Всемирного банка», - подчеркивает начальник управления общего образования Министерства ОНКС Тамара Саргсян.
Дошкольные учреждения предназначены для детей 4-6 лет. 4-часовая программа соответствует старшим группам детских садов, но не включает организацию питания и сна. В каждой группе будет максимум 30 детей. Школы подбирались с учетом особенностей районов, наличия и загруженности детских садов.
Чтобы записаться во вновь открывающиеся дошкольные учреждения, необходимо пойти в соответствующую школу и зарегистрироваться. При наличии мест регистрация возможна в течение всего учебного года, однако, учитывая тот факт, что места ограничены, желающим принять участие следует поторопиться.