Երևանի քաղաքապետարանի պատվիրակությունը Պրահայում մասնակցում է Թանգարանների միջազգային խորհրդի համաժողովին
24.08.2022
Օգոստոսի 20-28-ը Չեխիայի մայրաքաղաք Պրահայում անցկացվում է Թանգարանների միջազգային խորհրդի (International Council of Museums - ICOM) գլխավոր համաժողովը՝ «Թանգարանների ուժը» խորագրով: Երեք տարին մեկ տեղի ունեցող գլխավոր համաժողովները սեփական փորձը փոխանակելու, ոլորտի նորարար գաղափարներն ու հեռանկարները քննարկելու, ինչպես նաև նոր կապերի հաստատման համար եզակի հնարավորություն են ընձեռում: Համաժողովին բացման խոսքով հանդես են եկել Չեխիայի մշակույթի նախարար Մարտին Բաքսան և Պրահայի քաղաքապետ Զդենեկ Հրիբը։
Հայաստանյան պատվիրակության կազմում համաժողովին մասնակցում են մայրաքաղաքի մի շարք թանգարանների տնօրեններ, ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի մշակույթի վարչության տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանը, Երևան քաղաքի պատմության թանգարանի տնօրեն Արմինե Սարգսյանը, Երևանի ժամանակակից արվեստի թանգարանի տնօրեն Նունե Ավետիսյանը:
Ժամանակակից թանգարանների կարիքները, այդ թվում նաև նոր տեխնոլոգիաներով ներկայացնելու և ներուժն ամբողջությամբ բացահայտելու համատեքստում նախատեսվում են թեմատիկ ելույթներ:
Այցի շրջանակում Չեխիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Հովակիմյանին հյուրընկալվել են հայկական պատվիրակության անդամները, ինչպես նաև ԻԿՕՄԻ նորընտիր նախագահ Էմմա Նարդին:
Տեղեկանք
Այսօր ICOM-ը ավելի քան 49000 անդամներից կազմված համաշխարհային ցանց է՝ ներկայացված 142 երկրներով և առանձին տարածքներով, խմբավորված 118 Ազգային կոմիտեներում:

Делегация мэрии Еревана принимает участие в конференции Международного совета музеев в Праге
Генеральная конференция Международного совета музеев (ИКОМ) в этом году проходит в столице Чехии, Праге с 20-го по 28-е августа под девизом Сила музеев. Генеральные конференции, проводимые раз в три года, дает возможность обменяться опытом, обсудить инновационные идеи и перспективысферы, а также установить новые связи.
На конференции с речью выступили министр культуры Чехии Мартин Бакса и мэр Праги Жденек Гриб.
В состав армянской делегации вошли директора некоторых столичных музеев, представители, среди которых были начальник отдела туризма управления культуры мэрии Еревана Геворг Орбелян, директор Музея истории Еревана Армине Саргсян, директор Музея современного искусства Нуне Аветисян.
Во время визита членов армянской делегации приняли чрезвычайный и полномочный посол Армении в Республике Чехия Ашот Овакимян и новоизбранный директор ИКОМ Емма Нарди.
Тематические доклады предусмотрены на тему нужд современных музеев, использование цифровых технологий с целью популяризации и раскрытия потенциала.
Справка
Сегодня ИКОМ является всемирной сетью, насчитывающей 49000 членов, представляющих 142 страны и отдельные территории, сгруппированные в 118 национальных комитета.