Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն այցելել է Մարսելի տրանսպորտի կառավարման կենտրոն
Պաշտոնական այցով Մարսելում գտնվող Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը երևանյան պատվիրակության անդամների հետ միասին այցելել է Մարսելի տրանսպորտի կառավարման կենտրոն, տեղում ծանոթացել աշխատանքներին: Կենտրոնի տնօրենը նշել է, որ շուրջօրյա ժամանակացույցով աշխատող կառույցն ամբողջությամբ համակարգում և վերահսկում է 35 շարժակազմով աշխատող մետրոյի, շուրջ 650 ավտոբուսի ու 30 տրոլեյբուսի բնականոն աշխատանքը: Խոսելով տրանսպորտային համակարգի Երևանում նախաձեռնված բարեփոխումների ծրագրերի մասին՝ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն առանձնակի կարևորել է գործընկեր քաղաքների առաջատար ու հաջողված փորձի կիրառումը Երևանում:
Այնուհետև Երևանի քաղաքապետի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է հայ գործարարների հետ, ովքեր հայ-ֆրանսիական արդյունաբերության պալատի անդամ են: Հրաչյա Սարգսյանը հանդիպման մասնակիցներին է ներկայացրել Երևանի զարգացման հեռանկարները, առկա խնդիրների լուծման գործում քաղաքային իշխանության որդեգրած քաղաքականությունը, ինչպես նաև ներդրումային հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագրերն ու նախագծերը: Քաղաքային տնտեսության զարգացման առումով կարևորելով գործարար շրջանակների ներգրավվածությունը՝ քաղաքապետ Սարգսյանը նշել է, որ Երևանը բաց և պատրաստակամ է՝ քննարկելու ցանկացած առաջարկ և ըստ ամենայնի օժանդակելու դրանց կյանքի կոչմանը:
Հայազգի գործարարները ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու պատրաստակամություն են հայտնել և նշել, որ իրենց համար անչափ կարևոր է մասնակցել Երևանի զարգացմանը միտված նախաձեռնություններին:

Мэр Еревана Грачья Саргсян посетил Центр транспортного управления Марселя
Мэр Еревана Грачья Саргсян, находящийся в Марселе с официальным визитом, вместе с членами делегации посетил Центр транспортного управления Марселя, чтобы на месте ознакомиться с его работой. Директор центра отметил, что учреждение, работающее в круглосуточном режиме, полностью координирует регулярную работу 35 подвижных составов метрополитена, около 650 автобусов и 30 троллейбусов. Говоря о программах улучшения транспортной системы Еревана, мэр Грачья Саргсян подчеркнул важность применения успешного передового опыта городов-партнеров в Ереване.
Позже делегация во главе с мэром Еревана встретилась с армянскими бизнесменами Марселя, которые являются членами Армяно-французской торгово-промышленной палаты. Грачья Саргсян представил участникам встречи перспективы развития Еревана, политику городских властей в вопросе решения существующих проблем, а также проекты, представляющие инвестиционный интерес. Подчеркнув важность вовлечения бизнес кругов в развитие городской экономики, мэр Саргсян отметил, что Ереван открыт для обсуждения любых предложений и для оказания всесторонней поддержки для их реализации. Армянские бизнесмены выразили заинтересованность в осуществлении инвестиционных проектов, отметив, что для них важно участие в инициативах, направленных на развитие Еревана.