Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն աշխատանքային շրջայց է կատարել Կենտրոն վարչական շրջանում
Երևանի քաղաքապետարանի 2016թ.-ի ծրագրերի շրջանակում իրականացվող աշխատանքների ընթացքին տեղերում ծանոթանալու նպատակով Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը շարունակում է աշխատանքային շրջայցերը վարչական շրջաններում: Կենտրոն վարչական շրջանում Երևանի քաղաքապետն այցելել է քաղաքապետարան-մասնավոր հատված համագործակցության շրջանակում բարեկարգվող Գլխավոր պողոտայի Սարյան փողոց-Մաշտոցի պողոտա միջանկյալ հատվածի այգի: Շուրջ 2.5 հա զբաղեցնող տարածքում բարեկարգման համալիր մոտեցում է ցուցաբերվում: Քաղաքապետին ներկայացնելով ծրագրի մանրամասները՝ պատասխանատուները նշել են, որ հանգստի գոտին կապահովվի ոռոգման նոր համակարգով, արտաքին լուսավորության ցանցով, կտեղադրվեն նստարաններ, աղբամաններ: Նախագծի համաձայն՝ միջոցառումներ կազմակերպելու համար այգում կկառուցվի ամֆիթատրոն, շուրջ 2000 քմ-ով կավելացվեն կանաչ տարածքները: Ծրագրի շրջանակում նոր մոտեցում կցուցաբերվի նաև այգու շատրվանային համալիրների կառուցման հարցում, որոնք կառանձնանան իրենց տեսքով ու լուսային ձևավորումով:
«Տարեցտարի ավելի է ակտիվանում քաղաքապետարան-մասնավոր հատված համագործակցությունը, որի շրջանակում զգալի աշխատանքներ են իրականացվել և իրականացվում: Մենք ողջունում ենք նմանատիպ ծրագրերը, հատկապես երբ մասնավորը ներդրում է իրականացնում հանրային վայրերում: Սարյան փողոց-Մաշտոցի պողոտա միջանկյալ հատվածում այսօր վերակառուցման լայնածավալ ծրագիր է իրականացվում «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրմանի կողմից, ինչի արդյունքում այգում կստեղծվեն լիարժեք հանգստի կազմակերպման համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանները: Հարկ է նշել, որ ծրագրի շրջանակում այգում զգալիորեն ավելանալու է կանաչ գոտու ծավալը, և այն կառանձնանա նաև իր ջրային մակերեսով: Այստեղ լինելու է շատրվանների շարք, որոնց կառուցումն աշխատատար է, բայց արդյունքը, համոզված եմ, կգոհացնի բոլորին»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Վարչական շրջանի ղեկավարի ուղեկցությամբ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն այցելել է նաև Երևանի Գլխավոր պողոտայի «Վերնիսաժի» տարածք, հետևել վերակառուցման, արդիականացման, կանոնակարգման ու բարեկարգման ծրագրով նախատեսված աշխատանքների ընթացքին: Քաղաքապետին ներկայացնելով ծրագրի մանրամասները՝ պատասխանատուները նշել են, որ ներկայում ընթացքի մեջ է առևտրային տաղավարների տեղադրումը: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը պատասխանատուներին հանձնարարել է խստորեն վերահսկել իրականացվող աշխատանքների որակն ու այն ավարտել սահմանված ժամկետներում:
Քաղաքապետարան-մասնավոր հատված համագործակցության շրջանակում շուրջ 2000 տնտեսվարողների գործունեության կանոնակարգմանը զուգահեռ, «Վերնիսաժում» հարմարվետ պայմաններ կապահովվեն նաև զբոսաշրջության, լիարժեք հանգստի ու ժամանցի կազմակերպման համար: Հարկ է նշել, որ վերակառուցման աշխատանքների ավարտից հետո «Վերնիսաժում» վաճառվելու են միայն վերնիսաժային ապրանքներ, իսկ տվյալ տարածքում օգտագործված իրերի վաճառք իրականացնողներն արդեն իսկ տեղափոխվել են «Հրազդան» մարզադաշտի հարակից հատված:
Քաղաքապետին ներկայացված հաջորդ ծրագիրը Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան երաժշտական դպրոցի հիմնանորոգումն էր: Ծրագրի շրջանակում ավելի քան 30 տարի առաջ նորոգված դպրոցում հարմարավետ պայմաններ կապահովվեն 950 սաների համար: Իր գոհունակությունը փոխանցելով քաղաքապետին՝ մշակութային օջախների հանդեպ ցուցաբերվող հետևողական ուշադրության համար, դպրոցի տնօրենը նկատել է, որ ազգային մշակույթի պահպանման ու մշակութասեր սերունդ դաստիարակելու համար ծրագիրն իսկապես կարևոր է ու սպասված: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն էլ վստահեցրել է, որ ծրագիրը լինելու է շարունակական և ընդգծել, որ առաջիկա տարիներին հարմարավետ պայմաններ են ապահովվելու մայրաքաղաքի բոլոր կրթամշակութային օջախներում:

