Ամփոփվել են համաքաղաքային ծառատունկի և շաբաթօրյակի արդյունքները
Նոյեմբերի 11-ին Երևանում հայտարարված ծառատունկ-շաբաթօրյակին մասնակցել են Երևանի քաղաքապետարանի և վարչական շրջանների աշխատակազմերը, Երևանի ավագանու անդամներ, քաղաքապետարանի ենթակա կառույցները, պետական և մասնավոր կառույցների աշխատակիցներ, Երևանի քաղաքապետին կից երիտասարդության հարցերի խորհրդի անդամներ, ուսանողներ, ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ և բնակիչներ:
Մայրաքաղաքի բոլոր վարչական շրջաններում տնկվել են տարբեր տեսակի ծառեր և թփեր, որոնց մեջ գերակշռում են ակացիաները, սոսիներն ու հացենիները: Այս ծառատեսակները, ըստ մասնագիտական ուսումնասիրությունների, առավել հարմար են Երևանի բնակլիմայական պայմաններին: Համաքաղաքային ծառատունկի շրջանակում ընդհանուր առմամբ տնկվել է շուրջ 10000 ծառ, իսկ մինչև նոյեմբերի 20-ը՝ աշնանային ծառատունկի ավարտը, նախատեսված է տնկել ևս 5000 ծառ:
Ծառատունկ-շաբաթօրյակի շրջանակում Երևանի բոլոր վարչական շրջաններում իրականացվել են նաև մեծածավալ սանմաքրման աշխատանքներ: Մայրաքաղաքի բակերը, այգիները, պուրակները, անտառային տարածքները, պողոտաներին, փողոցներին, հրապարակներին, դպրոցներին, ինչպես նաև հանրային նշանակության այլ կառույցներին հարակից տարածքները բերվել են պատշաճ տեսքի:
Ծառատունկ-շաբաթօրյակի բոլոր մասնակիցներն ապահովված են եղել ձեռնոցներով, բահերով, պարկերով, փոցխերով և այլ անհրաժեշտ պարագաներով: Առանձին տարածքներում օգտագործվել են նաև ջրցան մեքենաներ և այլ ծանր տեխնիկա:
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի կոմունալ տնտեսության վարչության տվյալներով՝ ծառատունկ-շաբաթօրյակի ընթացքում սանմաքրման աշխատանքներում ներգրավված է եղել ընդհանուր առմամբ 75 միավոր տարբեր նշանակության տեխնիկա, աղբավայր է տեղափոխվել շուրջ 310 տոննա աղբ:

Подведены итоги общегородской посадки деревьев и субботника
В объявленной на 11-е ноября общегородской посадке деревьев и субботнике приняли участие сотрудники аппаратов мэрии Еревана и административных районов столицы, члены Совета старейшин, структуры, находящихся в ведомстве мэрии, сотрудники государственных и частных организаций, студенты, представители общественных организаций и жители.
В рамках общегородской посадки деревьев в общей сложности было посажено около 10000 деревьев. До конца осенней посадки деревьев-20-го ноября, предусмотрено посадить еще 5000 деревьев.
В рамках общегородского субботника во всех административных районах столицы были проведены также работы по санитарной очистке. В соответствующий вид были приведены дворы, парки и скверы, а так же территории зданий общественного назначения и прилегающие к дорогам участки. Все участники субботника были обеспечены перчатками, мешками, лопатами и другим необходимым инвентарем.
По данным управления коммунального хозяйства аппарата мэрии Еревана за время общегородского субботника была задействовано 75 единиц техники различного назначения и собрано 310 тонн мусора.