«Առաջինը, որ պետք է լուծենք, կոնդեցիների իրավունքների պաշտպանության հարցն է». Տիգրան Ավինյան
Երևանի քաղաքապետարանը Կադաստրի կոմիտեի հետ կկազմակերպի քննարկում՝ Կոնդ թաղամասի բնակիչների տների և հարակից տարածքների սահմանների ճշտման և սեփականության վկայականներ տրամադրելու նպատակով: Կհայտարարվի թաղամասի վերակառուցման հայեցակարգի միջազգային բաց մրցույթի երկրորդ փուլը: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանձնարարել է գործընթացը պահել մշտական հսկողության ներքո:
«Սա քաղաքապետարանի ամենակարևոր ծրագրերից է, և համայնքը պետք է նախաձեռնող լինի: Առաջինը, որ պետք է լուծենք, կոնդեցիների իրավունքների պաշտպանության հարցն է, փաստացի՝ իրենց սեփականության իրավունքի գրանցումն է այն սահմաններով, որով իրենք՝ որպես փաստ տիրապետել են տարիներով, որպեսզի հետագայում կառուցապատման ծրագիր իրականացնելու ժամանակ իրենք խնդիր չունենան կառուցապատողի, օտարողի հետ, իրավունքների խախտման հետ կապված հարցեր չլինեն»,-նշել է փոխքաղաքապետ Ավինյանն ու հանձնարարել արդեն իսկ եղած հայեցակարգով դիտարկել նաև Նորագյուղի վերակառուցման առաջարկը:
Միաժամանակ, ընթացքում են մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի նախագծման 2-րդ և 3-րդ փուլերի աշխատանքները: Շուտով մրցույթ կհայտարարավի նաև Սուրմալուի մերձակայքում նոր կայարանի շինարարության նախագծի համար:
Շենգավիթի «Համալիր մարզաձևերի մարզադպրոց»-ում համայնքային միջոցներով իրականացվող հիմնանորոգման ծրագիրն իրատեսական դարձրեց տասնամյակների ընթացքում կուտակված խնդիրների լուծումը: Փուլ առ փուլ կյանքի կոչվող նախագծով նոր ու հարմարավետ պայմաններ են ապահովվել և ապահովվում մարզական օջախի մեծ և փոքր մարզադահլիճներում: Շուրջ 6500 քմ տարածք զբաղեցնող կառույցի հիմնանորոգումից բացի, հաջորդ քայլով միջոցներ կձեռնարկվեն նաև մարզադպրոցին պատկանող հարակից տարածքի լողավազանը վերակառուցելու համար:
Համայնք-մասնավոր գործակցությամբ կհիմնանորոգվի նաև գեղասահքի նախկին մարզադպրոցը: Վերակառուցման ծրագրի ավարտից հետո մարզական օջախը կկոչվի «Երևան քաղաքի մենապայքարային մարզաձևերի բարձրագույն վարպետության մարզադպրոց» և իր արդի պայմաններով բոլոր հավաքականների համար կլինի նոր հարթակ՝ միջազգային մրցաշարերում հաջողություններն ամրապնդելու և նոր հաղթանակներ գրանցելու համար:
Մայրաքաղաքի կանաչ տարածքների խնամքը պատշաճ կազմակերպելու նպատակով ընդհանուր առմամբ այս տարի մայրաքաղաքում 14 կմ ոռոգման նոր ցանց կանցկացվի:
Երևանի քաղաքապետարանի տարեկան ծրագրով ընթացքում է «Հաղթանակի» կամրջի վերանորոգումը: Նախագծով ամբողջությամբ կարդիականացվի նաև կամրջի արտաքին լուսավորության ցանցը, մալուխները կտեղափոխվեն գետնի տակ, բացի այդ էլ հենաշարժողական խնդիրներ ունեցող անձանց համար կտեղադրվի երկու վերելակ: Աշխատանքներն ամբողջությամբ նախանշվում է ավարտել օգոստոսի վերջին: Տիգրան Ավինյանը հանձնարարել է դիտարկել նաև «Կիևյան» կամրջի հիմնանորոգման ծրագիրը:
Համայնքային միջոցներով գնված 15 տրոլեյբուսից բացի, հավաքակայանը կհամալրվի ևս 15 նոր ու ժամանակակից շարժակազմով. արդեն իսկ կա հաղթող մասնակից: Ընդհանուր առմամբ 76%-ով կլուծվի վերգետնյա էլեկտրատրանսպորտի առկա շարժակազմի թարմացման խնդիրը:
Դալմայի այգիների շուրջ 200 հա տարածքում նախատեսվում է նոր անտառապատ այգի կառուցել:
Տիգրան Ավինյանը տեղեկացրել է նաև, որ կենդանաբանական այգու ընդլայնումը համայնքը դիտարկում է նույն՝ այգու ներկայիս տարածքում. կուսումնասիրվի հաշվեկշռում առկա հարակից գոտիներն օգտագործելու հնարավորությունը:
«Ակտիվ քաղաքացի» հարթակում առաջին նախագիծը, որ կդրվի հանրային քննարկման, «Մերգելյանի» այգու վերակառուցումն է: Զեկուցվել է, որ կա երկու փաթեթային առաջարկ, և բնակիչները կորոշեն, թե որ տարբերակն են նախընտրում:
