«Երևանը ևս մեկ շատ կարևոր՝ չուբարյանական գործով հարստացավ». Տիգրան Ավինյանը մասնակցել է «Սուրբ եղիցի անունը Քո» արձանի բացման արարողությանը
16.06.2023
Երևանի Մանկական այգում հանդիսավորությամբ բացվել է հայ մեծանուն քանդակագործ, Հայաստանի ժողովրդական նկարիչ, նախկին ԽՍՀՄ գեղարվեստի ակադեմիայի իսկական անդամ Ղուկաս Չուբարյանի հեղինակած «Սուրբ եղիցի անունը Քո» արձանը: Քանդակը նվիրված է Չուբարյանի անհայտ կորած եղբոր հիշատակին, ով նահատակվել էր 1942թ.՝ Սանկտ Պետերբուրգի մոտակայքում: Արվեստագետի դուստրը՝ Անուշ Չուբարյանը խոստովանում է՝ այս քանդակը Չուբարյանն իր ամենալավ աշխատանքն է համարել, այն սիրո ու նվիրումի մասին է, և ցանկացած կյանք, որը զոհաբերվում է պատերազմի ժամանակ, մատաղ է ու նշանակություն չունի, թե որ պատերազմի ժամանակ է դա տեղի ունեցել:
«Հայրս շատ կյանք սիրող մարդ էր, ասում էր, որ աշխարհի ամենաերջանիկ մարդն է, որովհետև իր հայրն այս երկրի ստեղծողներից մեկն է եղել ու միշտ համարում էր, որ Հայաստանի քաղաքացի լինելը մեծ պատիվ է և այդ պատվին պետք է արժանի լինել»,- նշել է Անուշ Չուբարյանը:
Մայրաքաղաքի գողտրիկ այս անկյունն այսուհետ կառանձնանա նաև չուբարյանական շնչով: Արձանը տեղադրվել է Երևանի ավագանու որոշմամբ: Նախաձեռնությունն այս մեծանուն հայ արվեստագետի ստեղծագործական ժառանգության արժևորման և հանրահռչակման յուրովի դրսևորում է:
«Այսօր շատ նշանավոր օր է. հաճախ չէ, որ մայրաքաղաքում մենք հավաքվում ենք Երևանի կերպարը կերտող անձի 100-ամյակի առթիվ: Մեր քաղաքում Ղուկաս Չուբարյանի շատ գործեր կան. Թումանյանը, Չարենցի կիսանդրին, Մեսրոպ Մաշտոցը, Սպենդիարյանը, այսօր Երևանը ևս մեկ շատ կարևոր՝ չուբարյանական գործով հարստացավ: Շնորհակալ եմ հարազատներին այս նվերի համար»,- նշել է փոխքաղաքապետ Ավինյանը:
«Շատ ուրախ եմ, որ այսօր ունենք այս առիթն ու հնարավորությունը՝ մեր քաղաքի ամենասիրված վայրերից մեկում ունենալու նրա քանդակը, որը գալու է լրացնելու մեր մյուս՝ բոլոր սիրված միջավայրերը, որ արդեն չենք պատկերացնում առանց նրա ստեղծագործությունների»,- նշել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Արձանի հանդիսավոր բացման պատիվը վերապահվել է Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանին, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանին և Չուբարյանի հարազատներին:

Ереван пополнился еще одной скульптурой, созданной Чубаряном: Тигран Авинян принял участие в открытии скульптуры под названием «Да святится имя Твое»
16.06.2023
В Детском парке в Ереване состоялась церемония открытия скульптуры под названием «Да свитится имя Твое» знаменитого армянского скульптора, Народного художника Армении, действительного члена Академии искусств Арм.ССР Гукаса Чубаряна. Скульптура посвящена памяти без вести пропавшего брата скульптора, погибшего в 1942 г. в окрестностях Санкт-Петербурга. Дочь скульптора Гоар Чубарян призналась, что сам Чубарян всегда считал эту свою работу лучшей, так как она о любви и преданности, и о том, что каждая жизнь, отданная во время войны- жервоприношение, и не важно во время какой войны это произошло.
Ануш Чубарян также отметила, что ее отец всегда считал, что быть гражданином Армении – честь, которую надо заслужить.
Скульптура установлена решением Совета старейшин Еревана в знак почтения художественного наследия выдающегося армянского скульптора.
Установла памятника была приурочена к 100-летию Гукаса Чубаряна, чьи работы украшают разные уголки столицы: скульптурыТуманяна, Месропа Маштоца, Спендиаряна, бюст Чаренца, а сегодня город обогатился еще одной из работ талантливого скульптора. Вице-мэр Авинян поблагодарил родных скульптора за подарок. Министр ОНКС РА Жанна Андреасян, присутствующая на окрытии, отметила, что невозможно представить наш город без чубаряновских скульптур.
Честь открытия памятника была передана зместителю мэра Еревана Тиграну Авиняну, министру ОНКС Жанне Андреасян и родственникам Чубаряна.