Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալն այցելել է Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոն
Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոյի հետ այցելել է Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոն: Այն հիմնվել է «Ռոն–Հայաստան-վերապատրաստում-փոխանակումներ» ասոցիացիայի և Ռոնի մասնագիտական կրթության ընկերության նախաձեռնությամբ, ինչպես նաև Ֆրանսիայի բազմաթիվ հանրային դերակատարների ու ՀՀ իշխանությունների աջակցությամբ: Լիոնի քաղաքապետարանն այսօր կենտրոնի գլխավոր գործընկերն է:
Կենտրոնի գործադիր տնօրեն Գոհար Գրիգորյանի ուղեկցությամբ քաղաքապետի առաջին տեղակալն ու դեսպանը շրջել են կենտրոնում, ծանոթացել շուրջ 200 սաների համար ստեղծված պայմաններին: Մասնագիտական որակյալ կրթություն, ֆրանկոֆոնիայի տարածում և ճանապարհ դեպի միջազգային հարթականեր. Երևանում շուրջ 20 տարի գործունեություն ծավալող կրթօջախը պատանիներին նախնական և միջին մասնագիտական կրթության հնարավորություն է տալիս: Կենտրոնում ուսուցանվում է խոհարարական, ատամնատեխնիկական գործ, կարի արտադրության տեխնոլոգիա, ինչպես նաև վարսավիրական արվեստ և դիմահարդարում: Այս տարի բացվել է նաև հրուշակեղենի տեխնոլոգիա բաժինը:
Այցի ընթացքում ներկայացվել է նաև կենտրոնի զարգացման ծրագիրը: Կարևորելով կրթօջախի գործունեությունը՝ Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը նշել է, որ համայնքը պատրաստ է իր լիազորությունների շրջանակում աջակցել բոլոր այն նախաձենություններին, որոնք ուղղված են աշխատաշուկային անհրաժեշտ տեսական և գործնական գիտելիքներով հարուստ կադրերի պատրաստմանը:

Первый заместитель мэра посетил Французско-армянский центр профессионального образования
Первый замститель мэра Еревана Левон Оганнисян и чрезвычайный и полномочный посол Франции в Республике Армения г-жа Анн Луйо посетили Французско-армянский центр профессионального образования. Учреждение было основано по инициативе ассоциации «Рон-Армения:повышение квалификации и обмен» и Центра профессионального образования Рона, а также при поддержке многочисленных общественных деятелей Франции и властей РА. Сегодня мэрия Лиона является главным партнером центра.
В сопровождении исполнительного директора центра Гоар Григорян первый вице-мэр и посол прошлись по центру, ознакомились с условиями, созданнымми для около 200 воспитанников. Качественное образование, популяризация Франкофонии и путь к международным платформам: это образовательное учреждение уже почти 20 лет обеспечивает молодежь начальным и средним образованием. В центре обучают кулинарному искусству, зуботехнике, технологии пошива одежды, парикмахерскому делу и макияжу. В этом году открылось отделение кондитерского дела.
Во время встречи была также представлена программа развития центра. Подчеркивая важность деятельности центра, Левон Оганнисян отметил, что община в пределах своих полномочий готова содействовать любым инициативам, направленным на подготовку кадров с богатыми теоретическими и практическими знаниями, в чем очень нуждается рынок труда.