Մայրաքաղաքում այս շաբաթ ամբողջությամբ կավարտվի փողոցների փոսալցման գործընթացը. մնացել է շուրջ 600 քմ ծավալի աշխատանք: Զեկուցվել է, որ սպառվել է 148 տոննա ասֆալտ: Փոխքաղաքապետ Ավինյանը հանձնարարել է համայնքային բոլոր ծրագրերի պարագայում լինել հետևողական և աշխատանքներն իրականացնել որակով ու սահմանված ժամկետում:

В первую очередь следует решить проблему защиты прав жителей Конда: Тигран Авинян
Мэрия Еревана совместно с Комитетом кадастра организует обсуждение с целью уточнения границ домов и прилегающих к ним участков жителей Конда и предоставления сертификатов о собственности. Будет объявлен второй этап открытого международного конкурса на концепцию реконструкции квартала Конд. В ходе рабочего совещания заместитель мэра Еревана Тигран Авинян поручил держать процесс под постоянным контролем.
Вице-мэр подчеркнул, что проблема защиты прав жителей Конда является одной из первоочередных. По сути, это регистрация их права на собственность в тех границах, которыми они владели на протяжении лет. Это нужно для того, чтобы в дальнейшем, при реализации проекта застройки у них не возникало проблем с застройщиками или по части нарушения прав. Было также поручено рассмотреть в той же концепции предложение о реконструкции района Норагавит.
Продолжаются работы по проектированию 2-го и 3-го этапов станции метро «Ачапняк». Скоро будет объявлен тендер и на строительство новой станции поблизости Сурмалу.
В школе комлексных видов спорта Шенгавит, реконструируемой за счет средств общины, обеспечены и обеспечиваются все условия. Помимо капитальной реконструкции школы, занимающей около 6500 кв/м, будут также предприняты шаги по реконструкции плавательного бассейна, находящегося на участке,
В рамках сотрудничества между общиной и частным сектором будет отремонтирована бывшая школа фигурного катания. После реконструкции она будет носить название «Ереванская спортивная школа высшего мастерства по единоборьям», обеспечивая новую платформу для всех сборных для подготовки к соревнованиям.
С целью обеспечения ухода за зелеными зонами в столице будет проведено 14 км новых ирригационных линий.
В рамках годовой программы мэрии ремонтируется мост «Ахтанак». Проект включает модернизацию наружного освещения, перенос коммуникационных линий под землю, установку лифтов для обеспечения доступа колясок для лиц с проблемами опорно-двигательного аппарата. Завершение работ планируется в конце августа. Тигран Авинян поручил рассмотреть также программу капитального ремонта моста «Киевян».
Помимо 15 троллейбусов, приобретенных на средства общины, планируется приобрести еще 15 новых современных составов. Таким образом, проблема наземного электротранспорта будет решена на 76%.
На территории садов Далма площадью 200 га планируется создать новый лесопарк. Тигран Авинян сообщил также, что община рассматривает расширение площади зоопарка в его имеющихся пределах: будт изучена возможность использования участков, находящихся на балансе зоопарка.
Первым проектом, поставленным на обсуждение общественности на платформе «Активный гражданин», будет реконструкция сада им. Мергеляна. Было доложено, что имеется два пакетных предложения, и жителям предстоит выбрать предпочитаемый вариант.
На этой неделе в столице завершится процесс заливки ям. Поручено обеспечить последовательность, качество и сроки работ.