Երևանը դիտարկում է երթևեկության ամբողջական կառավարման էլեկտրոնային «խելացի» համակարգի ներդրումը
Երթևեկության կազմակերպումն առավել անվտանգ ու կանոնակարգված դարձնելու նպատակով էլեկտրոնային համակարգեր ներդնելու խնդիրներ են քննարկվել Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանի և չինական «Հայսենս» (Hisense) ընկերության ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ընթացքում:
Քաղաքապետն ընդգծել է, որ  քաղաքային իշխանությունը հետաքրքրված է և ուսումնասիրում է նոր տեխնոլոգիական լուծումներն ու քայլեր ձեռնարկում  «խելացի» համակարգեր ներդրնելու նպատակով:
Մերձավոր արևելքում «Հայսենս»-ի վաճառքի տնօրեն Էթան Մային և լուծումների գլխավոր պատասխանատու Ֆրենկի Յանգը, ներկայացնելով ընկերության գործունեությունը, նշել են, որ ավելի քան 25 տարվա փորձի շնորհիվ Չինաստանի խոշոր քաղաքների մեծ մասի, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Պեկինի երթևեկությունը կազմակերպվում է հենց ընկերության «խելացի» համակարգերով: Հյուրերը ներկայացրել են նաև Երևանում արված որոշակի ուսումնասիրությունները:
Լուսացույցների թողունակության արդյունավետ կառավարումը հնարավորություն կտա ավելացնել փոխադրամիջոցների միջին արագությունը՝ միաժամանակ մեծացնելով երթևեկության անվտանգության մակարդակը: Մասնագետները նաև համոզմունք են հայտնել, որ նոր համակարգի ներդրումն էապես կնպաստի քաղաքի բնապահպանական խնդրի լուծմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով կատարված աշխատանքի համար՝ քաղաքապետը նշել է, որ երթևեկության էլեկտրոնային կառավարման համակարգը «Անվտանգ և խելացի քաղաք» նախագծերի կարևոր բաղադրիչն է: Այդ նպատակով պարբերաբար հանդիպումներ են կազմակերպվում ոլորտի միջազգային առաջատար խոշոր ընկերությունների հետ՝ լավագույն լուծումները տեղայնացնելու համար:

Ереван рассматривает внедрение электронной «умной» системы управления траффиком
Встреча мэра Еревана Грачьи Саргсяна с представителями китайской компании  «Хайсенс»  («Hisense»)  состоялась с целью обсуждения вопросов, связанных с более безопасной и эффективной организацией дорожного движения.
Мэр подчеркнул, что городские власти заинтересованы в новых технологических решениях и предпринимают шаги для внедрения «умных» систем.
Директор по продажам на Ближнем Востоке компании «Hisense» Этан Маи и главный специалист по решениям Френки Янг, представляя деятельность компании, отметили, что благодаря более чем 25-летнему стажу, движение транспорта во многих из крупнейших китайских городов, в том числе в столице Пекин организовывается посредством их «умных» систем. Гости представили также некоторые изучения, которые они провели в Ереване.
Эффективное регулирование проходимости светофоров поможет повысить среднюю скорость средств передвижения, тем самым повысив безопасность движения. Специалисты также выразили уверенность в том, что внедрение новой системы будет иметь значительное положительное влияние на экологию города.
Выразив благодарность за проделанную работу, мэр отметил, что электронная система регулирования транспортного движения является важным компонентом проектов концепции «Безопасный и  умный город». С этой целью периодически проводятся встречи с международными лидирующими компаниями сферы для применения лучших решений локально.