Երևանի ավագանին արտոնություններ է սահմանել Հայաստանի և Արցախի պաշտպանության ժամանակ զոհվածների ու պատերազմների մասնակից մի շարք այլ խմբերի համար
Երևանի ավագանին այս տարվա առաջին նիստում որոշել է անշարժ գույքի հարկի և փոխադրամիջոցի գույքահարկի արտոնություններ տրամադրել Արցախյան և Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության մարտական գործողությունների ժամանակ զոհված կամ ստացած վնասվածքներից հաջորդող տարիների ընթացքում մահացածների ընտանիքների անդամներին, Արցախյան և Հայաստանի Հանրապետության պատերազմների 1-ին և 2-րդ խմբի զինհաշմանդամներին, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ գերեվարված, անհայտ բացակայող կամ մահացած ճանաչված անձանց ընտանիքի անդամներին՝ Երևանում սեփականության իրավունքով պատկանող բնակելի նշանակության շինության և փոխադրամիջոցի մասով: Արտոնությունը տրամադրվել է 1739 քաղաքացու, որից 532-ը՝ Արցախյան (Լեռնային Ղարաբաղի) և Հայաստանի Հանրապետության պատերազմների 1-ին և 2-րդ խմբի զինհաշմանդամներ, 6-ը՝ գերեվարված, անհայտ բացակայող կամ մահացած ճանաչված անձանց ընտանիքի անդամներ, 1202-ը՝ զոհվածների ընտանիքների անդամներ: Նշված անձինք ազատվել են 2021-2022 թվականների համար հաշվարկված հարկային պարտավորությունների և տույժի վճարումից՝ 9,531,611.0 (ինը միլիոն հինգ հարյուր երեսունմեկ հազար վեց հարյուր տասնմեկ) ՀՀ դրամի չափով:
Երևանյան մայթերի շուրջ 40%-ն այսուհետ ազատ կլինի հետիոտնի համար. Երևանի ավագանին սահմանեց բացօթյա սրճարանների կազմակերպմանը վերաբերող մի շարք պահանջներ, որոնք հստակ նախատեսում են մայթերի օգտագործման առավելագույն չափերը, օգտագործվող նյութերն ու կիրառվող գույները։ Բացի այդ, բացօթյա սրճարանների թույլտվություններն այսուհետ տրվելու են ոչ միայն ամառային (մայիսի 1-ից մինչև հոկտեմբերի 31-ը), այլև ձմեռային սեզոնի համար՝ (նոյեմբերի 1-ից մինչև ապրիլի 30-ը) ներառյալ։
Ավագանու մեկ այլ որոշմամբ վարչական շրջանների ղեկավարների կողմից տրվող հանրային սննդի, ալկոհոլի և ծխախոտի վաճառքի թույլտվությունների դիմումներն այսուհետ կընդունվեն բացառապես էլեկտրոնային եղանակով dimum.yerevan.am կայքի միջոցով։ Առևտրի և ծառայությունների ոլորտում Երևանի քաղաքապետարանի կողմից տրվող թույլտվությունների թվայնացման գործընթացը լինելու է շարունակական։
Համայնքային բյուջեից շուրջ 6 մլրդ 102 մլն դրամ կհատկացվի համայնքային ավտոբուսային և տրոլեյբուսային հավաքակայանները նոր շարժակազմով համալրելու նպատակով: Ավագանու որոշմամբ գումարը կուղղվի «Zhong Tong» մակնիշի 150 ավտոբուսի և 15 տրոլեյբուսի ձեռքբերմանը:
Երևան քաղաքի Արաբկիրի 35-րդ փողոցն այսուհետ կկրի հայ դերասանուհի, ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ, Երևանի պատվավոր քաղաքացի Սվետլանա Գրիգորյանի անունը, Նորքի 7-րդ փողոցն անվանակոչվեց հայ երգչուհի, Կոմիտասի, հայ հոգևոր երգերի ու տաղերի կատարող Լուսինե Զաքարյանի, իսկ Արաբկիրի 33-րդ փողոցն էլ՝ հայ դրամատուրգ Ժիրայր Անանյանի անուններով:

Совет старейшин Еревана утвердил привилегии семьям погибших при обороне Армении и Арцаха и участников боевых действий
На первом в этом году заседании Совет старейшин принял решение о предоставлении привилегии по части налога на имущество и средство передвижения семьям погибших при обороне Арцаха и Республики Армения, семьям лиц, скончавшихся впоследствие ран, полученных при упомянутых боевых действиях, лицам, получившим инвалидность 1-й и 2-й групп при боевых действиях в Арцахе и Армении, а также семьям лиц, попавших в плен, без вести пропавших или признанных погибшими. Привилегия предоставлена 1739 гражданам, 532 из которых – лица, получившие инвалидность 1-й и 2-й групп при обороне Арцаха и Армении, 6- семьи попавших в плен, без вести пропавших или признанных погибшими, 1202 – семьи погибших. Упомянутые лица освобождены от уплаты налоговых обязательств и штрафов, расчитанных за 2021-2022гг. Сумма составила 9.531,611.0 драмов (девять миллионов пятьсот тридцать одна тысяча шестьсот одиннадцать драмов).
Около 40% тротуаров будет свободным для передвижения пешеходов. Совет старейшин утвердил ряд требований, связанных с организацией открытых кафе. Требования предусматривают стандарты для пользования тротуарами, используемых материалов и цветов. Кроме того, теперь разрешения на открытые кафе будут предоставляться не только на летний сезон (с 1-го мая по 31-е октября), но и на зимний сезон ( с1-го ноября по 30-е апреля).
Еще одним решением совета заявления на получение разрешения на продажу продуктов питания, алкоголя и табака, предоставляемые руководителями административных районов, могут отправляться только в электронном виде через dimum.yerevan.am. Процесс цифровизации разрешений, предоставляемых мэрией, будет продолжен.
Из общинного бюджета будет предоставлено около 102 миллиона драмов на пополнение автобусного и троллейбусного парка. Решением совета сумма будет направлена на приобретение 150 автобусов марки «Zhong Tong» и 15 троллейбусов.
35-я улица в районе Арабкир будет названа в честь Народной артистки Арм.ССР, Почетного гражданина Еревана Светланы Григорян; 7-я улица Норка будет названа в честь армянской певицы, исполнительницы произведений Комитаса и религиозной музыки Лусине Закарян, а 33-я улица в Арабкире – в честь армянского драматурга Жирайра Ананяна.