Երևան համայնքին վերադարձվեց 2484քմ տարածք, որոնք հիմնականում զբոսայգիների մեջ էին. կայացել է ավագանու հերթական նիստը
Երևանի 25 հասցեներում կոյուղատար համակարգերի հիմնանորոգման, ինչպես նաև 2 նոր կոյուղատար և 2 նոր հեղեղատար համակարգերի կառուցման աշխատանքներ կիրականացվեն: Երևանի ավագանին այսօրվա նիստում հավանություն տվեց որոշման նախագծին:
Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը տեղեկացրեց, որ Երևանում գույքագրվել են կոյուղատար համակարգի բոլոր խնդրահարույց հատվածները, և ներկայիս աշխատանքային տեմպերի պահպանման դեպքում մայրաքաղաքում կոյուղատար համակարգի հիմնական խնդիրները հնարավոր կլինի լուծել մոտ 5-6 տարվա ընթացքում։
Քաղաքապետը նաև ընդգծեց, որ չնայած նրան, որ դա համայնքի պարտադիր գործառույթը չէ, առկա խնդիրներին լուծումներ տալու նպատակով Կառավարության գործընկերների աջակցությամբ սկսել են ծրագրեր իրականացվել։
Ավագանու մեկ այլ որոշմամբ Երևան համայնքին են վերադարձվել 112 մլն 635 հազար դրամ կադաստրային արժեք ունեցող անշարժ գույքեր՝ 2484քմ տարածքով, որոնք հիմնականում զբոսայգիների մեջ էին:
Որպես նվիրատվություն՝ որոշման նախագծով վերադարձվեց Նալբանդյան փողոցի 23/1, Իսահակյան 7, ինչպես նաև Իսահակյան 3/3, Իսահակյան 3/4, Իսահակյան 3/5 հասցեներում գտնվող անշարժ գույքերի սեփականության իրավունքները:
Համայնք-մասնավոր գործակցության շրջանակում առկա շինությունների փոխարեն կձևավորվեն հանգստի հարմարավետ գոտիներ, և հանրային այս տարածքները կվերադարձվեն երևանցիներին:

Территория площадью 2484 кв. м, расположенная в парках, возвращена городу: состоялось очередное заседание Совета старейшин
07.05.2026
В Ереване по 25 адресам проведут капитальный ремонт канализационных систем, а также построят две новые канализационные и две ливневые сети. Соответствующий проект решения был одобрен на сегодняшнем заседании Совета старейшин Еревана.
Мэр Еревана Тигран Авинян сообщил, что в столице завершена инвентаризация всех проблемных участков системы водоотведения. По его словам, при сохранении таких темпов работ основные проблемы в этой сфере могут быть решены в течение ближайших 5–6 лет.
Мэр также отметил, что, несмотря на то что это не относится к обязательным функциям мэрии, при поддержке партнёров из правительства уже запущены программы по устранению существующих проблем.
Другим решением Совета старейшин в собственность города переданы объекты недвижимости общей площадью 2484 кв. м, расположенные преимущественно на территориях парков. Кадастровая стоимость объектов составляет 112 млн 635 тыс. драмов.
Согласно принятому документу, права собственности на объекты по адресам: ул. Налбандяна, 23/1, ул. Исаакяна, 7, а также ул. Исаакяна, 3/3, 3/4 и 3/5, переданы общине в качестве пожертвования.
В рамках государственно-частного партнёрства на месте существующих строений планируется создать рекреационные зоны. Благоустроенные общественные пространства будут открыты для жителей столицы.