«Այսօր մենք ստեղծում ենք մի պատմություն, որը ևս փոխանցվելու է սերունդներին». Երևանի քաղաքապետը հանդիպել է Թեհրանի քաղաքային խորհրդի նախագահի հետ
20.01.2023
Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է  Թեհրանի քաղաքային խորհրդի նախագահի հետ: Ողջունելով երևանյան պատվիրակության անդամներին՝ Մեհդի Չամռանն առանձնակի կարևորել է Երևանի և Թեհրանի միջև հաստատվող գործակցությունն ու նկատել, որ երկուստեք հարաբերությունները գործնական փուլ տեղափոխելու համար առկա է մեծ հնարավորություն:
«Մեզ համար ողջունելի է ունենալ կառուցողական գործակցություն, և մենք էլ մեր հերթին պետք է ջանքեր գործադրենք, որ նախանշվող ծրագրերն իրականություն դառնան: Թեհրանն իսկապես ունի ներուժ՝ փոխանցելու գիտելիք ու փորձ Երևանին, մենք ևս պատրաստ ենք օգտվել ձեր փորձառությունից»,- նշել է Թեհրանի քաղաքային խորհրդի նախագահը:
Քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն իր հերթին ընդգծել է, որ Երևանը մեծապես կարևորում է գործակցության խորացումը ԻԻՀ մայրաքաղաք Թեհրանի հետ, և համոզմունք հայտնել, որ երկու մայրաքաղաքների օրենսդիր մարմինների միջև ևս  հեռանկարներ կբացվեն՝ նաև այդ մակարդակում համատեղ ծրագրեր իրականացնելու համար:
«Մեր պատմություններն ու մշակույթները փոխկապակցված են, դրա համար է նաև, որ իրանահայերը դարձել են Իրանի մի մասնիկն ու իրենց լուման են ունենում պետության զարգացման գործում: Այսօր մենք էլ մեր հերթին ստեղծում ենք   մի պատմություն, որը ևս փոխանցվելու է սերունդներին»,- ընդգծել է Երևանի քաղաքապետը:
Հաշվի առնելով, որ խոշոր քաղաքների խնդիրները միանման են, կողմերն առանձնակի կարևորել են փորձի փոխանակումը քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում: Հանդիպմանը ներկա Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Արմեն Գալջյանը, «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանն ու «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Արմեն Ներսիսյանն իրենց հերթին նշել են, որ ավագանին պետք է օգնի մայրաքաղաքների գործակցության և փաստաթղթերում հաստատված դրույթները կյանքի կոչելու գործում:

«Сегодня мы создаем историю, которая будет передана поколениям»: мэр Еревана встретился с председателем городского совета Тегерана
20.01.2023
Делегация во главе с мэром Еревана Грачьей Саргсяном встретилась с председателем городского совета Тегерана. Приветствуя членов ереванской делегации, Мехди Чамран подчеркнул важность взаимодействия, устанавливаемого между Ереваном и Тегераном, отметив, что существует реальная возможность перевести двухсторонние отношения в практическую фазу.
«Мы рады иметь конструктивные отношения и, в свою очередь, должны приложить усилия, чтобы реализовать намеченные программы. Тегеран имеет большой потенциал, чтобы поделиться своими знаниями  и опытом, и мы также готовы воспользоваться вашим опытом»,- отметил председатель городского совета Тегерана.
Мэр Грачья Саргсян подчеркнул, что Ереван придает большую важность расширению сотрудничества со столицей ИРИ и выразил уверенность в то, что между законодательными органами двух столиц также отроются новые перспективы сотрудничества для тогоշ чтобы можно было осуществлять совместные программы и на этом уровне.
«Наши истории и культуры взаимосвязаны, и поэтому армяне, живущие в Иране, стали частью этой страны и вносят свой вклад в развитие этого государства. Сегодня мы создаем историю, которая будет передаваться поколениям»,- подчеркнул мэр Еревана.
Принимая во внимание тот факт, что большие города сталкиваются со схожими проблемами, стороны придали особую важность обмену опытом в разных отраслях городского хозяйства. Присутствующие на встрече лидеры фракций Совета старейшин Еревана Армен Галджян («Мой шаг»), Давид Хажакян («Луйс») и Армен Нерсисян («Процветающая Армения») отметили, что Совет старейшин должен, в свою очередь, помогать в осуществлении положений, зафиксированных в документах, подписанных между двумя столицами.