Ամփոփվել են Էրեբունի հնավայրում հայ-ֆրանսիական հնագիտական արշավախմբի կատարած աշխատանքները
«Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում ամփոփվել են հայ-ֆրանսիական հնագիտական արշավախմբի՝ Էրեբունի հնավայրում կատարած 8-ամյա պեղումների արդյունքները: Միջոցառմանը ներկա են գտնվել Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանի տեղակալ Նիկոլաս Ֆայեն և ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արև Սամուելյանը:
Թանգարանի տնօրեն Գագիկ Գյուրջյանը, ներկայացնելով 2008-2016թթ. ընթացքում ծավալված համագործակցության արդյունքները, նշել է, որ պեղումները կարևոր են հնավայրի գիտական ճանաչման ընդլայնման, գտածոների անվտանգ պահպանության, ինչպես նաև վերականգնողական աշխատանքների համար:
Ընդգծելով Էրեբունի հնավայրում տարվող աշխատանքների նշանակությունը` քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը հատկանշել է, որ միջնաբերդում նախատեսված վերականգնողական աշխատանքներից հետո հնավայրն առավել մեծ հետաքրքրություն կառաջացնի և կնպաստի նաև մայրաքաղաքում զբոսաշրջության զարգացմանը:
Նաև նշվել է, որ Էրեբունի միջնաբերդում պեղումներ իրականացնող հայ-ֆրանսիական հնագիտական արշավախումբը վերջերս համալրվել է Իրանի մշակութային ժառանգության և տուրիզմի հետազոտությունների ինստիտուտի մասնագետներով, որոնք Երևանում են ԻԿՕՄՕՍ/Հայաստան, ԻԿՕՄ/Հայաստան և ԻԿՕՄ/Իրան կազմակերպությունների միջև 2015թ. ստորագրված համագործակցության Հուշագրի շրջանակում: Այս տարի աշնանը նախատեսվում է նաև հայ հնագետների մասնակցությունը Իրանի Պերսեպոլիս հնավայրում իրականացվող պեղումներին:

Подведены итоги раскопок армяно-французской археологической экспедиции в историко-археологическом музее-заповеднике «Эребуни»
В историко-археологическом музее-заповеднике «Эребуни» подведены итоги 8-и летних раскопок армяно-французской археологической экспедиции. На мероприятии присутствовали заместитель мэра Еревана Арам Сукиасян, заместитель посла Франции в РА Николас Фей (Nicolas Faye) и заместитель министра культуры РА Арев Самуелян.
Директор музея Гагик Гюрджян представив результаты сотрудничества за 2008-2016гг., отметил, что археологические раскопки очень важны с точки зрения повышение научного признания заповедника, безопасного сохранения раскопок, а также для реставрационных работ.
Подчеркивая важность работ, проводимых в заповеднике «Эребуни», заместитель мэра Арам Сукиасян подчеркнул, что после реконструкции крепости это историческое место вызовет большой интерес и будет способствовать развитию туризма в столице.