Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ներկա է գտնվել «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի բացմանը
Երևանում մեկնարկել է «Ոսկե ծիրան» միջազգային 13-րդ կինոփառատոնը, որն այս տարի նվիրվում է ՀՀ անկախության 25-ամյակին:
«Մոսկվա» կինոթատրոնում տեղի ունեցած պաշտոնական բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա է գտնվել Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, «Ոսկե ծիրան» փառատոնի պատվավոր նախագահ Լևոն Սարգսյանը:
«Ոսկե ծիրան» Երևանյան միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիր-տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը բացման իր խոսքում, կարևորելով փառատոնի դերը մայրաքաղաքի մշակութային կյանքում, հատուկ շնորհակալություն է հայտնել Երևանի քաղաքապետարանին՝ ընդգծելով, որ փառատոնի շրջանակում իրականացվող համատեղ աշխատանքների շնորհիվ «Ոսկե ծիրան»-ը թե՛ երևանցիների և թե՛ այդ օրերին մայրաքաղաքի հյուրերի համար դառնում է առավել հետաքրքիր:
«Ոսկե ծիրան» միջազգային 13-րդ կինոփառատոնը մեկնարկել է Համո Բեկնազարյանի «Զարե» ֆիլմի ցուցադրությամբ: Ի դեպ, այս տարի մրցութային ծրագրում ընդգրկվել են 3 ժանրի ֆիլմեր` խաղարկային, վավերագրական և հայկական համայնապատկեր:
Հարկ է նշել, որ կինափառատոնի շրջանակում, Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ Կարապի լճի տարածքում տեղադրված մեծ էկրանի վրա կկազմակերպվեն ֆիլմերի բացօթյա ցուցադրություններ: Միջոցառումներ են նախատեսված նաև Ազնավուրի անվան և Ազատության հրապարակներում:

Мэр Еревана Тарон Маргарян принял участие в церемонии открытия международного кинофестиваля «Золотой абрикос»
В Ереване стартовал 13-й международный кинофестиваль «Золотой абрикос» (Golden Apricot), который в этом году приурочен к 25-летию Независимости РА. В торжественном открытии кинофестиваля, которое состоялось в кинотеатре «Москва», приняли участие мэр Еревана Тарон Маргарян, министр культуры РА Асмик Погосян, почетный председатель кинофестиваля «Золотой абрикос» Левон Саргсян.
В своей приветственной речи организатор и генеральный директор кинофестиваля «Золотой абрикос» Арутюн Хачатрян подчеркнув роль фестиваля в культурной жизни столицы, выразил особую благодарность мэрии Еревана за оказанную поддержку в организации кинофестиваля.
Фильмом открытия 13-го фестиваля стала картина Амо Бекназаряна «Зарэ».
Стоит отметить, что при содействии мэрии Еревана, в рамках кинофестиваля на большом экране, установленном на территории Лебединого озера, будет организован показ фильмов. Предусмотрены также мероприятия на площади имени Азнавура и площади Республики.