Երևանի քաղաքապետարանում բացվել է «Ընթերցող Երևան» գրքի ցուցահանդես-տոնավաճառը
«Երևանյան ամառ 2016» եռամսյա միջոցառումների ծրագրի շրջանակում Թարգմանչաց տոնի առթիվ Երևանի քաղաքապետարանի ճեմասրահում բացվել է «Ընթերցող Երևան» խորագրով գրքի ցուցահանդես-տոնավաճառը:
Ցուցահանդես-տոնավաճառի բացմանը ներկա էր Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը: Ողջունելով ներկաներին՝ քաղաքապետի տեղակալն ընդգծել է, որ «Երևանյան ամառ» ծրագրում ավանդաբար ընդգրկված են գրքին ու գրականությանը նվիրված տարբեր միջոցառումներ, և խորհրդանշական է, որ արդեն 2-րդ անգամ դրանք համընկնում են Թարգմանչաց տոնին:
«2012 թվականին Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակումից հետո մենք շարունակաբար միջազգային տարբեր միջոցառումների և բիենալեների մասնակցությամբ փորձում ենք բարձր պահել Երևանի համբավը միջազգային հարթակներում, ինչն, իհարկե, արդյունք տալիս է: Վերջին վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ մայրաքաղաքում շուրջ 10-12 տոկոսով աճել է գրադարանների ընթերցողների թիվը: Սա իսկապես շատ կարևոր և ուրախալի փաստ է: Այս ցուցանիշը պայմանավորված է մի շարք հանգամանքներով, որոնցից առաջինը, թերևս, գրադարանների հիմնանորոգման քաղաքապետարանի ծրագիրն էր, և այսօր արդեն ուրախությամբ կարող ենք փաստել, որ քաղաքապետարանի ենթակայության բոլոր գրադարաններն իրենց մասնաճյուղերով վերանորոգված են և ապահովված բոլոր հարմարություններով»,- նշել է Արամ Սուքիասյանը:
Ցուցահանդես-վաճառքին ներկայացված են տասնյակից ավելի հրատարակչություններ ու գրախանութներ՝ հայկական և արտասահմանյան գեղարվեստական, հոգևոր, մասնագիտական ու մանկական գրականությամբ, թարգամանություններով:
«Վերջին տարիներին հրատարակիչները հատկապես մեծ ուշադրություն են դարձնում մանկական գրականությանը, մասնավորապես գրքերի որակին, դրանց էկոլոգիապես մաքուր լինելուն: Այս ամենը գրականության հանդեպ նոր մշակույթի ձևավորում է, որն անչափ կարևոր է և ուրախալի»,-նշել է Արամ Սուքիասյանը:
Ի դեպ, ցուցահանդեսին առանձին ներկայացվել են նաև Երևան քաղաքի պատմության թանգարանում խնամքով ու հատուկ պայմաններում պահպանվող Երևանի մասին պատմող բացառիկ հրատարակություններ:
Օրվա ընթացքում կլինեն գրքերի շնորհանդեսներ: Միջոցառումը կուղեկցվի նաև ասմունքով: «Ընթերցող Երևան» ծրագիրը կշարունակվի նաև երեկոյան. գրական բոհեմ համերգ-երեկո՝ պոետների, երգիչ-երգահանների ու ասմունքողների մասնակցությամբ:

В мэрии Еревана открылась выставка-ярмарка книг «Читающий Ереван»
В рамках программы трехмесячных мероприятий «Ереванское лето 2016», по случаю Дня Святых Переводчиков (Таргманчац), в фойе мэрии Еревана открылась ярмарка-выставка книг «Читающий Ереван».
На открытии выставки-ярмарки присутствовал заместитель мэра Еревана Арам Сукиасян. Поприветствовав присутствующих, заместитель мэра подчеркнул, что в программу «Ереванское лето» включены мероприятия, посвященные книге и литературе, и символично, что уже во второй раз они совпадают с Днем Святых Переводчиков (Таргманчац).
«С тех пор как в 2012 году Еревану было присвоено звание Всемирной столицы книги, своим участием в различных международных мероприятиях и биеннале, мы стараемся высоко держать репутацию Еревана на международных площадках, что, несомненно, дает свой результат. Согласно последним статистическим данным, в столице число посетителей библиотек увеличилось на 10-12%. Это действительно очень важный и приятный факт. Эта цифра обусловлена рядом факторов, среди которых стоит выделить программу мэрии Еревана по капитальному ремонту библиотек, благодаря которой на сегодняшний день все муниципальные библиотеки и их филиалы отремонтированы и обеспечены всеми удобствами»,-отметил Арам Сукиасян.
На выставке-ярмарке  представлена продукция более десятка издательств и книжных магазинов. На выставке отдельно были представлены хранящиеся в музее истории города Ереван эксклюзивные издания, рассказывающие о столице.
Во время мероприятия состоятся также презентации. В рамках программы «Читающий Ереван» вечером состоится литературный концерт, в котором примут участие поэты, певцы, музыканты, чтецы.