«Երևանը մեզ համար իսկապես հարազատ քաղաք է». Գեորգի Պոլտավչենկո
«Երևանը և Սանկտ Պետերբուրգը ընդլայնում են համագործակցության հորիզոնները» համաժողովի մասնակիցներին ողջունել է նաև Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն: Կարևորելով համաժողովի անցկացումն ու դրա շրջանակում տեղի ունեցող կլոր սեղան-քննարկումները` Գեորգի Պոլտավչենկոն նշել է, որ այն ևս մեկ հնարավորություն է ներկայացնելու քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներն ու նախանշելու առաջիկա անելիքները, որոնք ամրագրված են ժամեր առաջ երկու քաղաքների միջև ստորագրված 2015-2020թթ. համագործակցության ծրագրում:
«Ուրախ եմ հերթական անգամ Երևանում հյուրընկալվելու համար, քանզի հինավուրց այս քաղաքը մեզ համար իսկապես հարազատ է: Այսօր այստեղ են նաև ինձ հետ Երևան ժամանած Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության բազմաթիվ անդամներ ու Ռուսաստանի հյուսիսային մայրաքաղաքի գործարար շրջանակի ներկայացուցիչներ, ովքեր հայաստանյան գործընկերների հետ կքննարկեն մեր երկու քաղաքների համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններն ու հեռանկարները: Ինչպես արդեն նշեց Երևանի քաղաքապետը, այսօր մեր կողմից ստորագրված համագործակցության հնգամյա ծրագիրը հնարավորություն կտա առավել խորացնել գործակցությունը մասնվորապես առևտրատնտեսական, գիտատեխնիկական և հումանիտար ոլորտներում: Ու ես վստահ եմ, որ 2015-2020 թթ. ծրագիրն իրոք նոր թափ կհաղորդի մեր համագործակցությանը, քանզի ձևավորված կառուցողական փոխգործակցությունն ու փոխադարձ վստահության մթնոլորտը միանշանակ տալիս են այդ հնարավորությունը: Բացի այդ, մենք ակնհայտորեն տեսնում ենք նաև այն ներուժը, որ կա փոխգործակցությունն առավել ընդգրկուն դարձնելու համար: Համաժողովի մասնակիցներին մաղթում եմ արդյունավետ աշխատանք՝ ի բարօրություն մեր երկու քաղաքների բնակչության»,- նշել է նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն:

Георгий Полтавченко: «Ереван для нас, действительно, родной город»
Участников конференции «Санкт-Петербург и Ереван расширяют горизонты сотрудничества» поприветствовал также губернатор Санкт-Петербурга Георгий Полтавченко. Подчеркнув важность проведения конференции и круглых столов, Георгий Полтавченко отметил, что это еще одна возможность для представления перспектив расширения сотрудничества в различных сферах городского хозяйства и обсуждения дальнейших работ, которые включены в программу сотрудничества на 2015-2020 годы.
«Рад очередному визиту в Ереван, поскольку этот древний город для нас действительно родной. Сегодня здесь присутствуют также многочисленные члены правительства Санкт-Петербурга и представители деловых кругов северной столицы РФ, которые вместе с армянскими партнерами обсудят возможности и перспективы расширения сотрудничества между нашими городами. Как уже отметил мэр Еревана, подписанная нами сегодня 5-летняя программа сотрудничества даст возможность углубить сотрудничество, в частности в торгово-экономической, научно-технической и гуманитарной сферах. И я уверен, что программа на 2015-2020 годы, действительно, придаст новый импульс нашему сотрудничеству, поскольку сформированное конструктивное сотрудничество и атмосфера взаимного доверия, безусловно, предоставляют эту возможность. Кроме того, мы четко видим тот потенциал, который делает сотрудничество более масштабным. Участникам конференции желаю продуктивной работы во благо граждан двух городов»,-отметил губернатор Георгий Полтавченко.