Երևանի քաղաքապետն աշխատանքային շրջայց է կատարել Արաբկիր վարչական շրջանում
Արաբկիր վարչական շրջան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը վարչական շրջանի ղեկավարի և Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի կոմունալ տնտեսության վարչության պետի ուղեկցությամբ ծանոթացել է վարչական շրջանում իրականացվող բազմաբնակարան շենքերի մուտքերի վերանորոգման ծրագրի ընթացքին: Հարկ է նշել, որ աշխատանքներն իրականացվում են քաղաքապետարան - վարչական շրջաններ - համատիրություն համատեղ ծրագրի շրջանակում: 2016թ. ընդհանուր առմամբ մայրաքաղաքում նախատեսվում է նորոգել բազմաբնակարան բնակելի շենքերի շուրջ 900 մուտք: Քաղաքապետը հանձնարարել է խիստ հսկողության տակ պահել աշխատանքների ընթացքը՝ դրանց վերահսկման հարցում ներգրավելով նաև շենքերի բնակիչներին:
«Մայրաքաղաքի բազմաբնակարան շենքերում առկա խնդիրներն ունեն տասնամյակների պատմություն, որոնք համալիր լուծում էին պահանջում: Եվ այդ նպատակով վերջին երեք տարիներին մեր կողմից մշակվեց հստակ քաղաքականություն ինչպես հարթ և թեք տանիքների, այնպես էլ նկուղների և մուտքերի նորոգման ուղղությամբ: Այսօր ունենք շուրջ 5000 բազմաբնակարան շենք, որոնց կառավարումն իրականացնում են համատիրությունները և օրենքով հենց նրանց վրա է դրված առկա խնդիրների կարգավորումը: Սակայն ընդառաջելով մեր բնակիչների խնդրանքին՝ քաղաքապետարանն իր մասնակցությունն է ունենում մայրաքաղաքի բնակֆոնդի պահպանման ծրագրերին: Յուրաքանչյուր տարի մենք համայնքային բյուջեից որոշակի միջոցներ ենք հատկացնում այդ նպատակով: Ինչ վերաբերում է մուտքերի նորոգման ծրագրին, պետք է նշեմ, որ պատասխանատուների առջև հստակ խնդիր ենք դրել մինչև 2019 թվականի վերջ ամբողջությամբ ավարտել Երևանում առկա բազմաբնակարան շենքերի շուրջ 13000 մուտքերի վերանորոգման աշխատանքները: Ի դեպ, վերջին երեք տարիների ընթացքում արդեն իսկ վերանորոգվել է բազմաբնակարան բնակելի շենքերի ավելի քան 4000 մուտք»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Անդրադառնալով բազմաբնակարան բնակելի շենքերում առկա վերելակներին՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ տասնամյակների կուտակված խնդիրներին համակարգված լուծում տալու նպատակով այսօր քայլեր են ձեռնարկվում համալիր ծրագրի մշակման և միասնական մոտեցում ցուցաբերելու ուղղությամբ:
Վարչական շրջանի ղեկավարի ուղեկցությամբ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն այցելել է նաև Արաբկիր վարչական շրջանի համալիր մարզադպրոց, Ալբերտ Գրիգորյանի անվան սուսերամարտի մանկապատանեկան մարզադպրոց և Րաֆֆու անվան դպրոցում գործող սպորտդպրոց, որտեղ Երևանի քաղաքապետարանի տարեկան ծրագրերով ընթացքի մեջ են նորոգման աշխատանքները: Ծանոթանալով աշխատանքներին՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը պատասխանատուներին մեկ անգամ ևս հանձնարարել է ամենօրյա անմիջական հսկողության տակ պահել աշխատանքների ընթացքը, վերահսկել դրանց որակյալ կատարման ապահովումն ու լինել հետևողական՝ դրանք սահմանված ժամկետում ավարտելու հարցում:

Мэр Тарон Маргарян побывал с рабочим визитом в административном районе Арабкир
В ходе рабочего визита в административный район Арабкир мэр Еревана Тарон Маргарян в сопровождении руководителя административного района и начальника управления по коммунальному хозяйству аппарата мэрии Еревана ознакомился с ходом реализации программы по ремонту подъездов многоквартирных зданий.
Стоит отметить, что работы выполняются в рамках совместной программы мэрии с административными районами и кондоминиумами.
В 2016 году в столице будет отремонтировано около 900 подъездов многоквартирных зданий. Мэр поручил вести строгий контроль над процессом работ, привлекая также жильцов многоквартирных домов.
«Текущие проблемы в многоквартирных зданиях столицы имеют многолетнюю историю и требуют комплексного решения. С этой целью за последние 3 года мы разработали конкретную политику по проведению ремонта крыш, подвалов и подъездов. Сегодня у нас есть более 5000 многоквартирных домов, управлением которых занимаются кондоминиумы. Однако по просьбе наших жителей мэрия Еревана принимает участие в программах по сохранению жилищного фонда и с этой целью ежегодно выделяются средства из городского бюджета. Относительно программы по ремонту подъездов, хочу отметить, что перед ответственными лицами мы поставили конкретную задачу - до конца 2019 года завершить ремонтные работы около 13000 подъездов многоквартирных зданий Еревана. За последние 3 годы в столице уже отремонтировано более 4000 подъездов» ,-подчеркнул мэр столицы.
Относительно лифтов в многоквартирных домах мэр Тарон Маргарян подчеркнул, что в целью системного решения проблем, скопившихся за десятилетия, сегодня предпринимаются меры для разработки комплексной программы и обеспечения единого подхода. В сопровождении руководителя административного района мэр Тарон Маргарян посетил также многопрофильную спортивную школу, детско-юношескую школу фехтования имени Альберта Григоряна и спортивную школу, действующую в школе им. Раффи, в которых в рамках годовой программы мэрии Еревана проводятся ремонтные работы. Ознакомившись с работами, мэр Тарон Маргарян еще раз поручил ответственным лицам держать процесс под ежедневным непосредственным наблюдением, обеспечить качественное выполнение работ и быть последовательными относительно их завершения в срок.