Երևանի հ. 160 մանկապարտեզը հիմնանորոգումից հետո իր դռներն է բացել ավելի քան 160 սաների առջև
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դմիտրի Մարիյասինի հետ միասին ներկա է գտնվել Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի թիվ 160 մանկապարտեզի վերաբացման հանդիսավոր արարողությանը: Հիմնանորոգումից հետո շուրջ 50 տարվա պատմություն ունեցող նախակրթարանը բոլորովին նոր հարմարություններով է իր դռները բացել ավելի քան 160 սաների առջև: Երևանի քաղաքապետարանի և ՄԱԶԾ համատեղ ֆինանսավորմամբ՝ ՄԱԿ-ի «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագրի շրջանակում հիմնանորոգված մանկապարտեզում հարմարավետ պայմանների ապահովմանը զուգահեռ կիրառվել են էներգաարդյունավետ լուծումներ: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը շրջել է մանկապարտեզում, ծանոթացել իրականացված աշխատանքներին, երեխաների կրթության և դաստիարակության համար ստեղծված պայմաններին, զրուցել փոքրիկների հետ: Պատասխանատուները նշել են, որ հիմնանորոգումից հետո մանկապարտեզում զգալիորեն կկրճատվեն գազի ու էլեկտրաէներգիայի հետ կապված ծախսերը: Շնորհիվ լիովին արդիականացված ու ջերմամեկուսացված տանիքի, նոր ջեռուցիչների, ինչպես նաև էներգաարդյունավետ լուսավորության համակարգի ներդրման, մանկապարտեզի լուսավորության ու ջեռուցման դիմաց վճարվող գումարները կկրճատվեն շուրջ 50 տոկոսով: Առիթն օգտագործելով` նախակրթարանի տնօրեն Սոնա Շամախյանը Երևանի քաղաքապետին է փոխանցել մանկապարտեզ հաճախող երեխաների ծնողների գոհունակությունն ու աշխատակիցների շնորհակալությունը՝ նախակրթարանների հանդեպ ցուցաբերվող մշտական ուշադրության և հոգածության համար: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն էլ իր հերթին մեկ անգամ ևս վստահեցրել է, որ հետևողականորեն կյանքի կոչվող ծրագրերն ունենալու են շարունակություն և հարմարավետ պայմաններ են ապահովվելու Երևանի բոլոր մանկապարտեզներում:
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, առանձնակի կարևորելով ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրերի հայաստանյան գրասենյակի հետ համատեղ իրականացվող ծրագրերը, մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ քաղաքապետարանը բաց և պատրաստակամ է համագործակցության համար: Երևանի քաղաքապետը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն գործընկերներին, ովքեր մեծ սիրով են միացել և միանում քաղաքապետարանի ծրագրերին և իրենց լուման են ներդնում Երևանն ավելի բարեկարգ, գեղեցիկ և հարմարավետ դարձնելու գործում:
«Իսկապես ողջունելի է, որ Երևանի քաղաքապետարանի կողմից մայրաքաղաքում նախաձեռնված ծրագրերին մասնակցություն ունենալու ցանկություն են հայտնում նաև գործընկեր կառույցները՝ իրենց լուման ներդնելով Երևանի զարգացման գործում: Սա ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրերի հայաստանյան գրասենյակի հետ համատեղ իրականացված հերթական հաջողված ծրագրերից մեկն է, ինչը հերթական անգամ փաստում է, որ երկու կառույցների միջև հաստատված համագործակցությունն արդյունավետ է: Մեզ համար հատկապես ուրախալի է, որ այս անգամ համագործակցությունը մանկապարտեզի հիմնանորոգման ծրագրի շրջանակում էր, քանզի գիտեք, որ վերջին տարիներին մեր կողմից առանձնակի են կարևորվում մեր կրթամշակութային ու հատկապես նախակրթարանների նորոգման, արդիականացման ու գույքի համալրման ծրագրերը: Առնվազն վերջին 5-6 տարիների ընթացքում մենք հետևողական աշխատանքներ ենք տանում Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության մանկապարտեզների պայմանների բարելավման ուղղությամբ: Վստահեցնում եմ, որ նախաձեռնված բոլոր այս ծրագրերը լինելու են շարունակական և մենք անելու ենք հնարավորը, որպեսզի առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում Երևանում այլևս չվերանորոգված մանկապարտեզ չունենանք»,- ընդգծել է քաղաքապետն ու հավելել, որ վերջերս Երևանի քաղաքապետարանի և Եվրոպական ներդրումային բանկի միջև ևս ստորագրվել է Էներգաարդյունավետության ֆինանսական պայմանագիր, որի շրջանակում ծրագրի առաջին փուլով կհիմնանորոգվեն Երևանի քաղաքապետարանի ներքո գործող ևս 40 մանկապարտեզներ, որտեղ նույնպես մեր փոքրիկների համար կապահովվեն այսպիսի հարմարավետ պայմաններ:
ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դմիտրի Մարիյասինն էլ իր հերթին կարևորելով Երևանի քաղաքապետարանի հետ ձևավորված համագործակցությունը՝ նկատել է, որ այն իսկապես հաջողված է ու արդյունավետ: Դմիտրի Մարիյասինը նաև նշել է, որ Երևանի քաղաքապետարանն իսկապես վստահելի գործընկեր է, ինչն էլ հնարավորություն է տալիս ապահովելու համատեղ ծրագրերի շարունակականությունը:
Հարկ է նշել, որ մանկապարտեզը գործում է վեց խմբով: 2000թ.-ից մանկապարտեզ հաճախում են նաև կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաներ:

После капитального ремонта ереванский детский сад №160 открыл свои двери перед более чем 160 воспитанниками
14.12.2017
Мэр Еревана Тарон Маргарян и временно исполняющий обязанности постоянного представителя Программы развития ООН (ПРООН) в Армении Дмитрий Марясин присутствовали на торжественной церемонии открытия отремонтированного столичного детского сада №160 в административном районе Канакер-Зейтун. Детский сад, имеющий почти 50-летнюю историю, в совершенно новых условиях открыл свои двери перед более чем 160 воспитанниками.
В детском саду, капитально отремонтированном благодаря совместному финансированию мэрии Еревана и Программы развития ООН, в рамках программы ООН «Снижение инвестиционных рисков, направленное на энергоэффективную модернизацию зданий», параллельно с удобными условиями были применены решения, направленные на энергоэффективность. Мэр Тарон Маргарян обошел детский сад, ознакомился с проделанной работой, с условиями, обеспеченными для образования и воспитания детей, побеседовал с детьми. Благодаря полностью модернизированной и термоизолированной крыше, установке новых систем отопления и освещения, расходы на газ и электричество в детском саду сократятся на 50%.
Мэр Тарон Маргарян заверил, что последовательно реализуемые программы будут иметь продолжительный характер и все детские сады Еревана будут обеспечены необходимыми условиями.
Отвечая на вопросы журналистов, мэр Тарон Маргарян придав особую важность программам, реализуемым совместно с армянским офисом Программы развития ООН, еще раз подчеркнул, что мэрия Ереван открыта и готова к сотрудничеству. Мэр Еревана выразил также благодарность всем тем партнерам, которые присоединились и продолжают присоединяться к программам мэрии и вносить свой вклад в развитие столицы.
«На самом деле радует тот факт, что организации-партнеры также присоединяются к реализации программ мэрии Еревана. Это очередная успешная программа, реализованная совместно с армянским офисом Программы развития ООН, которая свидетельствует о том, что наше взаимодействие действительно эффективное. Особенно приятно, что на этот раз сотрудничество осуществлено в рамках капитального ремонта детского сада, поскольку в последние годы мы придаем особое значение ремонту и модернизации культурных, образовательных и дошкольных учреждений. Заверяю вас, что инициированные нами программы будут иметь продолжительный характер, и мы сделаем все возможное, чтобы в течение следующих пяти лет все детские сады Еревана были отремонтированы»,- подчеркнул мэр и добавил, что недавно мэрия Еревана и Европейский инвестиционный банк подписали финансовый договор энергоэффективности, в рамках которого еще 40 муниципальных детских садов будут капитально отремонтированы.
Временно исполняющий обязанности постоянного представителя Программы развития ООН (ПРООН) в Армении Дмитрий Марясин в свою очередь придав важность сотрудничеству с мэрией Еревана, отметил, что оно действительно эффективное и успешное. Дмитрий Марясин отметил также, что мэрия Еревана надежный партнер, то дает возможность обеспечить продолжительность совместных программ.