Мэр Еревана Тарон Маргарян совершил рабочий визит в административный район Кентрон
Мэр Еревана Тарон Маргарян продолжает рабочие визиты в административные районы столицы с целью ознакомления с ходом работ, реализуемых в рамках программ 2016г. мэрии Еревана.
В административном районе Кентрон мэр посетил парк Главного проспекта на участке между проспектом Маштоца и улицей Сарьяна, реконструируемый в рамках сотрудничества мэрии и частного сектора. На территории площадью около 2,5 га проводятся комплексные работы по благоустройству.
Представив мэру подробности программы, ответственные лица отметили, что зона отдыха будет обеспечена новой системой орошения и освещения, будут установлены скамейки и мусорные урны. Согласно проекту, для организации мероприятий в парке будет построен амфитеатр, на 2000кв.м будет увеличена зеленая зона. В рамках программы будет применен также новый подход в строительстве фонтанного комплекса.
«С каждым годом сотрудничество мэрии Еревана и частного сектора становиться все более активным, в рамках которого реализуются объемные работы. Мы приветствуем реализацию подобных программ, особенно в том случае, когда частный сектор делает инвестиции в общественном секторе. Сегодня благотворительный фонд «Ташир» реализовывает программу по реконструкции парка Главного проспекта между проспектом Маштоца и улицей Сарьяна, в результате которой в парке будут созданы все необходимые условия для организации полноценного отдыха. Стоит отметить, что в рамках программы в парке будет увеличена площадь зеленой зоны. Также будет построен фонтанный комплекс. Я уверен, что результатом будут довольны все»,-подчеркнул мэр Еревана.
В сопровождении руководителя административного района, мэр Тарон Маргарян побывал на территории «Вернисажа», находящегося на участке Главного проспекта, следил за ходом работ, намеченных программой по реконструкции, модернизации и благоустройству. Ответственные лица отметили, что на данный момент устанавливаются торговые павильоны. Мэр Тарон Маргарян поручил ответственным лицам строго контролировать качество выполняемых работ и завершить их в установленные сроки.
В рамках сотрудничества мэрия-частный сектор, параллельно с регулированием деятельности почти 2000 предпринимателей, на территории «Вернисажа» будут обеспечены удобные условия для туристов, организации полноценного отдыха и развлечений. Стоить отметить, что после завершения реконструкции на «Вернисаже» будут продаваться исключительно соответствующие товары, а продажа использованных вещей отныне будет вестись исключительно на территории, прилегающей к стадиону «Раздан».
В рамках визита мэр ознакомился также с программой по капитальному ремонту музыкальной школы имени Александра Спендиаряна. В рамках программы для 950 воспитанников школы будут обеспечены комфортные условия. Выразив свою благодарность Тарону Маргаряну за проявленное последовательное внимание к культурным центрам, директор школы отметила, что программа очень важна для сохранения национальной культуры и воспитания поколения, любящего культуру. Мэр Тарон Маргарян заверил, что программа будет носить продолжительный характер и подчеркнул, что в ближайшие годы во всех образовательных и культурных центрах столицы будут обеспечены комфортные условия.