Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն այցելել է Թեհրանի երթևեկության կառավարման կենտրոն և մետրոպոլիտեն
Պաշտոնական այցով Իրանի Իսլամական Հանրապետության մայրաքաղաքում  գտնվող Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը տրանսպորտի և երթևեկության ոլորտը համակարգող փոխքաղաքապետ Սեյեդ Մոջթաբա Շաֆեյի ուղեկցությամբ այցելել է Թեհրանի երթևեկության կառավարման կենտրոն, տեղում ծանոթացել աշխատանքներին: Կենտրոնի տնօրենը նշել է, որ շուրջօրյա աշխատող կառույցը շուրջ 2500 տեսախցիկով ամբողջությամբ համակարգում և վերահսկում է քաղաքի տրանսպորտային համակարգը, երթևեկության արդյունավետ կազմակերպումը, ինչպես նաև առցանց տեղեկատվություն է ստանում գրանցվող վթարների, փողոցներում կատարվող շինարարության, խցանումների ու մեքենաների անընդհատ փոփոխվող քանակի վերաբերյալ: Ներկայացնելով տրանսպորտային համակարգի՝ Երևանում նախաձեռնված բարեփոխումների ծրագրերը՝ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն առանձնակի կարևորել է գործընկեր քաղաքների առաջատար ու հաջողված փորձի կիրառումը Երևանում:
Այնուհետ երևանյան պատվիրակության անդամներն այցելել են Թեհրանի մետրոպոլիտեն, շրջել կայարաններում ու երթևեկել մետրոյով: 2000թ. բացված մետրոպոլիտենն ունի 250 կմ-ոց ցանց, 143 գործող կանգառ և մեկ օրում տեղափոխում է շուրջ 2 մլն ուղևոր: Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը նշել է, որ Երևանում ևս  նախաձեռնվել է մետրոպոլիտենի 11-րդ՝ Աջափնյակ կայարանի կառուցման ծրագիրը, որն այժմ նախագծման փուլում է:

Мэр Еревана Грачья Саргсян посетил центр управления транспортного движения и метрополитен в Тегеране
20.01.2023
Находящаяся в столице Ирана официальная делегация во главе с мэром Еревана Грачьей Саргсяном посетила центр управления транспортного движения в Тегеране в сопровождении заместителя мэра Сейеда Моджтабы Шафаэя, который координирует сферу транспорта и движения. Директор центра отметил, что при помощи 2500 видеокамер они в круглосуточном режиме ведут наблюдение за транспортной системой столицы, организовывают эффективное транспортное движение и получают информацию о транспортных происшествиях, строительстве, ведущемся на улицах города, о дорожных заторах и постоянно меняющемся количестве транспортных средств. Представив программу реформ транспортной системы, проводимой в Ереване, Грачья Саргсян подчеркнул важность применения успешного опыта городов партнеров в Ереване.
Затем члены ереванской делегации посетили тегеранский метрополитен, осмотрели станции, совершили проезд на метро. Открытый в 2000г. метрополитен имеет протяженность в 250 км, 143 станции и ежедневно перевозит около 2 миллионов пассажиров. Мэр Еревана Грачья Саргсян отметил, что в Ереване стартовала программа строительства 11-й станции метро в Ереване, которая будет называться Ачапняк. В данный момент программа находится на стадии проектирования.